Žaloba Intelu zastavila vývoj budoucích čipsetů Nvidie

Žaloba Intelu zastavila vývoj budoucích čipsetů Nvidie

Nvidia, vyráběla čipové sady kompatibilní s Intelem pro Applovskou řadu Maců. Tento týden oznámila, že zastavuje vývoj dalšího hardware, dokud se nevyřeší soudní spor s Intelem někdy v roce 2010.

Oznámení znamená, že Nvidia pozdržela vývoj čipsetu nForce, dokud se nevyřeší soudní spor s Intelem. Intel totiž začal tvrdit, že jeho dohoda o čipové sadě mezi ním a Nvidií neplatí pro sérii procesorů Core a Nehalem.

"Již jsme řekli, že budeme pokračovat v inovaci integrovaných řešení pro Intelovskou FSB architekturu, " říká Robert Sherbin, mluvčí Nvidie. "Věříme, že tento trh má před sebou ještě dlouhý život. Avšak díky nesprávným tvrzením Intelu a trhu, že nemáme licencovanou novu DMI sběrnici je nefér obchodní taktika, je proto prakticky nemožné abychom propagovali čipsety pro budoucí procesory. Dokud se tedy záležitost nevyřeší příští rok u soudu, musíme odložit investice do budoucích čipů."

Před rokem Apple oficiálně přešel k čipsetům od Nvidie s GeForce 9400M G integrovaným ovladačem, jediným čipem s 70 % výkonu určeným pro zpracování grafických funkcí. Apple pak použil platformu MCP79 s Intel Core procesory ve svých iMacích a Macích mini.

Začátkem tohoto roku Intel zažaloval Nvidii a pokusil se tak zastavit další vývoj kompatibilního čipsetu pro budoucí generace Intelovských procesorů. Mnoho zisků Nvidie - včetně partnerství s Apple - se stalo ztrátou pro Intel.
Toto léto se objevily spekulace, že Apple opouští čipy Nvidia v Macích díky boji kvůli smlouvám (Nvidie prý požadovala, aby Apple používal výhradně její grafické čipy), ale nic oficiálního se dosud neobjevilo.

Oznámení Fermi architektury, zaměřené převážně na vědecké výpočty a nikoliv na PC grafiku vedlo některé k myšlence, že společnost mění svou obchodní strategii a odchází z high-end herního trhu. Nvidia však tyto závěry popřela.

Poslat Žaloba Intelu zastavila vývoj budoucích čipsetů Nvidie na facebook
Publikováno 9.10.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License