Uvnitř nových MacBooků: Audio a Video

Uvnitř nových MacBooků: Audio a Video

Nové MacBooky a MacBooky Pro obsahují spoustu změn v tom, jak pracují s audiem a videem, včetně podpory pro sluchátka s mikrofonem ve stylu iPhone a nového DisplayPortu. Tak se na to podíváme podrobněji.

Audio vstup

Celá řada MacBooků obsahuje audio vstup a výstup se běžnými analogovými a optickými (S/PDIF) konektory. Nicméně nové modely tak obsahují čtyřdrátový jack pro sluhátka uvedený s původním iPHone, což umožňuje použít sluchátka s integrovaným mikrofonem a vzdálené ovládání přehrávání.

Minulý měsíc byly nový iPod touch, nano a classic aktualizovány aby podporovaly sluchátka iPhone  a umožňovaly nahrávání audia a potencionálně VoIP funkce na iPodu touch. Apple také oznámil novou sadu sluchátek, které mají integrovaný mirofon a ovládání přehrávání.

MacBooky mají také vícesměrový mikrofon integrovaný na levé straně straně displeje v mřížce reproduktoru (stejně jako předchozí modely), ale snímání audio konverzace pro podcasty a VoIP budou jednoznačně lepší pomocí nových mikrofonů. MacBooky dále pokračují s dodávkou 2.1 audia, dvou reproduktorou pro stereo a subwoofer vestavěný do centrální části počítače.

Pokud jsou připojeny sluchátka s mikrofonem, systém na ně automaticky přepne vstup a přestane používat interní, pokud mu to nenastavíte v předvolbách jinak.

PlainTalk pro iPhone mikrofon

Apple nepodporoval záklaní mikrofonní vstup na Macovi od roku 1991, kdy nahradil nenapájený vstup mikrofonu PlainTalk mikrofon. Od té doby se Macy prodávaly s "Apple vícesměrovým mikrofonem", nenapájeným mikrofonem, nebo monofonickým zařízením.

Během 90-tých let Apple dodával nové Mac s PlainTalk mikrofonem, který používal velmi dlouhý jack pro dodávku napájední mikrofonu od počítače. Díky napájení z počítače, PlainTalk mikrofon mohl velmi zvýšit svůj výkon (v originále se mluví o line level výkonu). Vstupní porty na Macovi velmi dlouho (kromě několika málo modelů zcela bez mikrofonu) vyžadovaly výkonný mikrofon. Mnoho levných mikrofonů určných pro generické PC nebylo napájených a tak nedoručovaly dost silný signál aby je bylo možné použít pod Macem.

Aby bylo možné použít nenapájený mikrofon, Macovští uživatelé museli použít zesilovač nebo použít USB mikrofon jako například Snowball společnosti Blue nebo jiné USB či Firewire audio vstupní zařízení jako Griffin iMic. V době uvedení PowerMac G4 Cube, Macovské desktopy a notebooky opustili analogové mikrofon PlainTalk úplně a Apple očekával, že všichni budou používat USB mikrofony.

Výkoné vstupy pro mikrofon se vrátili a od doby, kdy se objevil v roce 2006 první MacBook, většina Macovských modelů obsahuje vstup který umožňuje zpracovat 24-bit stereo s frekvencí 44,1 - 192kHz a přidává také optický digitální mini-toslik S/PDIF vstup ve stejném audio rozlišeni. U posledního MacBooku sluchátkový jack nyní podporuje také audio vstup s docela standardním čtyřdrátovým vodičem.

Video a displej

Fyzicky je skleněný panel zakrývající obrazovky na obou nových MacBoocích označen jako "neservisovatelný" díl. Pravidla na opravy tohoto dílu jsou jasná: jakýkoliv pokus o odstranění panelu může poškrávat sklo, které může vést k dalším poškozením. Rozbitý nebo poškrábaný skleněný panel bude opraven vyměnou celou modulu displeje.

Nový Mini DisplayPort se přidává ke kompaktnímu poli rozšiřujících portů na levé straně stroje. Pokud se podíváme na logickou desku, je zřejmé proč záleží na velikosti portu. Motherbooard MacBook je sotva větší než čtvrtina počítače a levý okraj nemá žádné další místo pro port nebo plnohodnotný DVI konektor.

Narozdíl od VGA, DVI a HDMI, DisplayPort je více než způsob jak doručit video signál mezi zařízeními; je také určen pro náhradu LVDS kabeláže používané interně v noteboocích a uvnitř displejů. Sofistkovanější signály DsiplayPortu společně s potřebou méně drátou pro doručení signálu, dovoluje výrobcům nejen menší velikosti displejů, ale také dovoluje Apple přidat podporu pro více interních displejů v budoucnosti, jako například LCD panel vestavěný do trackpadu. DisplayPort je také navržen s potencionálem pomocí jednoho kabelu pracovat s více monitory.

I přes použití Mini DisplayPortu pro externí video, nové MacBooky pokračují s používáním LVDS kabelů pro interní propojení displeje s deskou. Výsledkem je potřeba cesty pro delikátní svazek velkého počtu kabelů z logické desky přes panty do displeje. Další modely mohou využít výhody DisplayPort standardu a nahradit tenký kabel pro displej jednodušším singálním kabelem , který nabízí DisplayPort, jakmile výrobci LCD obrazovek začnou tento standard podporovat.

Háček mini DisplayPortu

Mini DsiplayPort dovoluje také vstupní verzi MacBook podporovat rozlišení 2560x1600 bodů u nejdražšího 30" Cinema Displeje bez potřeby velkého 24-pinového konektoru vyžadovaného u dual-link DVI  na relativně malém notebooku. Svaly pro zvládnutí tohoto rozlišení poskytuje čip 9400M od NVIDIE. Předchozí MacBook nebyl schopen pracovat s 30" displejem s integrovanou grafikou od Intelu i když měl k dispozici správný kontektor. Rozlišení nižší než 30" vyžaduje pouze jednoduché DVI, které používá o 6 méně pinů než DVI port, ačkoliv samotný konektor je stejně velký.

Nové MacBooky mají to nejlepší z obou světů: malý kontekotr a kapacitu pracovat s velkmi velkým rozlišením. Je však ironií, že konvertor pro připojení Mini DisplayPortu pro použití s dual-link DVI signálem vyžadovaným 30" Cinema Displeje nejen že stojí 99 dolarů, ale dosud není k mání.

Dell prodává 30" monitory, které používají DisplayPort, nicméně "Mini DisplayPort" není příliš rozšířen (Vypadá to, že si ho Apple vymyslel) a tak nové MacBooky nejsou připraveny pro spojení s monitory třetích stran a to ani ty které nativně podporují DisplayPort. Další legrace je v tom, že nový 24" LED Cinema Display používá pouze Mini DisplayPort, takže může být použit pouze s novými MacBooky a MacBooky Por. Neexistuje žádný konvertor pro převod na DVI signál pro Mac mini nebo Mac Pro, prorože používá nejen zcela odlišné fyzické kabely, ale úplně jiný signální protokol.

Jinými slovy, během přechodu z DVI Maců na DisplayPort bude mnoho věcí, které spolu nebude fungovat. Od tohoto bodu dopředu, všechny nové Macy budou mít DisplayPort (pravděpodobně Mini variantu Apple) a nový Cinema DIsplay možná čase také získá nový konektor. Současné 30" dipsleje vyžadují relativně drahou krabičku (i když, pokud si můžete dovolit 30" obrazovku, pravděpodobně nebudete mít problém utratit další 99 dolarů za konvertor), ale ostatní displeje potřebuje pouze VGA nebo obyčejný DVI dongle za 30 dolarů pro připojení k mini DisplayPortu Maca.

Apple TV si zřejmě ponechá svůj HDMI konektor a nebude nahrayen DisplayPortem, protože nepotřebuje zpracovávat obraz vyšší než rozlišení HDTV (1920x1080), se kterým HDMI nemá problém. DisplayPort je vyžadován pro vyšší rozlišení monitorů (2560x1600).

 

Poslat Uvnitř nových MacBooků: Audio a Video na facebook
Publikováno 22.10.2008
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License