Jak jsou na tom Visty s bezpečností?

Jak jsou na tom Visty s bezpečností?

Podle Symantecu, Windows Vista přinášejí některé bezpečnostní vylepšení, které Microsoft slíbil, ale stále obsahují spoustu možností pro útočníka, jak napadnout OS a ponechat uživatele bezbranného proti hrozbám.

Upřímně řečeno, pokud bych viděl toto prohlášení u jiné firmy, asi bych mu věřil více, v každém případě se to hezky poslouchá. Ale zpět ke článku.

Skupina Security Response Advanced Threat Research group ve středu uvolnila čtyři zprávy o bezpečnosti ve Vistě - se dvěma dalšími, které budou následovat příští týden - s výsledkem, že OS je bezpečnější, nicméně některé díry stále dovolují upravenému kódu narušit operační systém.

Microsoft odvedl velmi dobrou práci při ochraně operačního systému před chybami vzniklými s manipulací paměti jako přetečení bufferu. Tyto opatření by měly přinutit útočníky změnit taktiku a zacílit na aplikace třetích stran, než na samotný OS.

Problém je prý právě v aplikacích třetích stran, které jsou otevřené pro útoky. Jedná se hlavně o aplikační ovladače spuštěné v 64-bit verzi Visty, které jsou schopny vypnout podepisování v 64-bit jádře. Vývojářům se podařilo tuto funkci vypnout během jednoho týdne.

Další funkce kernelu - patchguard a code integrity - bylo možné také během jednoho týdne vypnout. Patchguard chrání kernel z přímého ohrožení rootkity a code integrity chrání operační systém a jeho aplikace před manipulací zvenčí.

Další funkce Visty, která měla vylepšit bezpečnost systému - User account control - ve skutečnosti systém ohrožuje. V podstatě stačí, aby měl uživatel minimální přístup do systému a podaří se mu plný přístup k operačnímu systému.

Na toto prohlášení reagoval tiskový odbor Microsoftu tím, že Vista jsou nejbezpečnější klientskou verzí Windows k dnešnímu dni. A že společnost vezme do úvahy výzkum Symantecu a dalších skupin. V přepadě že to bude nutné, změní OS tak aby byl ještě bezpečnější.

K tomu už jen poslední poznámka. Možná by se měli inženýři u Microsoftu zaměřit na svůj operační systém, než se každý den nabourávat do Maca.

Poslat Jak jsou na tom Visty s bezpečností? na facebook
Publikováno 1.3.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License