PR: BBEdit 9.0

Bare Bones Software pro Maca již řadu let vyvíjí textový editor BBEdit. Setkal jsem se s ním ještě v dobách Systému 7 a již v té době byl legendární zhruba tak jako je textový editor vi pod Linuxem. Včera byla oznámena verze 9.0, která má několik velkých novinek a vylepšení. A protože bych tento software rád podpořil podíváme se na ně podrobněji.

Předně bych však chtěl upozornit uživatele, kteří již jásají nad náhradou Microsoft Wordu pro Maca, že jásají zbytečně. BBEdit byl a je především určen vývojářům a uživatelům, kteří pracují pouze s textovými - ne formátovánými - soubory. BBEdit má jedinečně schopnosti jak zobrazit i velký soubor tak jak jej program napsal. Pokud by jste si chtěli pomocí BBEditu zobrazit například .doc soubor, pravděpodobně by se vám na obrazovce zobrazilo okno s nepřehlednou směsicí znaků. Co je však pro vývojáře podstatné je to, že jej BBEdit otevře aniž by změnil jediný bit v souboru bez vědomí vývojáře. Asi bych se odvážil tvrdit, že BBEdit je pro práci s textovými soubory zhruba to, co je Adobe Photoshop pro práci s obrázky. Ale teď již rychle k těm novým funkcím.

 • Projects(Projekty) - Modernější výraz pro dřívější funkci nazývanou "File group" (Skupiny souborů). Projektové okno obsahuje editační zobrazení: Klepnutím na soubor v Projektovém seznamu jej okamžitě zobrazí pro editaci. Proejkty mohou obsahovat dokumenty, složky a Sbírky - vlastní seskupení dokumentů, které mohou být kdekoliv na lokální nebo vzdáleném počítači.
 • Completition(Dokončování) - BBEdit se bude snažit dokončit váš psaný kód nebo text při psaní, ať již při pauze nebo po zmáčknutí zkratky (závisí na vaší volbě). Dokončování může být zapnuto nebo vypnuto podle použitého jazyka. Slova mohou být použita z různých zdrojů - ze schránky, specifik použitého jazyka (programátorského) či systémového slovníku.
 • Editace ve vyhledávacích oknech a při prohlížení disku - Textové zobrazení v prohlížecím okně (prohlížení disků, výsledků hledání, kontroly syntaxe atp.) je nyní upravovatelné; Místo nutnosti otevřít soubor v novém okně, můžete jej upravit přímo z místa v okně.
 • Integrace s MobileMe - pokud máte účet MobileMe, můžete synchronizovat předvolby BBEditu mezi různými stroji.
 • Nové okno pro Hledat/Nahradit - Vícesouborové hledání má velmi silné okno pro hledání jak v aktuálním souboru, tak ve více souborech a navíc můžete kopírovat z jakéhokoliv otevřeného textového dokumentu bez nutnosti zavřít hledací okno. Rozhraní okna byla značně zjednodušeno bez obětování funkcí. BBEdit uchovává historii hledání i po té, co je sám vypnut.
 • Změny na úrovni znaků - Hledání rozdílů používá systémový nástroj diff pro generování změn v souborech. Rozhraní bylo vylepšeno a dovolí mnohem jemnější zobrazování rozdílů, nejen rozdíly podle řádků.
 • Scratchpad (Poznámkový blok) - Má být prostor kde můžete manipulovat s textem provádím rychlých transformací, manuálních úprav či automatizované práce se schránkou. Je ideální pro oddělení textu z jednoho zdroje a přípravou pro vložení do druhé. Okno poznámkového bloku automaticky ukládá svůj obsah a stav a eliminuje varování o ukládání nepojmenovaného souborů při ukončování BBEditu.
 • Ukládání jako stylizovaný text - Pamatuje te si,jak jsem říkal, že BBEdit není určen jako náhrada pro MS Word? S touto verzí to není tak úplně pravda. BBEdit již dokáže ukládat soubory v RTF formátu s stejným odsazením a barvou textů v okně editoru.
 • Prohledávání projektů Xcode - Pokud potřebujete hledat v souborech, které jsou v Xcode projektu, BBEdit má pro to speciální funkci v okně Find. Jako zdrojový seznam je totiž možné použít i soubor v Xcode projektu
 • Sledování Oprav/K dokončení - Lepší sledování úloh při vývoji. Soubory pro Ruby, C, Obj-C, C++ atd nebudou ukazovat zakomentované položky FIXME nebo TODO v rozbalovacích nabídkách
 • Vylepšené automatické ukládání - Aplikace automaticky ukládá svůj stav (otevřená okna a dokumenty) jednou za minutu, takže pokud se stane něco špatného, je velká šance, že po dalším staru bude vše jak by mělo vypadat před nehodou.
 • Funkce tabelátoru - tabelátor je možné nastavit pro různé funkce (kromě samozřejmé funkce nastavení odsazení), včetně "jít na další znaku" či "odsadit textové bloky".
 • Zobrazení v MS Windows prohlížečích - BBEdit rozpoznává VMWare Fusion 2.0 "Unity" funkce a je schopen zobrazit dokumenty ve Windows verzích prohlížečů Firefox, Opera, Safari i Internet Explorer ve Fusion

Nová licence přijde uživatele na 125 dolarů, aktualizace s předešlé verze 30 dolarů. Vzhledem k tomu co software umí si myslím, že to je rozumná cena.

Poslat PR: BBEdit 9.0 na facebook
Publikováno 29.8.2008
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License