30.11.1981: Podpisová párty prvního maca

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Andy Hertzfeld vypráví, že jednou z komponent, který byly na prvním Macovi vytvořeny jako první, byla tvrdá matrice, která sloužila pro vytvoření počítačové skříně Maca. Po více než šesti měsících práce s vylepšování původního návrhu byla připravena malá produkční série 50 kusů. Finální verze byla připravovaná na leden 1983.

Macovský tým měl mnoho různých motivací pro svou práci, jednou z největších ingrediencí byly umělecké hodnoty. Ze všeho nejvíce Steve Jobs o sobě mluvil jako o umělci a podporoval ostatní v jeho týmu, aby o tom přemýšleli tímto způsobem. Cílem nebylo nikdy pobít konkurenci nebo vydělat hodně peněz. Cílem bylo udělat nejlepší možnou věc, možná ještě trochu lepší. Steve často podporoval umělecká témata, například vzal celý tým na výlet do muzea Luis Comfort Tiffany, protože Tiffany byla umělcem, která poprvé masově produkovala svou práci.

A protože v Macovském týmu byli umělci, bylo jen vhodné abychom svou práci podepsali. Steve přišel s úžasným nápadem, že se každý člen týmu podepíše na zadní část matrice, která bude vytvářet plastikový obal, takže se naše podpisy objeví uvnitř počítačové skříně každého Maca který vyjde z produkční linky. Většina zákazníků je nikdy neuvidí, protože potřebujete speciálně dlouhý šroubovák, kterým je možné Maca otevřít, ale my budeme hrdí na to, že jsou zde naše jména, i kdyby to nikdo jiný neměl vědět.

Na jedné z našich týdenních schůzích (právě 10.2.1982) Jerry Mannock, manažer průmyslového designu rozložil obrovský kus papíru na stůl, na který dali členové týmu podpisy. Steve měl malý proslov ohledně umělců, kteří podepisují svou práce a pak se podával dort se šampaňským kdy každý člen týmu byl předvolán, aby vystoupil dopředu a podepsal se na papír. Burrell měl symbolickou čest jít jako první, následován členy softwarového týmu. Zabralo okolo čtyřiceti minut, než se podepsali všichni členové týmu. Steve počkal na posledního a pak si vybral místo blízko horního středu a tam vepsal své jméno.

Všichni si byli vědomi toho, že se tým rapidně zvětšuje a že za pár měsíců zde budou další lidé, kteří by si zasloužili umístit podpis na krabici. Rozhodli se však, že právě tohoto dne udělají čáru a nedovolí žádné nové podpisy. Ale věděli že to bude těžké. Chtěli také přidat podpisy dalších hlavních přispěvatelů, kteří opustili tento projekt: Steva Wozniaka, Jefa Raskina a Buda Tribbla.

Během několika měsíců se objevily další podpisy lidí, kteří nebyli na party. Nejdříve tam byl jen Rod Holt, ale pak se tam dostal také Bob Belleville, který se dostal do Apple v roce 1982 jako softwarový inženýr, ale později se stal manažerem po té, co odešel Rod Holt. Na seznam se podařilo dostat také Mikovi Murrayovi a evangelistovi Mikovi Boichovi.

Časem začaly podpisy ze skříně počítačů Apple mizet z praktických důvodů, jak Apple skříň měnil kvůli její snadnější výrobě. Některé drobnosti se měnili ještě před první dodávkou, čímž se částečně změnily některé podpisy. Při každé revizi mizelo stále více jmen, dokud většina nezmizela úplně. Ačkoliv není známo který model měl naposledy všechna jména, Macintosh Classsic ze začátku devadesátých let byl ještě kompletní.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License