Firefox 4 na PowerPC Maca zřejmě nebude

Firefox 4 na PowerPC Maca zřejmě nebude

Současná verze Firefoxu 3.6 bude zřejmě poslední verze Firefoxu pro PowerPC Macy. Tentokráte nejde ani tak o podíl lidí, kteří používají PowerPC stroje, ale o technické problémy s vylepšeními plánovanými ve Firefoxu 4, které přinutí vývojáře k opuštění PowerPC platformy.

Lidi zodpovědní za další vývoj Firefoxu tak čeká velmi nesnadné rozhodování, protože množství lidí, kteří používají Firefox s PowerPC strojem je stále nezanedbatelné procento a v absolutních číslech se hovoří o stovkách miliónů lidí. V době kdy Firefox bojuje s dalšími prohlížeči o místo na slunci by to mohlo způsobit (a pravděpodobně způsobí) pokles podílu využití Firefoxu (na PowerPC platformě zcela jistě). Jako vždy, za takovýmto rozhodnutím stojí peníze nebo čas vývojářů.

Problémy se kterými se vývojáři potýkají jsou dva. Jedním jsou out-of-process pluginy, tedy spuštění rozšiřujících modulů Firefoxu jako například Flashe ve zvláštním procesu, aby pád těchto modulů nezpůsobil pád celého prohlížeče. Tato funkce se objevila ve Firefoxu 3.6 pro Wíndows, ale na Macovi se měla objevit až ve Firefoxu 4.

Dalším problémem je just-in-time kompilace javascriptových programů. Rychlejší JavaScript je pochopitelně jednou z klíčových oblastí na trhu s prohlížeči. Bohužel několik z technik jak vylepšit rychlost JavaScriptu není možné implementovat na PowerPC architektuře.

Autoři také připouští, že je možné, že se objeví prohlížeč pro PowerPC počítače bez těchto novinek, ale pravděpodobně se již nebude jmenovat Firefox.

Poslat Firefox 4 na PowerPC Maca zřejmě nebude na facebook
Publikováno 27.8.2010
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License