Mrazy v lednu, kdo by to byl čekal?

Mrazy v lednu, kdo by to byl čekal?

V souvislosti s ohlášenými mrazy až -22° C mne napadlo podívat se trochu na technické parametry počítačů. Můžeme s nimi vůbec ven? Tedy ven s nimi zcela jistě můžeme, otázka je, co na to výrobce, protože ten ručí za funknčnost jen v určitém rozmezí teplot. Doporučení níže berte tedy spíše s rezervou, protože zohledňuje hlavně hledisko výrobce.

Nejdříve se podívejme na můj iBook G4 - s ním mohu vyrazit až do -25° C, nicméně zapnout bych jej měl až v okamžiku, kdy teplota dosáhne alespoň plus 10° C.

MacBook Air je na tom jen o trochu hůře - můžete s ním vyrazit jen do -24° C, zapnout jej můžete až v plus 10° C

Tímto však varuji majitele LED Monitorů Apple, aby v případě mrazů pod 20° C tyto monitory ani nevynášeli ven. Ty totiž je možné skladovat do teploty -20° C, takže je možné, že by jste je vůbec nedonesli. Počáteční provozní teplota je od 10° C.

Time capsule by měla přežít do teploty -25° C, zapínat je ji však třeba až minimálně v plus 10° C.

iPhone (stejně jako iPod classic, či iPod nano a iPod shuffle) vám bude fungovat od teplot okolo 0° C, nicméně ve vypnutém stavu vydrží v teplotách od -20° C. V -22° C vám již může přestat fungovat. Hlavním problémem zde zřejmě bude popraskání plastů.

No a pokud se rozhodnete v tomto mrazu nechat počítač doma a raději fotit, tak vás mohu uklidnit, že i když budete mít ve fotobatohu Canon EOS 1D Mark III, bude vám stejně fungovat jen v teplotách od 0° C. Respektive to vám zaručí výrobce. Pokud i přesto chcete jit fotit, podívejte se na článek Fotografování a mráz viz odkaz níže.

Pokud i přes tyto rady budete vynášet počítače a techniku na mráz, mějte na paměti, že při přechodu ze studeného do teplého prostředí dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti, což může způsobovat orosení nejen povrchu, ale i vnitřní elektroniky a následně způsobit zkrat. Doporučuji proto nechat chvíli přenášenou část techniky napokoji a chvíli počkat, než se vše dá do pořádku "samo". Rozhodně však přístroje nezapínejte ihned po příchodu. Milan Sýkora radí minimálně 45 minut počkat.

 

Poslat Mrazy v lednu, kdo by to byl čekal? na facebook
Publikováno 6.1.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License