30.11.1954: Narodil se Steve Jobs

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Steve Jobs, celým jménem Steven Paul Jobs se narodil 24. února 1955 v San Franciscu. Byl adoptován Paulem a Clarou Jobsovými z Mountain View (Santa Clara) v Kalifornii, kteří jej pojmenovali Steven Paul. Paul a Clara později adoptovali dceru, která dostala jméno Patty. Jobsovy biologičtí rodiče Joanne Carole Schieble a Abdulfattah Jandali - studentka ze Sýrie, která se později stala profesorkou politických věd - poději se vdala a porodila Jobsovu sestru - Monu Simpson.

Jobs navštěvoval Juniorskou střední školu a střední školu Homestead v Cupertinu, Kalifornii a další lekce po škole v Hewlett-Packard v Palo Altu. Byl zde také zaměstnán, spolupracoval jako brigádník se Stevem Wozniakem. V roce 1972 Jobs dostudoval střední školu a začal navštěvovat Reed College v Portlandu (Oregon). Ačkoliv studium ukončil po jednom semestru, navštěvoval přednášky v Reedu, mimo jiné také kaligrafii. "Pokud bych se nezastavil na tento kurz, Mac by neměl nikdy více písem a proporcionálně oddělovaná písma", řekl.

V létě 1974 se Jobs vrací do Kalifornii a začíná navštěvovat Homebrew Computer Club se Stevem Wozniakem. Bere práci jako technik na Atari, výrobce populárních video her s primárním cílem ušetřit peníze na spirituální výlet do Indie.

Jobs cestuje po Indii s přítelem s Reed College (a později prvním zaměstnancem Apple) Danielem Kottkem v hledání spirituálního osvícení. Vrátil se jako budhista s oholenou hlavou a s tradičními indickým oblečením. Během této doby experimentoval s LSD. Na tuto dobu vzpomíná jako na "jednu ze dvou nebo tří nejdůležitější věcí, které udělal ve svém životě." Prohlásil, že lidé kteří jsou kolem něj, kteří nemají jeho alternativní kořeny nikdy zcela nepochopí jeho myšlení.

Vrátil se ke své práci v Atari a dostal za úkol vytvořit elektrický obvod pro hru Breakout. Podle zakladatele Atari, Nolana Bushnella, Atari nabízelo 100 dolarů za každý čip, který se nebude muset umístit do stroje. Jobs měl velmi malý zájem nebo znalosti o návrzích elektrických obvodů a dohodl se s Wozniakem, že si rozdělí prémii mezi sebou, pokud Woz minimalizuje počet čipů. Steve Jobs nabídl Wozovi půlku ze své odměny za návrh obvodu (375 dolarů). Nezmínil se mu o odměně 100 dolarů za každý ušetřený čip. Po té, co Steve Wozniak 4 dny nespal, upravil původní Jobsův návrh tak, že zde bylo o 50 čipů méně. Jobs mu bonus zatajil a zaplatil mu jen 375 dolarů. (Částky se liší, podle toho kdo příběh vypráví, já se však kloním spíše k této verzi).

Atari bylo tímto návrhem velmi překvapeno. Jednak proto, že se podařilo snížit počet čipů na tak malé množství, ale také tím, že zmenšil množství TTL (tranzistorově-tranzistorová logika) čipů na 42. Návrh se tak stal velmi obtížným pro výrobu - byl příliš kompaktní a komplikovaný aby jej Atari mohla svými výrobními linkami vyrobit. Wozniak tvrdil, že Atari neporozumělo jeho návrhu a spekuloval, že "se možná nějaký inženýr pokoušel vytvořit nějakou modifikaci." Atari nakonec navrhlo svou vlastní verzi pro výrobu, která obsahovala okolo 100 TTL čipů. Wozniak zjistil, že hra byla stejná jako jeho původní výtvor a nenašel žádný rozdíl.

Začátky Apple Computer

V roce 1976 Steve Jobs, Stephen Wozniak s podporou multimilionáře A.C "Mika" Markkuly založili Apple. Steve Jobs byli s Wozniakem přátelé od roku 1971. Bill Fernandez tehdy představil 21ti letého Wozniaka 16ti letému Jobsovi. Steve Jobs přesvědčil Wozniaka, aby začal navrhovat počítačový systém a začal jej prodávat. Apple se postupně rozšiřoval a začal hledat vhodného ředitele. V roce 1983 Steve Jobs přesvědčil Johna Sculleyho, aby odešel od Pepsi-Coly stal se ředitelem. Poslední tečkou prý bylo "Chceš strávit celý zbytek svého života prodávání sladké vody dětem, nebo chceš šanci změnit svět? (Do you want to spend the rest of your life selling sugared water to children, or do you want a change to change the world?". To se nakonec povedlo s reklamou 1984. Z Macintoshe se stal první malý komerčně úspěšný počítač s grafickým uživatelským rozhraním. Vývoj Maca začal Jefem Raskinem a později převzat Stevem Jobsem.

Ačkoliv byl Steve Jobs přesvědčivým a charismatickým ředitelem Apple, někteří zaměstnanci jej popisovali jako nestálého, náladového manažera. Snižování prodejů v celé oblasti IT od konce roku 1984 narušilo pracovní vztahy Jobse a Sculleyho a koncem roku 1985 - následováno interním bojem o moc a oznámení o odstávkách - Sculley uvolnil Jobse z jeho funkce šéfa divize Macintoshe.

NeXT Computer

Po odchodu od Apple, Jobs zakládá společnost NeXT Computer. Stejně jako Apple Lisa, byla stanice NeXT technologicky velmi pokročilá, nicméně neměla komerční úspěch zejména kvůli ceně. Nicméně ti co si ji mohli dovolit, získali k této platformě velmi silný vztah díky jejím technickým přednostem, kterým kraluje objektově orientovaný softwarový vývojový systém. Jobs prosazoval NeXT produkty mezi vědci a akademiky kvůli inovativní, experimentální nové technologii kterou zahrnoval (Mach kernel, digitální signální procesorový čip a Ethernet).

NeXTcube byl Jobsem popisován jako "mezilidský" počítač o kterém věřil že je dalším krokem za osobním počítačem. Což znamená, že počítače mohli dovolit lidem komunikovat a jednoduše spolupracovat, řeší spoustu problémů které "osobní" počítač řešit nemůže. V době, kdy se e-maily posílaly jiným lidem jako obyčejný text, Steve Jobs představoval NeXTovský emailový systém NeXTMail, který byl příkladem této "mezilidské" filozofie. NeXTMail byl první, který podporoval univerzálně zobrazitelnou, na klepnutí reagující vloženou grafiku a audio uvnitř e-mailů.

Jobs řídil NeXT až s obsesivním perfekcionismem, což je vidět na magnesiové počítačové skříni NeXTcube. To vytvořilo závažné tlaky na hardwarovou divizi NeXTu a po té co v roce 1993 prodal pouze 50 000 strojů, NeXT se transformoval na zcela softwarovou společnost a vypustil NeXTSTEP pro Intel procesory.

Pixar a Disney

V roce 1986 Jobs kupuje The Graphics Group (později přejmenované na Pixar) od Lucasfilmu za cenu 10 mil. dolarů, 5 miliónů bylo dáno společnosti jako kapitál.

Nová společnost, která původně sídlila v San Rafaelu v Kalifornii, se přestěhovala do Emeryvillu a měla být původně vývojářská firma pro hardware high-end grafiky. Po roce ztrát prodejem počítače Pixar Image Computer se spojila s Disneyem na produkci počítačově animovaného filmu, který Disney bude spolufinancovat a distribuovat.

Prvním filmem, který z tohoto partnerství vznikl byl Toy Story (Příběh hraček), který přinesl slávu a kladné přijetí kritiky v roce 1995. Během následujících deseti let, pod vedením šéfa kreativců Johna Lassetera společnost vyprodukovala další hity A Bug's Life (1998), Toy Story 2(1999), Monsters, Inc (2001), Finding Nemu (2003), The Incredibles (2004), Cars (2006), Ratatouille (2007), WALL-E (2008) a Up (2009). Finding Nemo, The Incredibles, Ratatouille a Wall-E získaly každý ocenění akademi za nejlepší animovaný film, která se začal udělovat v roce 2001.

V letech 2003 a 2004 vypršela smlouva Pixaru a Disneye. Jobs a šéf Disney Michael Eisner se pokoušeli vyjednat nové partnerství, ale neuspěli. Začátkem roku 2004 Jobs oznámil, že Pixar bude hledat nového partnera pro distribuci svých filmů, až vyprší smlouva s Disneyem.

V říjnu 2005, Bob Iger nahradil Eisnera u Disneyho a Iger rychle opravil vztahy s Jobsem a Pixarem. 24. ledna 2006 Jobs a Iger oznamují, že Disney souhlasil s koupí Pixaru vykoupením všech akcií v ceně 7,4 miliardy. Když byla smlouva dohodnuta, Jobs se stal největším soukromým akcionářem společnosti Walt Disney s podílem 7% akcií. Jobsův podíl v Disney značně překračuje podíl Eisnera, který měl 1,7% a člena rodiny Disneyových, Roye E. Disneye, který má okolo 1% akcií společnosti. Právě jeho kritika Eisnera a vztahy s Pixarem uspíšili Eisnerův odchod. Jobs se stal členem správní rady po dokončení akvizice. Jobs také dohlížel kombinované obchody Disneye a Pixaru ve speciálním šestičlenném výboru

Návrat k Apple

V roce 1996 Apple oznamuje, že kupuje společnost NeXT za cenu 429 mil. dolarů. Smlouva byla finalizována v roce 1996 a přinesla Jobse zpět do společnosti, kterou založil. Rychle se stalo dočasným CEO po té, co správní rada ztratila důvěru v Gila Amelia. V březnu 1998, kvůli koncentraci na návrat Apple k zisku, Jobs okamžitě zrušil mnoho projektů jako Newton, Cyberdog a OpenDoc. V nadcházejících měsících se mnoho zaměstnanců bálo jezdit s Jobsem ve výtahu z obavy, že "by nemuseli mít práci, než se otevřou dveře. Ve skutečnosti byly tyto případy velmi vzácné, nicméně několik takto vyhozených stačilo k tomu, aby vystrašily celou společnost" (Kousek budoucnosti Steva Jobse - Salon.com 11.10.2000)

S koupí společnosti NeXT, získalo mnoho technologií své místo v produktech Apple, nejmarkantněji to byl NeXTSTEP, který se postupně vyvinul do Mac OS X. Pod dohledem Jobse společnost zvyšovala prodej s uvedením iMaců a dalších nových produktů. Od té doby úžasný vzhled produktů a silná značka pracovala pro Apple. V roce 2000 na Macworld Expu, Jobs officiálně upouští od titulu "dočasný" a stává se trvalým CEO. Během své doby dočasného vedení požíval titul iCEO.

Ocenění

1985 - Národní medaile za technologie od prezidenta Ronalda Regana
1987 - Jeffersonova cena za veřejnou službu
2004 - Jeden z nejfascinovanějších podnikatelů v časopisu Inc.
2007 - Nejvlivnějších businessman v časopise Fortune

Současná adresa Steva Jobse:

460 Mountain Home RD
Woodside CA 64062

Odkazy z novinek:

Odkazy z událostí:

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License