Microsoft versus Apple - tentokrát o webové prezentaci

Microsoft versus Apple - tentokrát o webové prezentaci

Netradiční srovnání Microsoftu a Apple připravili na stránkách Webdesignerdepot. Zaměřili se totiž na webové stránky obou společností a to na jednu z hlavních vlastností stránek - použitelnost. Předem je však třeba předeslat, že je třeba srovnání brát trochu z nadsázkou, protože ačkoliv si Microsoft a Apple konkurují, jde spíše o to, že se trhy Microsoftu a Apple překrývají. Microsoft má primární zisk z B2B obchodů, zatímco Apple je primárně orientovaný na zákazníka. To neznamená, že Microsoft nabízí zboží jen firmám, má také produkty určené běžným zákazníkům (např. Xbox), ale díky tomu jsou stránky určené všem.

Dmitry Fadeyev, zakladatel Pixelshell ve studii používá 7 kritérií, které si probereme:

1. Domovská stránka

Apple zůstává konzistentní ve své snaze již několik let a používá domovskou stránku jako reklamní tabuli. Hlavní reklama je nahoře a je obrovská, zatímco zbytek stránek obsahuje jen pár položek a obsahuje jen málo obsahu, čímž usnadňuje rozhodování kam jít dále.

Stránka Microsoftu má také 3 reklamy ale pouze jedna se ukazuje, zatímco další dvě jsou skryté, alespoň v době vytváření této studie byly. To pomáhá získat pozornost čtenáře, ale dvě reklamy navíc potřebují součinnost uživatele aby se zobrazily. Dále Fadeyev považuje text pod reklamou za "docela nutný a drtící, s mnoha informacemi umístěnými na velmi malém prostoru, bez snahy jej učinit přehledným".

2. Pohyb po stránkách

Fadeyev se opět vyjádřil hezky o stránkách Apple: "Po té co si přečtete titluky můžete pokračovat v marketingových materiálech, které hezky vedou až k tlačítku přihlásit se pro zkoušku zdarma. Jestliže nemáte zájem, je zde mhoho dalších možností, keré vás mohou přesvědčit. Jedna končí odkazem "Zjistěte více", který vede na podrobnější stránku. To nenchává žádný prostor pro slepé uličky a udržuje uživatele při prohlížení."

Fadeyv studioval stránky Share Point, pochválil horní část stránek, které správně přebírají pozornost uživatele, ale hodnotil velké množství informací jako nevýhodu.

3. Navigace

Apple používá jednu navigační lištu, která zůstává stejná na všech podstránkách, lišta má logo Apple pro lepší identifikaci stránek a vyhledávací okno.

Microsoft má sice také navigační lištu, ale ta se mění na všech podstránkách. "Vlastně všchny podstránky mají tendenci mít vlastní navigační lištu s vlastním stylem a obsahem. Liště na domovské stránce tak funguje spíše jako mapa stránek k dalším stránkám Microsoftu," říká Fadeyev. Ačkoliv někteří považují stahovací nabídky jako dobré řešení, prodle Fadeyeva není dost dobré, protože jejím roztažením se zakrývá obsah stránek níže, pokud na ně uživatel nechtíc ukáže myší. Lišta také obsahuje příliš mnoho položek a někdy i duplicitní položky.

4. Čitelnost

Fadeyev opět pochválil čitelnost stránek Apple, který používá větší písma pro titulky a mnoho nevyplněných míst pro oddělení obsahu. Některé stránky obsahují text, který je příliš malý.

Microsft používá stejný přístup, ale: "Příliš velká variabilnost způsobuje vizuální chaos na stránce, každý s jinou barevností nebo tučným písmem soutěžícími o pozornost uživatele. V tomto případě stránky potřebují být zjednodušeny aby je bylo možné čitatelm zpracovat."

5. Hledání

Apple používá Ajax aby zobrazil výsledky v rámečku při hledání dotazu. Uživatel si může vybrat jednu z odpovědí v rámečku nebo zmáčknout Enter a zobrazit výsledky seskupené podle kategorií na stránce a pokračovat dolů.

Microsoft zobrazuje výsledky hledání vždy na stránce, kde je hromada výsledků, což Fadeyev považuje za dostatečné pro jejich stránky. Vidí vyhledávácí funkce jako "funkční, ale celkový dojem je tak odlišný od jiných stránek, že to vypadá jako hledání na jiném webu."

6. Estetika

Fadezeve u Apple poznamenává: "Design stránek Apple zobrazuje jeho produktovou řadu. Navigace vypadá jako vyrobená z hliníku a obsahuje jemné gradienty a odsazený text.

Je zde také mnoho odrazů a mimimalistických designových prvků. Apple vždy pracoval na jednotnosti vzhledu a pocitů svého rozhraní přes veškerou produktovou řadu, od hardwaru až k software, jejich web stránky nejsou vyjímkou."

Fadeyev považuje stránky Microsoftu za "docela dobré, ale docela dobré nestačí. Je zde mnoho nekonzistencí a nedostatek vylepšení, které dostávají Apple napřed."

7. Konzistence

Stránky Apple vypadájí stejně a globální navigace je vždy nahoře na každé stránce. To znamená, že celkový dojem je vždy stejný a souvislý - víte že jste pořád na stránkách stejné firmy."

Pro Microsoft nemá Fadeyev příliš kladné hodnocení:

"Můžete říci, že jste na stránce Microsoftu, pokud dáte pryč jeho logo? Vlastní grafika, styly a barvy u všechny stránek Microsoftu pomáhají velmi málo udržet souvislou image značky na webu...

Je to opravdu ekosystém web stránek hostovaných pod stejnou doménou a tak nemají tentýž zisk z konzistence stránek, jako má Apple. Image značky je tak příšerně fragmentovaný, čímž činí nemožné definovat jak vypadají stránky Microsoftu."

Závěr

Celkově hodnotí Fadeyev stránky Apple jako vítěze, zatímco Microsft trp hlavní díky nekonzistenci. Scott Barnes, Product Manager pro Rich Client Platform v Microsoftu, souhlasí s Fadeyevem ve většině bodů a došel ke stejným závěrům jako autor. Scott Barnes nedávno převzal stránky Silverlight a chce je změnit.

Současná verze stránek není taková, aby s ní byl náš tým spokojen. Umíme to udělat lépe a uděláme, a články jako tento nám v tomto pomáhají zaměřit se správným směrem na uživatele.

Udržovat stránky jednoduché, nenutit uživatelel přemýšlet - to je mantra další verze stránek a byl to příspěvek na blogu jako tento, který pomáhá.

Barnes také považuje jádrem problému konzistence stránek fakt, že jednotlivé subdomény jsou spravovány jinými týmy. Vzhledem k současnému politickému prostředí uvnitř společnosti to však nevidí jako řešitelný problém.

Poslat Microsoft versus Apple - tentokrát o webové prezentaci na facebook
Publikováno 14.9.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License