Máte pirátskou verzi hry? Pozor na uši.

Máte pirátskou verzi hry? Pozor na uši.

Poměrně novátorský přístup vedl autory hry Michael Jackson: The Experience k tomu, že pokud hra zjistí, že se jedná o kopii, která je podle ní nelegální, hráče místo skladeb Michael Jacksona překvapí zvuk vuvuzely.

Není to poprvé, co se herní distributoři brání kopírováním a podle toho jednají. Často se používá ukončení hry po 20ti minutách. UbiSoft se svého času dostal pod palbu kritiky, protože obranou před piráty zkomplikoval hru legitimním uživatelům, zatímco piráti s nimi problém neměli.

Asi nejzajímavějším trik proti pirátům použili autoři hry Batman: Arkham Asylum, který dovoluje neautorizovaným uživatelům hrát hru bez omezení jako s běžnou kopií, avšak s jedinou výjimkou. Batman v neautorizované kopii nemůže používat svou pláštěnku jako kluzák, takže není možné hru dokončit (Batman nemůže doskočit tak daleko bez ní). Autoři Comand & Conquer: Red Alert 2 hru nastavili tak, že základna vybuchne po 30 vteřinách od nahrání hry.

Boj proti pirátským verzím jde však minimálně až do roku 1985. Pirátská verze Earthbound pro Super Nintendo se projevovala tím, že na hráče útočilo mnohem vyšší množství protivníků, ale celé to vyvrcholilo tím, že hra zamrzla těsně před posledním bosem, po 30 hodinách hraní ihned na to se smazaly všechny uložené hry na disku. Ale i přes tyto obtíže se odhaduje, že 70 % kopií hry bylo pirátských.

Je však nutné upozornit, že nemusí jednat o pirátství typu "stáhl jsem z internetu", které je v případě Nintenda DS velmi jednoduché (stačí si koupit přepisovatelnou kartu a přes počítač stáhnout hru). Ale může se také jednat o kopie, které "vyrábí" firmy v zahraničí a prodávají se jako běžné kopie s hologramy a vším co má originální hra. Ani odborník si tak nemusí být zcela jist, zda kupuje originál nebo zdařilou kopii. Jedinou obranou je kupování software přímo od zdroje anebo od renomovaných obchodů.

Poslat Máte pirátskou verzi hry? Pozor na uši. na facebook
Publikováno 7.12.2010
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License