Ministerstvo spravedlnosti prověřuje najímání lidí u IT firem jako Apple, Google, Intel, IBM a dalších

Ministerstvo spravedlnosti prověřuje najímání lidí u IT firem jako Apple, Google, Intel, IBM a dalších

Justice Department (DOJ) - americká obdoba ministerstva spravedlnosti u nás, začala prošetřovat praktiky najímání IT odborníků u největších společností, včetně Google Inc., Intel Corp., IBM, Apple Inc a dalších.

Šetření je zaměřeno na zjištění skutečností, zda společnosti zejména v technologickém sektoru souhlasili nenajímat zaměstnance mezi sebou způsobem, který odporuje monopolním zákonům. Zejména se zjišťuje, zda praktiky oddělení lidských zdrojů zahrnují také přetahování šikovných počítačových inženýrů kvůli vyšší mzdě nebo lepším benefitům.

Podle šetření, které začalo více než před rokem, DOJ došlo k závěru, že tyto dohody mohou být brány jako porušení monopolních zákonů, alespoň podle lidí, kteří se seznámili s touto záležitostí. Dosud však nebyl nikdo obviněn. Několik společností má schůzku s úředníky antimonopolního úřadu DOJ tento a příští víkend. Někteří aby obhájili své způsoby najímání lidí, někteří k vůli podání informací.

Experti na antimonopolní zákony říkají, že DOJ bude argumentovat tím, že konkurenti tímto způsobem udržují cenu práce na stejné úrovni, což je stejné porušení antimonopolního zákona jako dohoda o pevných cenách.

Tyto dohody jsou "velmi blízko k hranici," říká Melissa Maxman, právník se zaměřením na antimonopolní právo v právní společnosti Cozen O'Connor. "Nedohadují se na ceně, ale mají svým způsobem dohodu ohledně ceny nákladů." Zkušený počítačový vědec s nějakou manažerskou zodpovědností, má základní plat okolo 180 000 až 210 000 dolarů (V USA se takto uvádí roční plat). Bonusy k platu pak zahrnují akcie či prémie závislé podle dokončených projektů.

DOJ nepotvrdilo existenci tohoto vyšetřování a mluvčí odmítla komentář. Několik společností však potvrdilo, že obdrželi požadavek na podání informací o způsobech, jakým najímají zaměstnance. Google odmítl záležitost komentovat a Apple se nevyjádřil.

Poslat Ministerstvo spravedlnosti prověřuje najímání lidí u IT firem jako Apple, Google, Intel, IBM a dalších na facebook
Publikováno 11.4.2010
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License