Visty vychází, svět křičí

Visty vychází, svět křičí

Slyšeli jste včera ten hluk? To bylo to, jak se lidi snažili za každou cenu koupit Windows Vista. Že jste nic neslyšeli? No právě. Jedna z prvních skupin uživatelů, kteří by měli toužit po operačním systému Windows Vista, totiž po něm netouží, jak by si Microsoft přál - možná, že je tak trochu vystrašil způsob licencování.

Ačkoliv Microsoft uvedl několik sérií prezentací nového operačního systému - první výrazný upgrade operačního systému po pěti letech - první reakce byly přinejlepším vlažné. Velké show na Manhattanu a v Šanghaji udělaly jen malý dojem na budoucí majitele operačního systému.

Mnoho obchodů mělo otevřeno přes půlnoc, byli však zklamáni nedostatkem lidí, kteří by stáli ve frontách a čekali na nový operační systém. Vlajkový obchod CompUSA v San Francisku zaznamenal, že jen malý zlomek z 500 lidí, kteří obchod navštívili aby si koupili Windows. Většina z nich přišla totiž spíše díky slevám, než kvůli software od Microsoftu. Podobné příběhy bylo možné slyšet po celých státech.

"Má se jednat o největší verzi Windows všech dob, ale pouze ze setrvačnosti.", tvrdí Steve Kleynhans od Gartnerů. "Jestli se z nich stane opravdu dominantní operační systém, který změní trh, tak jak se to stalo u předchozích verzích operačního systému, ukáže pouze čas."

Jedním z problémům, které Microsoft na Visty bezděčně nabalil bylo trestání uživatelů, kteří si koupí upgrade pro Visty.Pokud se totiž lépe podíváte na licenční ujednání (EULA), Microsoft se tam zmiňuje, že upgradem na Visty se zruší platnost licence na staré verze Windows. Uživatelé se tak rázem stanou majiteli nelegální kopie Windows a ztrácí možnost mít druhý systém instalovaný na jiné části disku. Jinými slovy, není cesty zpět.

Microsoft se domnívá, že tímto krokem motivuje lidi k tomu, aby si zakoupili celou verzi Windows, nikoliv pouze upgrade.

Poslat Visty vychází, svět křičí na facebook
Publikováno 31.1.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License