Největší bezpečnostní funkce Mac OS X

Největší bezpečnostní funkce Mac OS X

Minulý čtvrtek proběhl Black Hat Webcat konference ve kterém byla také zpráva o Mac OS X a stavu bezpečnosti. Pokud to dosud nevíte, hackeři se u počítačů rozdělují na dvě základní skupiny White hats a Black hats. Prý je to pojmenování podle černobílých westernů, kde ti dobří nosili bílé klobouky a ti zlí černé. I u hackerů je to označení podobné. White hats jsou hackeři, kteří se snaží opravovat chyby v operačním systému a nalézat řešení proti zneužívání těchto chyb, Black hats se zase snaží nalézat chyby v operačním systému a zneužívat je.

Podle bezpečnostních expertů má Mac spoustu faktorů, které mu z hlediska bezpečnosti pomáhají, například kernel. Výhodou je pak i nízký podíl na trhu oproti Windows, který z něj dělá velmi malý cíl. Hackeři pokud píší viry a podobný software, se snaží v co nejkratším čase ochromit co nejvíce počítačů, není pro ně příliš užitečné investovat čas a námahu do ohrožení počítačů na tak malé trhu.

To je také podle mnohých asi největší bezpečnostní funkce Mac OS X. Bohužel do budoucna by se to mělo změnit. Pak na tom bude Mac OS X úplně stejně jako jakýkoliv jiný systém. Protože podle současných výsledků není bezpečnost Mac OS X o mnoho lepší než Linuxu nebo Windows -  pokud se podíváme na množství zveřejněných chyb.

Myslím, že jsem přehlédl software, který Apple vydal v souvislosti s certifikací OS X 10.3.6 na EAL 3+. Samotný systém totiž zcela nevyhovuje této normě a pokud má vyhovovat, je třeba doinstalovat Common Criteria Tools. Ty obsahují sadu bezpečnostních nástrojů, včetně auditu operačního systému. K dispozici je manuál, který je sice psán pro Pantera (10.3), nicméně je platný jak pro Tygra (10.4), tak pro Leoparda (10.5). Je zajímavé, že Apple neplánuje certifikaci Leoparda pro EAL, vypadá to, že chce počkat s certifikací až pro Sněžného Leoparda.

Jestli vás zajímá bezpečnost nebo jste jen zvědaví, co vše lze nastavit z příkazové řádky, podívejte se na článek v Tipech a Tricích: Bezpečnostní příkazy, které by jste měli znát.

 

Poslat Největší bezpečnostní funkce Mac OS X na facebook
Publikováno 19.1.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License