VLC odstraněno z App Storu pro iPhone

VLC odstraněno z App Storu pro iPhone

Apple se rozhodl odstranit přehrávače VLC pro iOS z App Store, kvůli licenčním problémům. Podle zprávy, licenční podmínky App Storu nejsou kompatibilní s open source GNU General Public License, kterou používá VLC. Požadavek Apple ohledně správy digitálních práv pro aplikaci nabízenou přes App Store jde zcela proti podmínka GNU GPL.

Na problémy s licencemi upozornil Apple jeden z vývojářů VLC - Rémi Denis-Courmont.

"Nakonec Apple odstranil VLC přehrávač ze svého aplikačního obchodu. Tímto byla nekompatibilita mezi GNU GPL a App Storem vyřešena - tou nejnevhodnější cestou." Denis-Courmant na svém blogu pak píše: "Není mi líto majitelů iZařízení, ani vývojářů MobileVLC, kteří nepochybně ztratili svůj čas. Tento konec by neměl být pro nikoho překvapením."

Apple trvá na používání digitálních podpisů (jako součást DRM, které zabraňuje spouštění aplikace na cizích přístrojích ) pro aplikace použité na App Store. To je primárním zdrojem konfliktu mezi GNU licencí a licencí App Store. Podobný problém měl za následek odstranění hry GNU Go, hry, která také používal GNU kód.

Ve výsledku pak žádná aplikace, která používá GNU licenci nemůže být získána z App Storu a tak ji nebude možné použít na iOS zařízení.

Pozadí celé kauzy, jak je vysvětluje Denis-Courmont je však trochu jiné:

Ačkoliv jej 7. ledna kontaktoval právní zástupce Apple a oznámil mu, že odstraňují VLC z App Storu, nijak mu nevysvětlil důvod, proč je VLC z App Storu odstraněno.

Apple již dříve odstranil VLC z Apple Downloads ("dřívější verze" Mac App Storu), to bylo před více než 4-mi lety, v té době bylo VLC jednou z nejpopulárnějších aplikací. Nikdo z VLC týmu se dosud nedozvěděl proč.

Apple obdržel upozornění na problémy s copyrightem před více než 2 měsíci. Nijak to nebylo vyřízeno, přestože zákon vyžaduje urychlené řešení. Výsledkem jsou pak pochybnosti, zda za odstraněním VLC z App Storu stojí skutečn problémy s licencí na které bylo upozorněno již v říjnu. Přesto to bude důvodem, proč se o odstranění VLC dozvěděl přímo Denis-Courmont.

Apple měl mnoho síly a času (2 měsíce), aby upravil nebo vyjasnil podmínky App Storu. Vskutku byly některé části od té doby upraveny. Alternativně, Apple mohl stále distribuovat VLC implicitně pod GPL licencí. To je podle názoru Denise-Courmonta také situace, která zde byla před odstraněním aplikace

Závěrem lze říci, že nikdy nebudeme vědět pravdu. Denis-Courmont se kloní k závěru Ebena Mogela z právního centra softwarové svobody: Apple odstraní VLC, jednoduše proto, že nemůže vystát software distribuovaný pod GPL ve svých obchodech. Ale je to volba Apple a jeho obchodní rozhodnutí, přesto nebude mít Apple žádný zájem na tom, aby uspíšil proces. Je také možné, že nejsou rádi za VLC na jejich platformě. To může být také důvodem, proč byla aplikace odstraněna z Apple Downloads sekce.

Poslat VLC odstraněno z App Storu pro iPhone na facebook
Publikováno 10.1.2011
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License