Microsoft začal útočit na Open Source

Microsoft začal útočit na Open Source

Microsoft se zaměřil na poplatky za patenty, které plánuje získat od open source distributorů a uživatelů. Začal hrozit žalobami aby odrazil pozornost od svých vlastních obchodů, včetně nedostatku zájmu o nové verze svých hlavních produktů.

Microsoft tvrdí, že bude žádat distributory a uživatele aby platili poplatky za jejich 235 patentů používaných v open-source softwarech, včetně Linuxu. To rozšiřuje obavy, nejistotu a pochyby a má přinutit lidi aby nepoužívali open source jako alternativní komerční produkty. Tvrzení Microsoftu také zvedají otázky ohledně obchodní strategie, která je za tímto agresivním tahem. Předpokládá se, že Microsoft chce získat peníze aby nahradil ztráty, které přichází z pomalého adoptování Windows Visty a Office 2007, zatímco nové produkty jako Xbox 360 stále ještě nejsou ziskové.

Analytici předpokládají, že načasování tvrzení Microsoftu o porušování jeho patentů a uvolnění Windows Vista produktů není náhodné. Místo toho, aby přidal do Visty funkce, které uživatelé rádi začnou používat, hlavní charakteristikou operačního systému je přívěšek, který přinutí uživatele přestat využívat Visty, jestliže používají falešné nebo pirátské verze software.

Podle analytiků a právníků Microsoft nechce žádný soudní spor, protože si je vědom toho, že prokazování zneužití patentů bude velmi obtížné. Nezveřejnil ani o jaké patenty se jedná. Vše tak nasvědčuje tomu, že se jedná spíše o marketingový tah, než o skutečnou právní bitvu.

Poslat Microsoft začal útočit na Open Source na facebook
Publikováno 16.5.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License