30.11.2005: Začíná reklamní akce Get A Mac spoty Viry, Restartování ...

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Právě 2. května 2006 začíná jedna z nejoblíbenějších marketingových kampaní Apple, "Hello, I'm a Mac" označovaná také jako Get A Mac. Hlavní roli v jejích reklamních spotech hráli herec Justin Long, který zde představoval Maca a John Hodgman, který zde reprezentoval osobnost běžného PC. Reklamy s těmito herci byli nakonec označeny serverem Adweek jako nejlepší reklamní kampaň desetiletí. 8. června 2007 získala tato reklama Grand Effie Award.

Reklamy upozorňovaly na časté problémy PC s Windows a srovnávaly situace s řešením pod Macem. Svým způsobem se jednalo o reminiscenci klasických filmů, které Apple nebo jeho zaměstnanci připravovali pravidelně, jako například Winsongs 95. Celá reklamní kampaň však byla mnohem decentnější a bez prudkých výpadů směrem k Windows.

Jen pro ilustraci, podívejme se na spot "Viry", která je nyní k dispozici už pouze přes YouTube a byl mezi prvními, který se objevil:

Protože je spot v angličtině, raději si ho popíšeme. Začíná pohledem na PC (hraje John Hodgman) a Maca (hraje Justin Long). Mac se představuje "Ahoj, já jsem Mac", což je v této kampani standardní postup, PC se představuje: "A já jsem PC" a pak začne kýchat.
"Na zdraví," říká Mac.
"Jsi v pořádku?" a Mac nabízí PC kapesník.
PC: "Ne, nejsem v pořádku. Mám ten virus, co se tady kolem pohybuje. Díky za zájem, běž raději trochu dál, je to nakažlivé.".
Mac na to odpovídá: "Neboj, já budu v pořádku.".
"Ne, ne, ne jsou tady stovky virů pro PC".
"PC nejsou Macy." a Mac při tom pomáhá PC utřít nos kapesníkem.
"Myslím že spadnu." a PC padá po zádech na zem.

Ostatní spoty se věnovaly následujícím tématům:

Nehoda - PC na kolečkovém křesle vysvětluje, že spadlo ze stolu, když někdo zakopl o napájecí kabel. Mac to komentuje tím, že MacBooky a MacBooky Pro mají magnetický kontakt, který zabraňuje těmto situacím. MacBook se na konci reklamy odpojuje od zdroje.

Anděl/Ďábel - Mac dává PC iPhoto knihu. Za PC se objevuje jeho andělská a ďábelská verze. Andělská verze povzbuzuje PC, aby pogratuloval Macovi, zatímco ďábel mu doporučuje knihu zničit. Nakonec PC říká že je kniha dobrá.

Fastfood - PC vede fastfood. Když se Mac ptá, co to PC dělá, PC odpovídá že zkouší vydělat peníze na opravu problémů Vist. Mac se rozhodne pomoci a koupí si cukroví. Po prvním kousnutí PC chce po Macovi deset miliónů dolarů.

Počítadlo - PC připravuje rozpočet a přiznává, že Visty mají problémy, které frustrují uživatele PC a připravuje se na drastickou akci: utratí téměř všechny peníze za reklamu. Když se Mac ptá, jestli si PC myslí, že malé množství peněz pomůže spravit Visty, PC vrazí všechny peníze do reklamy. Tento spot se vysílal ve stejné době, kdy Microsoft uvedl vlastní kampaň "Jsem PC".

Lepší - Mac obdivuje schopnost PC pracovat s PC, ale vysvětluje že je lepší s běžnými úlohami v životě, jako hudbou, obrázky a filmy. PC se ptá, co Mac myslí tím "lepší", aby ustrašeně tvrdil, že má jinou definici, kdy mu ji Mac řekne.

Lepší výsledky - PC a Mac se baví o vytváření domácích filmů a ukazují jeden druhému své výsledky. Přichází supermodelka Gisele Bündchen, která představuje film Maca, zatímco film PC je reprezentován mužem s dlouhými vlasy a oblečením, které je podobné oblečené Gisele. PC konstatuje, že na filmu ještě musí popracovat.

Oblek pro ochranu před nebezpečnými materiály - PC se objeví v obleku na ochranu před nebezpečnými materiály, aby se ochránil před viry a malware o kterém PC říká, že se ji objeví více než 20 000 každý den. Mac se ptá, jestli bude PC v tomto obleku po zbytek života, PC ho neslyší, protože je příliš dobře chráněn a tak si sundá vrchní část. Pak PC vykřikne a snaží se jej umístit zpět.

Boxer - PC je představeno jako při zápasu v Boxu a tvrdí, že nepůjde dolů bez boje. Mac říká, že to není souboj, ale že lidé prostě přechází k počítači, které jsou jednodušší a intuitivnější. Člověk, který oznamuje kola pak tvrdí, že jeho bratranec má Maca a miluje ho.

Průlom - Psycholožka Maca a PC tvrdí, že problémy PC jsou jednoduše výsledkem software a hardware, které pochází z různých zdrojů, zatímco Mac získává hardware a software z jednoho zdroje. "To není moje chyba!" stále opakuje PC s podporou Maca a terapeutky. PC z toho pak vyvozuje "Za to může Mac! Za to může Mac!" s Macem a terapeutkou, kteří nejsou spokojeni se závěrem PC. PC pak ukončuje poznámkou "To je průlom!"

Sliby-chyby - PC říká Macovi, jak je nadšen vypuštěním Windows 7 a ujišťuje je, že nemá stejné problémy jako Visty. Nicméně Macovi se zdá, že to již slyšel a má sérií vzpomínek, týkajících se PC, který ujišťuje Maca stejnými slovy, že Windows Vista, XP, ME, 98, 95 a 2.0 nebudou mít stejné problémy jako předchozí verze Windows. V poslední vzpomínce pak říká "Věřte mi". Zpět v současnosti zakončuje spot slovy "Věřte mi".

Uklidňující čaje - PC oznamuje uklidňující čaje a koupelové soli, aby usnadnila život s Vistami, pod názvy "Padání s Heřmánkem", "Máta Chybějícího ovladače", "Pomerančová trpělivost" a "Malinový restart". Nedostane čas by mluvil o koupelových solích.

Vyberte si Visty - Zmatený jakou ze šestí verzí Windows Vista si koupit, PC otáčí velkým kolem štěstí. PC skončí na políčku Prohrává. Mac se ptá, proč tam takové políčko umístil.

Počítačová kára - PC a další tři muži v oblecích jsou na počítačové káře. Když se Mac ptá proč, PC říká, že dostal chybu Windows Media Player Dynamic-link library (WMP.DLL) a že další mají podobné problémy (Muž v béžovém obleku reprezentuje chybu 692, muž v šedém obleku Syntax error a muž v dolní části káry reprezentuje chybu Fatal error). Max vysvětluje, že macy nedostávájí kryptické chybové hlášky

Poradce - PC a Mac navštíví psychoterapeutku (hraje ji Corinne Bohrer), aby si vyřešili své problémy. Zatímco Mac velmi snadno dělá komplimenty PC: "Jsi úplný čaroděj s čísly a oblékáš se jako gentleman", PC je však příliš naštvaný, aby mu kompliment vrátil: "Myslím, že jsi lepší ve vytváření věcí, i když jsou dětinské a ztrátou času." Psycholožka navrhuje, že by se měli potkávat dvakrát týdně.

Podpora zákazníkům - Mac je opět s Apple Géniem (V apple storech je to technik pomáhající lidem), skutečnou osobou, která pomáhá s problémy Maca. PC má krátkou montáž nekonečné automatické podpory zákazníkům, bez toho aby se dostal k reálné osobě. PC se to nelíbí a říká, že zdroje jeho pomoci jsou stejné jako Mac Génius.

Eliminiace - PC pomáhá nalézt Megan ideální PC. Jednotlivá PC jsou reprezentována řadou lidí. Nakonec PC zanechá Megan u Maca.

Vzpomínka - Mac se ptá PC, jestli už viděl webovou stránku a ten domácí film co udělal. To připomene PC, jaké to bylo, když byli s Macem děti: Mladší Mac se ptal staršího PC, jestli by se chtěl podívat na obraz co vytvořil, zatímco PC vytáhne kalkulátor a vypočítá čas, který právě ztratil. Při návratu ze vzpomínky dělá PC totéž.

Génius - Mac představí PC jedno z Apple génií z Apple Storu. PC testuje génia a začíná s matematickými otázkami, které zakončuje dotazem, jak by ohodnotila odpor k Macovi na stupnici od jedné do deseti. Na to odpovídá "Jedenáct". PC na to "Ona je dobrá, moc dobrá."

Výměna dárků - Mac a PC si vyměňují dárky k vánocům. PC, které doufá, že dostane programátorskou příručku GUI v C++, je zklamáno, když dostane foto album vytvořené přes iPhoto s předchozími reklmami Get a Mac. Mac získává příručku GUI v C++.

Dobrá vůle - Mac a PC souhlasí, že odloží své spory kvůli vánočním svátkům. Ačkoliv PC uklouzne a začne říkat, že Mac zahazuje svůj čas se zábavami jako domácí filmy a blogy, nakonec se usmíří a popřejí si navzájem hezké svátky.

Skupina - PC pomáhá žít skupině PC s Vistami. PC mu říkají, že každý den si uvědomují zásadní fakt - Visty nefungují jak by měly. Všichni si přejí, aby problémy Vist zmizely dříve a mnohem snadněji. Jeden z nich s radostí tvrdí, že běžel celý týden bez chyb a pak se začne nekontrolovatelně opakovat čímž odrazuje ostatní.

iLife - PC poslouchá iPod a vychvaluje iTunes. Mac odpovídá, že zbytek iLife aplikací funguje stejně dobře a jsou na každém Macovi. PC se brání tím, že má také skvělé aplikace, vzpomene si však pouze na kalkulačku a hodiny.

Mohu udělat cokoliv - Animovaná reklama Get a Mac, ve kterém PC říká Macovi, že může dělat cokoliv. Od stavění sněhuláka až po mluvení se zvířaty. Ptá se králíčka kam jde. Když mu králíček řekne, že do Apple Storu. PC pak shodí na králíčka sněhuláka a omluví se, že byl nešikovný.

Legální kopie - Pokaždé, když PC řekne o sobě něco pozitivního, informace o legální kopii se zvětší. Když nakonec řekne, že PC jsou nakonec bez chyby, informace k legální kopii zabírá celou obrazovku.

Určen pro práci - PC vypadá vyčerpaně a je polepené lístečky si stěžuje, že jej děti používají na své aktivity jako vytváření filmů a blogování, což ho vyčerpává a tvrdí se se musí vždy proplakat do spánkového režimu každou noc. Stěžuje si, že narozdíle od Maca byl zamýšlen hlavně pro kancelářskou práci. PC pak rychle utíká pryč, protože uživatel si chce poslechnout emo, když utíká je vidět na jeho zádech lísteček s textem Anarchie.

Chyba tisku - PC je na telefonu s PC Worldem a snaží se nahlásit chybu v tisku. Opakuje jim, co řekli: "Nejrychlejší WIndows Vista notebook, který jsme testovali tento rok je Mac." PC se hádá jak je možné že Mac může spouštět Visty rychleji než PC a Mac se mu snaží vysvětlit, že je to pravda. Zatímco se hádá s PC Worldem přes telefon, PC říká, že předá telefon Macovi, aby se to vyjasnilo. Nícméně místo toho, aby telefon předal, jen sníží hlas tak, aby napodobil hlas Maca a říká, že PC jsou rychlejší.

Síť - Mac a PC se drží za ruce, aby demonstrovali jejich schopnost se spolu spojit. Pak k nim přijde japonská žena, reprezentující novou digitální kameru, které vejde a vezme Maca za ruku. Zatímco Mac a kamera jsou perfektně kompatibilní a plynně spolu hovoří, PC - které neumí japonsky - je zmatený a neschopný komunikovat.

A teď co? - PC začne ukazovat svou novou dlouho knihu, Chcic si koupit počítač - A teď co? která pomáhá zákazníkům se vypořádat s rozhodnutím koupit si počítač, když není nikdo k dispozici. Mac zase odpovídá, že koupě počítače je v Apple Storu jednoduchá, jsou zde prodavači, kteří pomohou uživateli nalézt perfektního Maca. Mac také říká, že jsou zde i semináře, kde učí lidi jak pracovat s počítačem. PC na to řekne, že na to také myslel a vezme knihu zpět.

Kancelářský stres - Macovy nové MS Office 2008 byly zrovna vypuštěny. V krabici, kterou PC dává Macovi je hračka proti stresu, aby mu to pomohlo se vyrovnat s přepracováním. PC si začne stěžovat, že je MS Office také kompatibilní s Macem a že si s ním chce vyměňovat soubory a že dostává méně práce než Mac a nakonec hračku rozbije.

Reklamní kampaň byla stažena 21. května 2010 jednoduše tím, že Apple nahradil její stránky akcí Why Mac (Proč Mac). Reklamní kampaň Get A Mac se tak zařadila mezi legendární reklamy Apple, jako je 1984 či Think Different. Jestli si je chcete připomenout, všechny jsou nahrané na YouTube.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License