Virtualizovat Visty nebo nevirtualizovat Visty?

Virtualizovat Visty nebo nevirtualizovat Visty?

Microsoft si zahrál s tiskem jako kočka s myší. Včera totiž odvolal na dnes připravované tiskové prohlášení ve kterém mění EULA podmínky u Windows Vista, konkrétně u edicí Home Premium a Home Basic. Microsoft v prohlášení plánoval povolit virtualizaci i těchto verzí svého operačního systému. Dosud se mohou legálně virtualizovat pouze verze Ultimate a Business, přestože technicky lze virtualizovat všechny Windows Vista.

Microsoft se vyjádřil k celé situaci tak, že přehodnotil pravidla virtualizace Windows a rozhodl se, že ponechá původní znění EULA.

Zákaz pouštění Windows Vista Home ve virtuálním stroji je jedním z největších zklamání tohoto operačního systému. To je frustrující nejen pro uživatele Mac OS X, kteří by chtěli legální verzi Windows na svém stroji spuštěnou přes virtualizační software, ale také pro Linuxové uživatele.

Situace je frustrující také proto, že Microsoft neposkytl jediný technologický důvod pro zákaz virtualizace. Cynici tvrdí, že to je způsob Microsoftu jak potrestat lidi, co přešli na Maca, zatímco zákaz nazývá "bezpečnostním" problémem.

A jaký má Microsoft bezpečnostní problém na mysli? Řekněme že hostující operační systém bude napaden. To pak znamená, že všechny ostatní operační systém, které systém spouští jako virtualizované nejsou důvěryhodné. Navíc toto napadení není možné zjistit z virtualizovaného operačního systému a tak počítač může dělat různé věci bez vědomí uživatele. Tomu však jak důvodu pro zákaz virtualizace nelze věřit. Totéž totiž hrozí i Windows Vista Ultimate a Business. Microsoft se spíše snaží použít cenu k motivování lidí aby nevirtualizovaly operační systém.

Z celé situace je pozitivní jen jedna věc a totiž to, že Microsoft o problému evidentně ví.

Poslat Virtualizovat Visty nebo nevirtualizovat Visty? na facebook
Publikováno 27.6.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License