Mac OS X a Antiviry

Mac OS X a Antiviry

Po letech, kdy Apple propagoval Mac OS X jako systém, který je zcela bez virů, se poprvé na jeho stránkách objevilo doporučení uživatelům Maců, aby si antivirový software pořídili. Zatím pouze opatrně, aby minimalizovali bezpečnostní rizika.

Osobně se domnívám, že přítomnost antiviru není nic proti ničemu. Apple doporučuje VirusBarrier X5, McAfee VirusScan a Symnatec Norton Anti-Virus 11. V každém případě se alespoň nestanete přenašečem virové nákazy, pokud budete distribuovat soubory z windows prostředí někomu jiném. Vzhledem k tomu, že také mnoho uživatelů má spolešně s Mac OS X nainstalovány i Windows se mi jeví jako dobrý nápad prověřovat diskový prostor Windows systému z jiného operačního systému. V tomto případě bych se tedy přimlouval za zakoupení antivirového software mnohem důrazněji.

Není tak zcela pravda, že na Macy neexistuje žádný virus. Viry existují, naštěstí však pro svou funkčnost potřebují důvěřivého uživatele, který ochotně vepíše své jméno a heslo do dialogového okna vyžadující jeho instalaci. Další jsou schopny pouze napadnou prostředí jednoho uživatele. Se systémem jako takovým toho moc nesvedou (a to ani v případě, že je uživatelem administrátor, pokud nebude pást bezhlavě svá hesla do dialogových oken). Při troše zdravého rozumu je tak uživatel velmi dobře chráněn před většinou hrozeb.

I Apple si je vědom toho, že Mac OS X prostředí není zcela bez rizika a tak i na svých současných stránkách uvádí informaci, že Mac OS X je rizistentní vůči většině virů a nepublikuje prázdná prohlášení.

Poslat Mac OS X a Antiviry na facebook
Publikováno 2.12.2008
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License