Nejsou všechny barvy které vidíte

Nejsou všechny barvy které vidíte

3. května tohoto roku byla podána žalobu u nejvyššího soudu státu Kalifornie soukromými občany Fredem Greavesem a Davem Gatleyem. Základem sporu je tvrzení Apple, že jeho současné notebooky zobrazují milióny barev a nabízí tak parametr, který u žádného jiného výrobce nenalezente.

Abychom byli přesnější, MacBooky a MacBooky Pro jsou schopni zobrazovat pouze iluzi miliónů barev pomocí softwarové techniky označované jako dithering. Tato technika využívá nedokonalosti lidského oka, které je schopno dva různě barevné body umístěné vedle sebe vnímat jako jeden větší bod s požadovanou "namíchanou" barvou.

Žaloba tak tvrdí, že notebooky Aple jsou tak schopné zobrazit pouze 6bitovou barvu na kanál (18-bit barvy), místo 8 bitů na kanál, což je činí schopno zobrazit pouze 262 144 barev bez ditheringu. To také vysvětluje proč během týdnu od koupi těchto počítačů si zákazníci stažuje ná zrnitý obraz.

Řada zákazníků si také stěžovalo Apple a požadovalo náhradu, Apple však námitky neuznal. Záležitost je samozřejmě více závažná u profesionálních uživatelů, kteří spoléhají na přesnost zobrazování pro grafické využití jako při zpracování fotografií. Tyto displeje i při vyšším rozlišení pak nejsou spolehlivé pro tyto úpravy.

Dále je Apple obviňován z falešné a zavádějící reklamy, Apple je také obviněn z porušování zákona o nelegální soutěži a Consujmer Legal Remedies Act.

Vzhledem k velkému množství stížností zákazníků, včetně stížností na stránkách Apple, je zřejmé že si je Apple tohoto probému vědom. Apple také upravoval velké množství příspěvků v komentářích, kde rušil celé dlouhé vklána vztahující se k tomuto tématu.

Apple se k žalobě dosud nevyjádřil.

Poslat Nejsou všechny barvy které vidíte na facebook
Publikováno 21.5.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License