30.11.1952: Narodil se Andy Hertzfeld

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Andy Hertzfeld byl klíčovým členem vývojářského týmu prvního Maca, připravovaného začátkem 80tých let. Po koupení Apple II v lednu 1978, odešel pracovat do Apple Computer, kde pracoval od srpna 1979 až do března 1984 a byl klíčovým designérem systémového software Maca.

Když opustil Apple, založil tři společnosti: Radius v roce 1986, General Magic v roce 1990 a Eazel v roce 1999. V roce 2002 pomáhal Mitchi Kaporovi propagovat open source software. V roce 2005 nastoupil do Googlu, kde dosud pracuje.

Jeho nástup do Apple byl zajímavý. V době, kdy nastupoval byl již velmi známý svými články do časopisu Call A.P.P.L.E a tak lze říci, že byl velmi dobře přijat svými kolegy. Z článků na folklore.org, kam hodně přispíval je zřejmé, že si svých kolegů velmi vážil. Než přešel k Mac divizi, pracoval na firmware pro tiskárnu Apple SilenType a první 80ti řádkové kartě pro Apple II. Na začátku 80tých let pozval svou přítelkyni ze střední školy, malířku Susan Kare, aby se připojila k Apple a pomohla vytvořit to, co se stalo standardními ikonami u Macintoshe.

Softwarový čaroděj

Na svých vizitkách u Apple měl Andy titul Software Wizard (Softwarový čaroděj). Na jaře 1982 byl projekt Macintosh označen jako opravdový projekt u Apple a začal se transformovat z výzkumného projektu do vývojové fáze. Začali se více organizovat a jako tým rostli.

Nejdříve neměli žádné formální tituly, ale kvůli vizitkám potřebovali nějaký získat. Oficiální titul Andyho u Apple II byl "Senior Member of Technical Staff" (tedy starší člen technického personálu), což mu připadlo hloupé. Oznámil proto Peggy Alexio, asistentce Roda Holta, která objednávala vizitky, že nechce mít na vizitce žádný titul, protože se mu jeho oficiální nelíbí.

Další den přišel Steve a řekl mu, že slyšel že nechce vizitky, ale chtěl. aby je měli všichni a vůbec se nestaral o titul, který Andy používal. Mohl si vybrat jaký chtěl. Po chvíli přemýšlení se Andy rozhodl pro "Software Wizard", protože nemůžete říci kam patříte v korporačním prostředí a vypadá to jako vhodná metafora, která by odrážela praktickou magii softwarového vývoje.

Když o tom řekl Andy Burrellovi, okamžitě si pro sebe usurpoval titul "Hardware Wizard", ačkoliv jej od toho odrazoval, protože snižoval unikátnost titulu. Jak se tato informace rozlehla, také další lidé v týmu si začali měnit své tituly na něco více kreativního. Tento trend zůstal u Apple několik let a dokonce se i rozšířil do dalších společností.

Práce v týmu Maca

Steve Jobs jej oficiálně přiřadil do týmu Macintosh v únoru 1981. Zde pracoval s Budem Tribblem, Billem Atkinsonem, Burrellem Smithem a Jefem Raskinem. Stal se hlavním softwarových architektem operačního systému Macintosh, který se stal nakonec revoluční díky používání grafického uživatelského rozhraní (ačkoliv to nebylo první grafické uživatelské rozhraní, bylo rozhodně první komerčně úspěšné).

Odkazy Hardware:

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License