Malé novinky o velkých věcech

Mac OS
Foto: Apple
Poslat odkaz Editace textových souborů s právy administrátora na facebook Poslat odkaz Editace textových souborů s právy administrátora na twitter
Jestliže jste pokročilý uživatel a přejete si upravit některé ze systémových konfiguračních parametrů (např. konfigurace apache), občas se dostanete do situace, že si zapomenete změnit prostředí a upravujete soubor s právy aktuálně přihlášeného uživatele.

V článku na Mac OS X Hints uvádí řešení s použitím SubEthaEdit programu, což je prima jednoduchý prográmek na editaci textu. Sympatické je na něm i to, že je zdarma.:-) Zkušenější mohou použít editory pico a ti ještě zkušenější třeba vi.

Finta spočívá v tom, že si do startovacího skriptu ~/.profile (případně příslušeného startovacího skriptu vaší konfigurace) umístíme následující skript:

function edit
{
    if test `echo ` == 'Apple_Terminal' ; then 
      open -a 'SubEthaEdit.app' "$*" &
    else
      pico "$*"
    fi
}

function sedit
{
    if test `echo ` == 'Apple_Terminal' ; then
      sudo ~/Applications/SubEthaEdit.app/Contents/MacOS/SubEthaEdit "$*" &
    else
      sudo pico "$*"
    fi
}

Pak můžete napsáním příkazu edit v terminálu editovat soubor a napsáním příkazu sedit upravovat soubor s právy superuživatele.

Můžete si situaci ještě více usnadnit a zabránit příkazu sudo, aby se neustále ptal na heslo. To se řeší pomocí konfiguračního souboru /etc/sudoers. Stačí tam přidat řádek:

user  ALL=(ALL) ALL

Tim umoznite uzivateli jmenem user neomezeny pristup k pouzivani sudo. Z bezpečnostního hlediska se jedná o větší riziko, protože v okamžiku, kdy jste u počítače přihlášený, může kdokoliv získat jednoduše administrátorská práva k vašemu počítači.

Publikováno: 30.11.2003

 

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License