Zamyšlení nad jmény souborů v operačních systémech

Zamyšlení nad jmény souborů v operačních systémech

Zamyšlení nad jmény souborů v operačních systémech, či lépe řečeno v souborových systémech se věnoval Linux Box Admin ve článku Linux/Mac/Windows jména souborů.

Doba, kdy DOS podporoval pouze 8 znaků (plus 3 znaky přípona) je pryč. Od roku 1995 Microsoft přidal do systémů Windows podporu popisnějších jmen než v systému MS DOS. Macovské systémy mají podporu dlouhých názvů souborů již desetiletí a Linuxové systémy nějaké čtyři roky před Windows. Podpora těchto dlouhých jmen je různá a proto je dobré znát omezení jednotlivých systémů.

Linux například rozlišuje velká a malá písmena, proto vedle sebe mohou existovat soubor s názvy soubor, Soubor či SOUBOR. Oproti tomu, Mac OS X HFS+ a Windows NTFS velikosti písmen pouze uchovávají, ale nerozlišují velká a malá písmena, z tohoto důvodu soubory se jmény soubor, Soubor či SOUBOR na systémech Windows a Mac OS nemohou vedle sebe existovat. U systému OS X 10.3+ je volitelný souborový formát HFSX, který již velká a malá písmena rozlišuje.

Linuxové jména souborů mohou být až 255 znaků dlouhá a mohou je tvořit jakákoliv písmena kromě / a znaku NULL. Totéž podporuje i OS X s tím rozdílem, že nepovoluje ve jménu souborů také dvojtečku (:). Finder však může mít problémy s bizardními jmény vytvořenými v shellu, proto opatrně.

U windows je situace trochu složitější. Jméno souboru nesmí mít více než 255 znaků, avšak do jména souboru se započítává i cesta. Při použití standardního místa pro odkládání souborů "C:Documents and SettingsUSERMy Documents", ztratíto mnoho prostoru pro jméno souboru. Také omezení souborového systému na nežádoucí znaky je větší. Windows budou mít problémy se znaky * | / : > < ?

Poslat Zamyšlení nad jmény souborů v operačních systémech na facebook
Publikováno 11.7.2006
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License