Je Java pro Apple opravdu mrtvá platforma?

Je Java pro Apple opravdu mrtvá platforma?

Daniel Steinberg napsal hlubokou a fascinující analýzu historie a současného stavu Java platformy na produktech Apple, nazvanou Java to the iPhone: Can you here me now? reflektující jeho 10-ti leté historie Javy na Macovské platformě. Daniel zaznamenal zmínku v rozhovoru mezi Johnem Markhoffem a Stevem Jobsem větu: "Java nestojí za to, aby se na ni něco stavělo. Nikdo již Javu nepoužívá. Je to velká těžkotonážní koule s řetězem.". Znamená to začátek konce pro Javu na Macovi, či dokonce na desktopu obecně?

Jak již každý, kdo četl něco o iPhone ví, Apple neplánuje žádný plugin pro Safari v iPhone. To na jednu stranu Safari poněkud oslabuje, protože právě Java se používá velmi často pro specifické úlohy, zmiňme například chat provozovaný různými společnostmi, test rychlosti připojení a abychom mluvili trochu o českých krajích, pak tedy bankovní systémy používají Javu pro autorizaci. Konkrétně ŽB ji používá pro načítání osobního klíče.

Může se to udělat jinak? Může, ale nedělá. Což znamená, že všechny věci na internetu nebudou s iPhone fungovat. John Markoff v rozhovoru se Stevem Jobsem se pozapomněl zeptat na jednu klíčovou otázku: Budou v iPhone fungovat Java aplikace?

Sun pracoval velmi tvrdě, aby dostal Javu na mnoho přenosných zařízení, ty však nejsou ani zdaleka tak pokrokové jako iPhone. Dlouhá léta Sun hraje s Apple velmi tvrdě. Zatímco Sun postavil runtime rozhraní pro Solaris, Windows a Linux, Apple musel své runtime rozhraní postavit sám a platit těžké licenční poplatky za tuto možnost dělat práci Sunu. Marketingový tým Sunu zmiňuje desktopové platformy jako Solaris, Windows a Linux. Solaris a Linux? A nikoliv Mac?

Sun je serverová společnost a domnívá se, že Java pracuje na serverech a napájí internet. Možná však zašli až příliš daleko. Java, která nebude na iPhone a nebude dodávaná jako část OS X je velkou událostí.

Vývojáři se nyní zaměřují na Flash a AJAX jako platformy pro bohaté desktop aplikace. Jestliže Java přestane být důležitá na PC a přenosných zařízeních, dostane se do další fáze života. Pro Javu se najde mnoho možností, kde ji využít, ale to mluvíme o úrovni na které se dnes pohybuje FORTRAN nebo COBOL.

Nakonec bude zajímavé sledovat, jak se Steve Jobs rozhodne o Javě v budoucích Mac OS X, když Java se nedostane do iPhone.

Poslat Je Java pro Apple opravdu mrtvá platforma? na facebook
Publikováno 22.1.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License