Názor: Vzhled nebo mozek -- Windows 7 a Sněžný Leopard

Názor: Vzhled nebo mozek -- Windows 7 a Sněžný Leopard

Zaujal mne článek na ComputerWorldu se stejným titulkem. Dan Turner se v něm zamýšlí nad budoucností Vist v souvislosti s příchodem Windows 7. V tuto chvíli je zřejmé, že velké korporace do Windows Vista nepůjdou, ty zatím zůstávají s Windows XP. Majitelé počítačů, kteří s nimi chtějí opravdu pracovat používají Windows XP a Microsoft jim slibuje, že si budou moci upgradovat přímo na Windows 7. Otázkou je proč Visty vlastně zklamaly?

Podle Dana je to však špatná otázka. Lepší je otázka, proč by se vlastně Visty měly prosadit? Jak by měly prokázat svou hodnotu. A pak se zeptat co to znamená pro Windows 7 a také pro hlavního rivala, Apple.

A není to jen rétorická smyčka, zatímco Microsoft je zahlcen prací na Windows 7 -- a lákáním uživatelů, jak to udělal v lednu vypuštěním beta verze -- Aplpe potichu připravuje Mac OS X 10.6 (Sněžný Leopard). (Apple obecně nešíří veřejné beta verze (Safari je jednou z mála vyjímek), takže ponechává prostor věštcům z čajových lístků)

Stejně jako Windows 7 je Sněžný Leopard spíše o vylepšení - a méně o revoluci - než poslední aktulizace OS X. Staví na předchozí verzi OS, Leopardovi a neměl by přivést velkolepé novinky.

Microsoft na své straně publikuje velké a dlouhé seznamy nových funkcí a mění značku v pokusu oddělit novou verzi operačního systému od Vist z kolektivní paměti. Ale tady také nebude nový kernel, souborový systém, technologie řeči či holografický interface. Takže velmi dobře zde vystačíme s popisem nového systému jako vylepšením.

Sněžný leopard byl oznámil v červnu s plánovaným vypuštěním "okolo roku". (Poslední dohady se baví o 8. červnu). Apple zde slibuje velké změny uvnitř systému, věci které se těžko ukazují a které mnoho uživatelů nepostřihne, věci jako lepší podporu multicorových procesorů (společně s chytrou cestou jak pomoci vývojářům napsat aplikace), novým QuickTimem, podporou GPU pro zvýšení výkonu procesoru a dalšími neviditelnými změnami, které budou, podle Apple, základem pro další vylepšování.

To je frustrující pro všechny spekulativní web stránky o Macích, kterým tak zůstala pouze možnost publikovat obrázky drobných vylepšení v rozhraní, když Apple vypustí nový build vývojářské komunitě. V každém případě nás čekají ze systémem zajímavé časy.

Windows 7 na druhé straně je propagován jako systém s úplně novými dojmy. Tedy ve stejném duchu jako Microsoft a jakýkoliv jiný výrobce OS obvykle propaguje nový operační systém. Abychom byli fér, Apple to dělá také, ale nějak se mu daří nepřekračovat linii a reklama není tak vtíravá.

Dojmy a zkušenosti mohou být dobré, pokud je vše uděláno správně. Ale nové neznamená leopší. Vzpomente si na Aero. Nebo na nabídku v prvních verzích Mac OS X.

Samozřejmě že i pod kapotou Windows 7 se děje mnoho změn. Šéfredaktor ComputerWorldu Scot Finnie říká, že opravuje chyby Vist, které byly zřejmé již od spuštění Vist. A vskutku mnoho změn je pozitivních. To ale nemusí povzbudit davy k tomu, aby začaly masově používat Windows 7.

Dokonce i Steve Ballmer zařadil zpátečku a začal říkat, že Windows 7 budou jako Visty, ale o hodně lepší. Jak to? Je třeba mnoho práce na zapracování oprav do nového systému. Jistě, je to mnoho práce vykopat dům, který spadl díky špatné konstrukci, možné dokonce i více práce než postavit nový dům správně rovnou od začátku. To neznamená, že spadlé domy jsou lepší.

Těžko říci, zda kdokoliv ve světě Windows bude kupovat nový operační systém. Závěrem může být že Windows 7 budou těžko lepší než Visty. Ve Windows 7 není žádná funkce, která by jej udělal lepší a pro kterou by stálo korporacím aby investovali čas do upgradovacího kolečka.

A na závěr jsem si vzpoměl na vtip, co jsem viděl na Rootu. Programátor prohlašuje: "Napsal jsem nový operační systém v JavaScriptu. Koupil ho ode mne Microsoft s tím, že se mu líbily jeho malé nároky na hardware: 1 čtyřjádrový procesor a 4GB paměti."

 

Poslat Názor: Vzhled nebo mozek -- Windows 7 a Sněžný Leopard na facebook
Publikováno 11.3.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License