Uvnitř nových MacBooků: FireWire, USB a NVIDIA

Uvnitř nových MacBooků: FireWire, USB a NVIDIA

Tento článek měl původně vyjít již včera, ale bohužel jsem jej nestihl přeložit, takže se objevuje až nyní. Jedná se o sérii která vyšla na Apple Insider a zabývá se detailněji tím, co je nového u MacBooků a proč Apple udělal to co udělal. Musím uznat, že narozdíl od novinářů, kteří se problematice nevěnovali do hloubky, Prince McLean udělal velmi dobrou práci. Ale teď  k vnitřnostem MacBooku:

FireWire

Pouze MacBooky Pro podporují FireWire ať již v 400Mbps nebo 800MBps verzi. Narozdíl od USB standardu, pomalejší zařízení nezpomaluje celou USB sběrnici a tak se navzájem neovlivňují pomalejší a rychlejší FireWire zařízení.

Kompletní zrušení FireWire ve standardním 13" MacBooku znamená, že nemůže být použit v Target Disk Módu a USB postrádá dostatek inteligence, aby tento systém podporovalo. To znamená že uživatelé MacBooků musí použít Migračního asistenta pomocí Ethernet rozhraní, vyvinutého pro MacBook Air pro import souborů nebo nastavení předchozího systému, ačkoliv v případě MacBooku to bude rychlejší díky podpoře Gigabitového Ethernetu. MacBook Air je omezen na 10/100 Ethernet a to jen s pomocí volitelného externího zařízení. Samotný MacBook Air má možnost kopírovat data pomocí Migrační Asistena jen přes bezdrát.(Přes USB nelze spojit počítač - počítač)

Gigabitový Ethernet (1000Mbps) je nominálně rychlejší než FireWire 400, ačkoliv díky náročnosti síťových protokolů je v reálu rychlejší FireWire. Je mnohem rychlejší než bezdrátová síť 802.11n, který má propustnost asi 300Mbps podle dostupného signálu.

Další alterinativou k FireWire Target Disk Módu je použití Migračního Asistenta pomocí USB disku s Time Machine nebo přímého přípojení USB disku z předchozího systému. To znamená vyjmutí pevného disku ze starého systému a umístění do casu. To je samozřejmě mnohem méně pohodlné než Target Disk mód.

Obrácený postup (přenos dat z interního disku MacBooku) uživatelé musí buď vyndat jeho interní disk a vložit jej do USB casu, který podporuji mini SATA konektor. Levnější USB casy však umožňují připojení mini-ATA disků nebo plnou velikost PATA či SATA konektorů. (aby jste se trochu orientovali PATA je označení původních ATA konektorů, ale protože se přišlo s novým vylepšeným ATA protokolem, bylo nový protokol pojmenován SATA a původní přejmenován na PATA)

Jak již víte z dřívějšího článku, uživatelé FireWire zařízení mají ještě naději, že se objeví adaptér, který bude možné použít jako FireWire over Ethernet. Nový standard (IEEE 1394c) je na cestě a spekuluje se o tom, že by jej mohl podporovat Mac OS 10.6, pokud projde všemi standardizačními procesy. Uvidíme.

USB

Jak MacBook, tak MacBook Pro mají dva USB Porty, podle dokumentace Apple je pouze jeden z nich "high powered". Podle USB 2.0 specifikace "high-powered" znamená, že je vhodný pro napájení periferií, které vyžadují více než 100mA. Jakékoliv zařízení které vyžadují větší proud, nebo se pomocí USB nabíjí jako například iPod či USB disk nebo USB skener a postrádají vlastní zdroj potřebují být zapojený do "high-powered" USB portu.

Nízkoodběrový port je dobrý pro klávesnice, myši či další pasivní zařízení, stejně jako jakékoliv zařízení která mají vlastní napájení, jako tiskárny či velké pevné disky s vlastním adaptérem. Externí napájené USB huby dodávají dost proudu i když jsou připojeny k jakémukoliv portu. Nicméně oba USB porty dodávají minimálně 500mA, což je dost pro napájení iPhone nebo podobného produktu ve stejném čase.

Oba porty mají vlastní 480Mbps sběrnici. Přední port je sdílen interně s vestavěnou iSight kamerou. Dokumentace Apple tvrdí, že první USB zařízení, které vyžaduje více než 500mA získá proud 1000mA a ostatní zařízení budou omezeny na 500mA nebo méně. To indikuje že uživatelé nemusí mít strach o to, že by nepřipojili nějaké náročné zařízení, to také neznamená žádnou změnu pro uživatele MacBooků.

Interní sběrnice

Dřívější MacBooky používaly pomalejší 12Mbps USB 1.0 pro připojení interní klávesnice, trackpadu, Bluetooth a IR senzoru, žádný z nich nepotřebuje rychlejší USB 2.0 spojení. Jak již bylo řečeno výše, interní iSight kamera se připojuje k rychlejšímu USB 2.0 rozhraní.

AirPort je spojen s NVIDIA čipsetem pomocí PCIe a všechny odstatní periferní zařízení, disky, audio, video a RAM jsou spravovány stejným čipem. Zatímco většina Intelovských PC používá dva primární čipy pro spojení těchto komponent, MacBook používá jeden. MacBook Pro používá stejnou architekturu avšak má navíc speciální NVIDA GPU.

Konvenční Intelovské PC tradičně rozděluje funkce kontrolního čipsetu na dvě části: "northbridge" který spojuje s CPU a spravuje výkonný systém RAM a a rychle PCIe sběrnice, která pracuje s videem a expanzními sloty a "southbridge", který pracuje s méně náročnými I/O funkcemi, včetně audia, Ethernetu, USB, systémových hodin, správy napájení a dalších funkcí, které nevyžadují rychlou sběrnici. Toto rozdělí umožňuje aby northbridge byl tak rychlý jak je to jen možné a sousthbridge pracoval s pomalejšími a tedy levnějšími komponenty.

Definice northbrdige a sousthbridge se za ta léta nových technologií posunula a mění se také mezi různými výrobci; Intel se nyní odkazuje na northbridge jako Memory Controlller Hub nebo MCH a southbridge jako I/O Controller Hub nebo ICH.

Čipové sady a Platformy

Když Intel hovoří o "platformě" jako je Centrino Santa Rosa, je to označení CPU, čipsetu a ovladače Wifi pod jednou značkou. Minulý rok MacBooky používaly "Santa Rosu" - kombinaci Intelovského Core 2 Duo Merom CPU, společně s Intel Mobile 965 Expres sérií čipsetu. Čipset obsahoval GM965 Crestline MCH northbrdige s využitím Intelovské GMA X3100 grafické technologií a ICH8M southbridge.

Nicméně definice Intelovské Santa Rose platformy obsahovala tako Wifi čips 496AGN Kedron čip. Apple nepoužil tento čip a místo něj použil Broadcom BCM4328. "Santa Rosa MacvBook" tak vlastně nebyl Santa Rosa ani Centrino. To je také důvod proč Apple neuváděl termíny jako Santa Rosa či Centrino Mac.

Mnoho výrobců PC používají všechny komponenty od jednoho výrobce a Intel jim pochopitelně nadšeně balí všechny komponenty pod jednu značku, která se snaží zákazníkům tvrdit, že Centrino je to co potřebují. Nicméně Apple si historicky vždy vybíral nejlepší dostupné komponenty pro své designové cíle. Minulý rok to znamenalo vypuštění Wifi čipu. Tento rok byl Apple zavalen problémy s grafikou MacBooků a proto se společnost zamyslela nad využíváním relativně neinspirující Intelovské integrované grafiky.

Pokud přidáme fakt, že NVIDIA mohla nabídnout náhradu northbridge/southbridge ovladače v jednom čipu kombinovaného s vyšším integrovaným grafickým výkonem, není žádným zázrakem, že Apple upustil od Montevina Centrino platformy pro novou generaci MacBooků. Nové MacBooky, MacBook AIr a MacBook Pro všechny používají stále Core 2 Duo Penrzn CPU, ale v kombinaci s NVIDIA GeForce 9400M G čipovou sadou a integrovanou grafikou společně s AirPort WiFi dodávanou čipem Broadcom BCM94322USA. Očekává se, že Apple bude pokračovat s tímto trendem a v budoucnu se můžeme dočkat vlastních komponent navržených přímo Apple. To také činí obtíže pozorovatelům v odhadu, co bude Apple mít v nových počítačích.

 

Poslat Uvnitř nových MacBooků: FireWire, USB a NVIDIA na facebook
Publikováno 21.10.2008
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License