Jonathan Paul Ive (datum narození není zcela přesné, v biografii se uvádí pouze únor 1967) je anglický designér a starší vice president průmyslového designu u Apple. Právě díky jeho práci, vypadají iMac, hliníkový a titanový PowerBook G4, MacBook, unibody MacBook Pro, iPod, iPhone a iPad tak jak vypadají.
Po krátké práci v Londýnské agentuře Tangerine se v roce 1992 přestěhoval do Spojených států. Svou kariéru v Apple začal krátce po nástupu Steva Jobse v roce 1997 a od té doby vede tým průmyslového designu zodpovědného za většinu hardwarových produktů společnosti.
Během jeho práce u Apple, nastaly u produktů, které vytvářel se Stevem Jobsem následující fáze:
Průhlednost
U Apple se poprvé objevila v roce 1997 s eMate, v roce 1998 následoval originální Bondi-blue iMac. Později byl stejný motiv aplikován u prvních modelů iBooků vypuštěných v roce 1999 a modrobílého PowerMacu G3 a příslušných Studio Displejů. Design byl charakteristický průsvitnými povrchy s pastelovými nebo mléčnými barvami a jemnými zakřivenými okraji. Zapracované vertikální linie umožňovaly prohlédnout skrz tyto produkty. Napájecí kabely byly také průsvitné, kroucené dráty byli skrze ně dobře viditelné.
Průsvitnost a barva byla inspirována želatinovými bonbóny. Ive podle zpráv navštívil továrny na cukrovinky aby se naučil replikovat jejich vizuální efekt. Ive a jeho tým vyvinul novou výrobní techniku, aby mohl vytvářet produkty podle jeho designového návrhu.
Pouze PowerBook G3 nebyl ovlivněn tímto stylem (s výjimkou průsvitné, bronzové klávesnice u počítačů Lombard a Pismo, které si ponechaly neprůhledný černý obal dokud nebyly nahrazeny Titanovým PowerBookem G4 v roce 2001
Barvy
Barva prvního iMaca nazvaná Bondi blue je odkazem na barvu vody u populární pláže v Sydney - Bondi Beach. Bondi blue iMac byl nahrazen pěti barvami ovoce v lednu 1999, "Blueberry", "Grape","Tangerine", "Lime","Strawberry". První dvě (Tangerine,Blueberry) se staly prvními barvami pro iBook. Blueberry se stala také barvou pro modrobílého Power Maca G3 a jeho displeje. Tyto barvy oznamovaly nový trend ve spotřebitelském zboží, kdy vše od radiobudíků až po grilly mělo jasný průsvitný obal.
Koncem roku 1999 se barvy iMacu uklidnili barevným schématem "Graphite" kde barevné prvky byly nahrazeny kouřovou šedou a některé bílé prvky byly průsvitné. Graphite byla barva iMacu Special Edition a prvních PowerMaců G4. Pak přišla Ruby (tmavě červené), Sage (lesní zeleň), Indigo (temně modrá) a Snow (mléčně bílá) v roce 2000. Barvy iBooků se také aktualizovaly. Blueberry nahradila Indigo, Tangerine byla nahrazena Key Lime (neonová zelená) a Graphite byla přidaná jako high-end verze.
V roce 2001 se objevila další barevná schémata - Flower Power, Blue Dalmatian. Flower Power byla bylo bílé schéma s květinami, Blue Dalmatian bylo schéma podobné Bondi Blue s bílými skvrnami. Snow schéma bylo také použito u druhé generace iBooků.
Minimalismus
V roce 2001 se Apple odklonil od barevné průsvitnosti a začal dvě nové designové větve. Profesionální řada se objevila s PowerBookem G4, která obsahovala průmyslový kov: nejdříve titan, později hliník. Minimalistický design pro spotřebitele se poprvé představil s iBookem G3, který měl matně bílou barvu s průsvitným dokončením. Obě řady měly lehké, zakulacené křivky a byly posunuty přímý, ortogonálními, minimalistickými tvary. Design vypadá, že je velmi ovlivněn německým průmyslovým designérem Dietrem Ramsem. Jasným příkladem je iPhone kalkulačka, která vypadá jako jasně ovlivněná jeho Braun Control ET44 kalkulačkou z roku 1978.
iPod pokračoval vzhledem spotřebitelské řady - s průsvitným bílým vzhledem. Úspěch a přijetí iPodu mělo vliv na Iva a jeho designový tým, takže si někteří povšimli podobnosti designu iPodu s následnými iMacy G5 a Macy mini. Apple dokonce uváděl iMac G5 slovy "od tvůrců iPodu" a reklamní fotografie je oba ukazovaly z profilu, čímž zvýrazňovaly jejich vzájemnou podobnost. Poslední AirPort Extreme a Apple TV, společně s iPhone pokračovaly v tomto trendu směrem k zakulaceným rohům skrz celou produktovou řadu.
Tmavý hliník
Poslední verze designu se posunuly od bílého plastiku a nahradily jej sklem a hliníkem. Nová fáze designu ukázala směr Apple k minimalismu: hliníkové "unibody" produkty obsahovaly čistější, měkčí a zužující se okraje, než bylo k vidění u předchůdců, odstranění všeho "co tam nemuselo být" a vytvoření extrémně čistého povrchu. První generace iPhone tento styl předvedla, ukázala tmavý hliník v zadní části a sklo vepředu. Design byl později aplikován na iMacy, které se nyní obsahuje hlavně hliníkovou tvář, kromě černého rámečku okolo obrazovky, a sklem pokrytou obrazovku. iPod classic tento styl převzal do řady iPodů. MacBook Air spojil aluminiový styl MacBooků Pro s novým stylem klávesnice a glossy displeje. Když Apple uvolnil přepracovaný MacBook Pro, stejně jako MacBook Air před ním, šasi počítače bylo vyrobeno z jednoho kusu hliníku. Tato konstrukce je zaměřena na redukci velikosti počítače, množství dílu počítačové skříně, společně s výdrží konstrukce.
Ocenění
Kritici považují Ivovu práci za jednu z nejlepší v oboru a jeho produktový tým pravidelně vyhrává ocenění Industrial Designers Society of America's Industrial Design Excellence Award.
Ive vyhrál Design Museum's inaugural Designer of the Year v roce 2002 a 2003. V roce 2004 byl již porotcem této soutěže.
27. listopadu 2005 byl časopisem The Sunday Times označen jako nejvlivnější emigrant Velké Británie. "Ive není možná nejbohatší nebo nejstarší osobou na seznamu, ale rozhodně je jednou z nejvlivnějších ... Člověk který navrhl iPod a mnoho dalších produktů Apple a zatřásl jak hudebním, tak elektronickým průmyslem." Ive se dostal na třetí místo z 25 osob.
Ive se také dostal do seznamu New Years Honours v roce 2006, obdržel řád britského impéria za služby designovému průmyslu. Britská královna Alžběta II odhalila, že používá iPod od června 2005.
V hlasování Macworldu byl příchod Iva v roce 1992 šestou nejdůležitější událostí v historii Apple. Pokud by Steve Jobs odešel ze své funkce, Dan Morey z Mac Useru navrhoval právě jeho na nového CEO.
18. června 2007, Ive dostává National Design Award za jeho práci pro iPhone.
Daily Telegraph jej označuje nejvlivnějším britem v Americe 10. ledna 2008. V červnu 2008 Ive získává MDA Personal Archievement award za design iPhone. V květnu 2009 získává čestný doktorát školy Designu na Rhode Islandu.
Odkazy z novinek:
- Apple oznamuje iPhone
- Časopis Fortune označil Steve Jobse a Jonathana Iva za nejchytřejší technické lidi
- Jonathan Ive se prý chystá zpět do Anglie
- Ive neopouští Apple
- Jak šéf Apple pomáhá společnosti i ze záhrobí
- Na Apple docela potichu se představovaly nové stroje
- Hodnocení roku 2012
- Tim Cook hovořil na konferenci Goldman Sachs Technology