30.11.1981: Apple žaluje Franklin Computer

Image doesn't exist
Foto: Gandalf

Tato kauza, kromě toho, že se jednalo o jednu z prvních kauz, které musel Apple řešit, je také průlomem v soudnictví USA. Je to totiž poprvé, kdy soud musel zjistit, zda operační systém může být chráněný copyrightem. Důvodem je počítač Franklin Ace 100 společnosti Franklin Computer Corporation, který byl klonem počítače Apple II v roce 1982. Apple zde velmi rychle zjistil, že velká část ROM a operačního systému byla překopírována z originálu a 12. května 1982 podala na společnost žalobu. Mezi jinými skutečnostmi se také zmiňuje o tom, že v ROM lze nalézt textové řetězce James Huston (programátor Apple) či AppleSoft a to na obou systémových discích počítače od Franklin Computer.

Franklin tehdy připustil, že překopíroval software Apple, ale argumentoval tím, že by bylo nepraktické psát vlastní nezávislou verzi software a přitom zachovat kompatibilitu, ačkoliv sám napsal vlastní verzí kopírovacího nástroje, stejně jako další software. Franklin argumentoval tím, že protože software Apple existuje pouze ve formě čitelné pro počítače a nikoliv v tištěné podobě a protože software neobsahuje upozornění na copyright, může být software kopírován. Firmware Apple II byl podle něj zkopírován pouze pro zachování kompatibility.

Obvodní soud dal za pravdu Franklinovi, nicméně nadřízená instance o tři dny později v jiné kauze určila, že program je chráněn copyrightem a tento soud pak zrušil rozhodnutí nižší instance i u kauzy Apple versus Franklin Computer. Apple tak přinutil Franklin Computer, aby přestal vyrábět klony. Společnost Franklin Computer pak neúspěšně prodávala jen částečně kompatibilní počítače s Apple II (bez porušení copyrightu), v té době byl však tento počítač již stejně zastaralý.

Ačkoliv soud nakonec rozhodl ve prospěch Apple, všichni byli v průběhu soudního řízení nervózní. Nakonec Steve Jobs rozhodl, že pokud by někdo chtěl znovu kopírovat ROM do svých počítačů, chtěl mít možnost zmáčknout určitou kombinaci kláves po které by se zobrazila velká ikona "Stolen From Apple" (Ukradeno z Apple). Rutiny a data, které to měly docílit se museli dostat do ROM velmi skrytě, aby při kopírování nebylo jasné jak tuto část ROM odstranit.

Byl to dost zajímavý úkol na to, aby se toho všichni s radostí ujali. Susan Kare se rozhodla vytvořit hezkou ikonku "Stolen From Apple", která obsahovala mříže. Steve Capps nedávno přišel s jednoduchým schématem, jak komprimovat ikony v ROM kvůli úspoře místa, takže se ikona zmenšila tímto algoritmem, což nejen snížilo nároky na prostor v paměti, ale také ztížilo detekci ikony. Nakonec napsali malou rutinu pro dekompresi ikony, zvětšení a zobrazení na obrazovce. Ta byla skrytá uvnitř nějakých datových tabulek, takže ji bylo velmi těžké zahlédnout.

Vše co bylo nutné pro její spuštění pak bylo, přejít do debugeru a napsat šestimístnou hexadecimální adresu po které následovalo G, což znamenalo spuštění rutiny na této adrese. Když to ukazovali Stevovi, tak se mu to líbilo. Všichni doufali, že někdo ROM překopíruje, aby mohli ukázat svou předvídavost.

Pokud je však známo, nikdo již více nezkopíroval ROM pro komerční projekt, takže to nikdy nebylo nutné využít. Aby odradili potencionální narušitele copyrightu, tým nechal uniknout informaci, že je v kódu schovaná ikona "stolen from Apple". Minimálně jeden hacker byl touto myšlenkou posedlý a snažil se kód najít.

Byl to Steve Jasik, autor MacNosy disassembler/debugger, který se používal pro vytvoření pseudo-source kódu v ROM. Když se o této ikoně dozvěděl, snažil se ji najít a izolovat. Žil v Palo Alto, takže čas od času narazil na Andyho Hertzfelda a vyzvídal nápovědu a ptal se na svou poslední (chybnou) teorii o tom, jak je ikona schovaná.

Tak to šlo po dva nebo tři roky, než to konečně rozluštil: Našel Andyho a řekl mu o komprimované ikony a adrese pro zobrazení rutiny. Andy mu poblahopřál, ale nikdy si nebyl jistý, zda to zjistil sám nebo mu poradil někdo s přístupem ke zdrojovému kódu.

 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License