Soud prověří odolnost GNU GPL licence

Soud prověří odolnost GNU GPL licence

Poměrně bez většího zájmu médií probíhá kazuta AVM versus Cybits u německého soudů. AVM, distributor linuxových routerů se snaží zablokovat snahy Cybits dodávat software, který modifikuje software routeru a přidává možnost filtrování obsahu. AVM zdůvodňuje svou pozici pomocí třech argumentů

  1. Celý jejich softwarový produkt je pod copyrightem AVM a jako celek jej není možné měnit. Zástupce GPL pan Welte na druhou stranu tvrdí, že se jedná o derivát GPL a jako takový musí být celý software licencován pod GNU GPL.
  2. Software v DSL terminálech se skládá z několika částí. Podle Welta, AVM by tedy neměla zakazovat nikomu modifikace nebo distribuce GPL licencovaných softwarových částí.
  3. Posledním argumentem je pak, že software na DSL terminálech je kompozicí různých programů, které díky kreativnímu procesu jsou chráněnou sbírkou a tudíž pod copyrightem AVM a nejsou ovlivněny zbylou GPL licencí.

Pokud se podaří společnosti AVM vyhrát, je velmi pravděpodobné, že se mnoho společností rozhodne uzavřít svůj kód a linuxový kernel tak přijde o řadu významných přispěvatelů. Ačkoliv se v tomto případě nejedná o počítače, je celá řada odvětví, kde se linuxové jádro používá a ve kterém je obrovská konkurence. Routery jsou jednou z nich.

Poslat Soud prověří odolnost GNU GPL licence na facebook
Publikováno 21.6.2011
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License