Windows na Intel iMacovi ano nebo ne?

Windows na Intel iMacovi ano nebo ne?

S tím jak byly oznámeny první Macy s Intelovským procesorem, otevřely se dveře pro spuštění Windows OS na Macovském hardware. Spíše bychom však měly říci, že se pootevřely...

Mnoho uživatelů zajásalo, že konečně bude možné bootvat systém Mac OS a Windows na jednom stroji. Bohužel, situace je trochu komplikovanější. Apple totiž používá extensible firmware interface (EFI) a nikoliv BIOS, současné verze Windows tak nemohou být na hardware spuštěny přímo.

Phil Schiller z Apple, ve svém úterním rozhovoru pro CNET News tvrdí, že Apple nedělal nic, co by uživatelům znemožňoval spouštět Windows nicméně toto řešení nepodporuje.

Osobně se domnívám, že s uvolněním Intelovského iMaca se otevírá cesta pro několik typů produktů. Jednak nativní emulátor Windows, jako je například wine pro Linux. Což zcela jistě přijmou všichni uživatelé, kteří kdy museli kupovat PC, protože potřebovali dělat například účetnictví. A jedná se také o emulátor Mac OS X pro Linux - tedy Linux běžícím na hardware Apple. Že by se takový emulátor objevil i pro jiný než Applovský hardware mi připadá málo pravděpodobné a hlavně se domnívám, že by pak stejně fungoval jen s určitými verzemi operačního systému. (Každá další by pak měla "vylepšenou" detekci hardware)

Poslat Windows na Intel iMacovi ano nebo ne? na facebook
Publikováno 13.1.2006
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License