30.11.1942: Narodil se Gil Amelio

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Gilbert Frank Amelio je americký technologický ředitel. Vyrůstal v Miami na Floridě a obdržel bakalářský, inženýrský a doktorský titul ve fyzice v Georgia Institute of Technology. Amelio pracoval v Bellových laboratořích, Fairchild Semiconductors, v divizi Rockwell International, ale nejvíce se vryl do povědomí jako bývalý ředitel (CEO) National Semiconductor a Apple.

Gil Amelio vedl National Semiconductor v letech 1991 až 1995. Během této doby se mu povedlo z nespolehlivého producenta čipů třetích stran udělat firmu, která se dostala mezi špičky v průmyslu. Před svým vstupem do managementu pracoval jako úspěšný vědec. Společně se svými spolupracovníky objevil CCD, základ všech skenerů, digitálních fotoaparátů a videokamer.

V roce 1994 byl National Semiconductor velkým dodavatelem Apple a tak nebyl příliš překvapen, když jej oslovili hledači talentů z Hidrich 7 Struggles, aby se připojil k ředitelům Apple do správní rady. V dnešní době by to byl střet zájmů, nicméně v tehdejší době technologického boomu bylo velmi časté, že manažeři dodavatelských firem přecházeli do vedoucích pozic svých zákazníků.

Gil byl formálně představen správně radě Mikem Markkulou. Krátce po jeho uvedení do funkce, mu Steve Jobs nechal záhadnou zprávu ve schránce: "Chtěl bych tě přijít a vidět tě.". Amelio si myslel, že to dluží spoluzakladateli společnosti a tak si domluvili schůzku.

Na schůzce Jobs začal s monologem, jak pouze on může zachránit Apple před akvizicí. Amelio byl fascinován a požádal jej, aby svůj plán dal na papír. Obdržel však jen stručné prohlášení s pár detaily.

Amelio tak odmítl podpořit Jobse. Neměl tušení, že za méně než 500 dní Jobs převezme kontrolu nad společností.

Amelio byl šokován nedostatkem kontroly vedení Apple nad společností. Podle Amelia správní rada neplnila svou roli. Správní rada se jen sporadicky ptala co dělá CEO Michael Spindler a dělala velmi málo pro to, aby zjistila problémy u Apple.

Místo toho se na správní radě kreslily nádherné obrázky vzrůstajících prodejů a úspěšných vypuštění nových produktů, nehledě na fakt, že Spindlerova strategie zaplnit trh levnými Macy zcela evidentně škodila nižší třídě počítačů Apple a vytvářela mnohem významnější problém - znepřátelila důležité dealery Apple.

Výsledkem Spindlerových zásad byly levné Macy, které byly zobrazovány jako jejich stále levnější PC protějšky, zatímco se skrývaly jejich rozdílné vlastnosti Mac OS a jednoduché použití.

Na druhé schůzi správní rady, které se Amelio účastnil, Spindler prohlásil: "My to nezvládneme, společnost se musí prodat.". Apple v minulosti flirtoval s touto myšlenkou. Na konci vedení Sculleyho, byl Apple těsně před podpisem smlouvy s IBM. Obě společnosti měly již připravené tiskové prohlášení, ale smlouva byla na poslední chvíli zrušena.

Apple teď čelil novému kupci. Vybíralo se mezi Gateway 2000 a Sun Microsystems. V novém fiskálním roce, který začíná 1. října. Spindler oznámil správní radě, že Apple by mohl vydělat okolo 150 miliónů dolarů, ale díky jeho strategii zaplnění trhu levnými Macy, Apple utrpí ztrátu 69 miliónů dolarů. Spindler také prozradil, že Apple má ve skladech přes 1 miliardu neprodaného zboží, které je prakticky bezcenné a bude muset být odepsáno. Apple měl v prodejích obrat 6 miliard dolarů, takže touto akcí Apple ztratil 1/6 prodejů.

Když 1. prosince Spindler tato čísla prezentoval správní radě, správní rada z nich nebyla nadšená. Místo však aby požadovali jeho hlavu, začali hledat kupce pro společnost. Finanční ředitel Joe Graziano, řekl správní radě o probíhajícím jednání se Sunem a oznámil bombu: Sun si přeje koupit Apple za 23 dolarů/akcii o 8 dolarů méně, než byla oficiální cena. Zbytek správní rady měl stále zájem, ale cena okamžitě spustila alarmy pro Amelia, který si byl jistý, že taková cena nikdy nebude schválena akcionáři. Kromě toho, jednoduchý nákup společnosti nevyřeší problémy firmy - zvláště vzhledem k tomu, že Sun nemá zkušenosti s trhem osobních počítačů.

Amelio adresoval několik problémů v Apple, včetně nedostatku hotovosti a likvidity, nekvalitní produkty, chybějící vitální strategie operačního systému, nedisciplinovaná korporátní kultura a fragmentace v pokusech dělat příliš mnoho v příliš mnoha směrech. Aby tyto problémy vyřešil, Amelio zkrátil výdaje, zmenšil množství lidí o třetinu, zrušil projekt operačního systému Copland a dohlížel na vývoj Mac OS 8.

Aby nahradil Copland a potřebu nové generace operačního systému, Amelio začal vyjednávat o koupi BeOS s Be Inc., ale vyjednávání skončila na mrtvém bodě, když CEO BE Inc. Jean-Louis Gasée požadoval 200 miliónů dolarů. Apple ale nechtěl dát více než 125 miliónů dolarů. V prosinci 1996 Amelio začal s diskuzemi se Steve Jobsem kvůli systému Next.

Společnost NeXT byla pak koupena 4. února 1997 za 429 mil. dolarů. NeXT se stal základem pro Mac OS X. Amelio později prohlásil, že cítí, že NeXT přeplatil.

V době, kdy Apple šéfoval Amelio, akcie Apple se pohybovaly na nejnižší hladině za 12 let. Částečně také díky anonymnímu prodeji 1,5 mil. akcií Apple. Apple ztratil dalších 708 miliónů dolarů. Nicméně při odchodu Amelia, Apple oznamoval zisk 25 mil. dolarů.

4. července 1997 Jobs přesvědčil ředitele, aby vyhodili Amelia z výkoné rady. Amelio poslal rezignační dopis o týden později. Jobs se pak stal dočasným CEO 16. září 1997.

V současnosti se Amelio věnuje malým začínajícím společnostem (startupům)

Ameliovi patří 16 patentů, je autorem tří knih: An American Imperative (1993), Profit from Experience (1995), On the Firing Line: My 500 Days at Apple (1998). Poslední dvě jsou nejlépe prodávající knihy s obchodní tématikou.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License