Dok v Leopardovi

Dok v Leopardovi

Dok v Mac OS X je unikátní ve srovnání s ostatními uživatelskými rozhraními ve Windows, většině Linuxových distribucí, které emulují Windows a předchozí verzí klasického Mac OS. Apple jej v Leopardovi značně vylepšil.

Původ doku

Na Macovi se Dok objevil v první beta verzi Mac OS X vypuštěné v roce 2000, která přišla s Aqua rozhraním. Myšlenky Doku však nebyla nová. V roce 1987 konkurent Apple, Acorn Cumpters, přišel s rozhraním velmi podobném Mac OS s názvem RISCOS obsahující řádek s ikonami. Pásek na spodní straně obrazovky zobrazoval ikony disků a spuštěných aplikací. Začátkem 90-tých let zobrazoval také ikony RAM disku, tiskáren, složek, aplikací a systémových nástrojů.

Dok v NeXTu

V roce 1988 Steve Jobs demonstroval novou pracovní plochu NeXTSTEPu, který obsahoval také Dok. V NeXTové verzi se jednalo o sérii blokových ikon, která se mohla animovat a aktualizovat. Ikony v Doku mohly reprezentovat spuštěné aplikace nebo aplikace připravené ke startu. Ikony běžících aplikací byly označené elipsou aby se odlišili. To dělá z NeXTovské varianty Doku více než spouštěč aplikací.

Protože však nebylo možné upravovat velikost ikon, Dok spotřeboval velmi mnoho tak ceněného prostoru obrazovky. NeXT také neposkytl žádnou cestu, jak do Doku dostat další položky, jako například soubory, složky či otevřená okna. Ty bylo možné vkládat pouze do prostoru okna File Viewer aplikace, zatímco ikony Doku byly po pravé a spodní části obrazovky. NeXT také přesunul ikonu koše do doku a nazval ji Recycler.

Dok v Newtonovi

Začátkem 90-tých let, Apple uvedl PDA s Newton OS, které podobně používalo paletku ikony pro spouštění aplikací. Ten také demonstruje zdroje, které Apple investoval pro redukci množství klikání, nutné ke spuštění častých úloh na Newtonovi. Další položky mohly být přesunut ze sbírky Extras, podobně jako tomu je u dnešního iPhone.

Substituce Doku v klasickém Mac OS

Ani Newtonovské spouštění aplikací se nedostalo do klasického Mac OS, v té době nazývaným Systém 7. Místo toho se objevilo mnoho shareware nástrojů, které jej do systému dostali během 90-tých let. Bohužel z těchto Doků nikdy nebyl znám stav aplikace a technicky nedospěli do úrovně NeXTového Doku.

Místo doku klasický Mac OS používal nabídku v pravém horním rohu systému pro přepínání mezi aplikacemi a ta také indikovala v jaké aplikaci se uživatel nacházel. Ačkoliv to dobře fungovalo pro přepínaní mezi aplikacemi, nebyl to Dok.

Apple během vývoje systému přišel s několika systém, které postupně nahradit Dok:

  • V Systému 7 jste mohli použít tzv. ovládací pás (control strip), kde bylo možné měnit například rozlišení či hlasitost. Nespouštěl ani nezobrazoval žádné aplikace, a byl zamýšlen pouze pro přenosné počítače.
  • Poději přišly "Tabbed windows", které dovolovaly posunout složky do dolní části obrazovky a zmenšit je pouze na titulek.
  • Windowshade dovolil otevřená okna minimalizovat tak, že z nich zůstal pouze horní rámeček s titulkem.
  • Zvláštní aplikace Launcher se objevila v Mac OS 8, která dovolila spouštět upravovatelný seznam programů, roztřízených do skupin.

Windows: Žádný dok pro vás

Zatímco Microsoft Windows si těžce vypůjčovaly od Maca i NeXTu, nikdo zde nikdy neimplemenoval Dok NeXTu. Místo toho vznikla horizontální lišta, která vytvářela obdélníkový prostor pro každé otevřené okno. Zřejmou chybou tohoto řešení bylo, že lišta má omezenou velikost a při větším množství otevřených oken se stávala lišta nepoužitelnou. Nebylo také možné odlišit jednotlivá okna aplikací a ani neexistovala možnost změnit velikost ikon.

V roce 2001 Windows XP se pokoušel vyřešit problém sjednocením položek v TaskBaru. Takto seskupené položky se pak zobrazovali v roztahovací nabídce, kde bylo téměř nemožné přečíst názvy oken. To ještě zhoršilo práci s aplikacemi a výsledek byl velmi podobný tomu, jak nešikovně fungovalo přepínání mezi aplikacemi ve klasickém Mac OS.

TaskBar Windows neudělal nic pro spouštění aplikací. Microsoft sice přidal QuickLauch, který však zůstává neměnný po té, co aplikaci spustí. Neudává žádný stav aplikace ani jakýmkoliv způsobem nenabízí otevřená okna v dané aplikaci. Bohužel se jedná o jeden z nejužitečnější nástroj uživatelského rozhraní, který však je vypnutý ve Windows XP Professional (musí se nastavit v předvolbách)

Microsoft s QuickLaunch aplikací udělal obrovský krok zpět, protože začal upřednostňoval startovací nabídku, která vyžaduje navigaci přes podnabídky pro start aplikace - a bylo to prevezentováno jako úžasná funkce. Hlavním problém QuickLaunch je totiž to, že soutěží s TaskBarem o místo, již tak hodně vzácné. To nezpozoruje uživatel, který počítač používá jen pro prohlížení internetu a poslání pár emailu, uživatel který však systém využívá hodně a chce mít spoustu aplikací na kliknutí myši (což je logické), zjistí, že se TaskBar stává nepoužitelným.(Ano lze jej zvětšit, avšak opět na úkor pracovní plochy)

Letos Windows Vista nepřišla s žádnou novinkou, která by vyřešila absurdní Startovací nabídku, kromě toho, že Zmizel text Start a ikona se stala kulatou - což způsobuje, že je k dispozici ještě méně informací o tom, co s nabídkou dělat. A ještě něco - Microsoft udělal celý TaskBar průhledný. Upravený TaskBar může zobrazit živý náhled okna, ke kterému se váže, ale vyžaduje akci myší na každou položku. Představte si, jaké by to bylo, sedět zde, živě, a mít k dispozici náhled oken bez nutnosti provádět něco myší? Současná implementace TaskBaru ve Windows Vista vás tak přinese o deset let zpět k Mac OS X Doku.

Návrat Doku

V roce 2001, Mac OS X odmrštil zaběhnuté konvence klasického Mac OS a přišel s jednotným a jednoduchým mechanismem spouštění aplikací, ukládání minimalizovaných otevřených oken z cesty a poskytnutí rychlého přístup k souboru a složkám. Převzal jméno s NeXTovského Doku, ale přidal nové funkce zkombinováním NeXTového Doku a Shelf funkce z NeXTu (Netuším český ekvivalent). Místo než omezovat velikost pro odkládání souborů, složek,a oken, Dok umožňuje vkládat tyto položky do Doku v prakticky neomezeném množství.

Nový Dok také demonstroval grafickou sílu Quartz renderovacího jádra, který dokázal vykreslovat ikony Doku v průhledné variantě místo v sériích čtyřhranných čtverečků jako v NeXTSTEPu. Každá ikony se také dynamicky a plynule mění podle místa, které Dok potřebuje až na zcela malinkatou ikonu. Ikony se však okamžitě zvětší, pokud na ně ukážete myší. Minimalizované okna se animují do doku s efektem džina putujícího do láhve, ikony skákají aby indikovali, že aplikaci si vyžaduje vaši pozornost. Uživatelé také mohou jednoduše měnit a přestavovat položky Doku pouze s drag & drop - puštěním ikony položky na Dok ji umístíte dovnitř Doku, tažením položky dostanete položku ven. Všechny tyto zákonitosti udělaly z Doku velmi upravovatelnou a bohatou studnici informací, při zachování jednoduchosti a účinnosti používání.

Stejně jako u NeXTového Doku, běžící aplikace v Mac OS X je označena indikátorem, že je spuštěná (černý čtvereček místo elipsy) a může být upravena běžící aplikací (Mail či iChat zobrazují počet nepřečtených zpráv). Následující verze Doku přidaly roztahovací nabídky k aplikacím, čímž zpřístupnil některé funkce aplikace přímo z Doku. Například iTunes dovoluje přes Dok přeskočit skladbu, iChat dovoluje přes Dok nastavit uživateli jeho online stav.

S předpokládaným příchodem Windows Vista, se objevily také minimalizovaná okna v Doku, obsahující jejich zmenšený obsah, minimalizovaný přehrávaný film dokonce pokračuje v přehrávání přímo v Doku. Mac OS X Dok se během šesti let téměř nezměnil. Původní plastikové pozadí rychle přešlo na průhledné při přechodu z 10.0 na 10.1. Později prošlo pozadí drobnými úpravami při přechodu ze systému 10.2 na 10.3. Apple přidal grafické rozhraní pro možnost ukrýt Dok či jej umístit na boční stranu obrazovky - funkce, které zde byly pořád, avšak nebyly k dispozici v předvolbách Doku.

Největší změnou v Doku za posledních pár let tak nebyla ani změna v doku jako takovém, jako spíše v aplikaci, umožňující přepínání mezi aplikacemi. Při zmáčknutí kombinace ALT+Tabelátor se zobrazuje zvětšená ikona aplikace v DOku.

Nový Dok v Mac OS X Leopardovi

Na první pohled je v Leopardovi vidět změna vzhledu, protože Dok nyní reprezentuje ikony jako trojrozměrné objekty posazené na průhledné desce, místo jako ploché objekty na modré pásce. Ikony Doku nyní způsobují odrazy (stejně jako ostatní okna na obrazovce a dokonce také obrázek na pozadí) a nechybí ani stín za ikonami. Kombinace jejich odrazů a stínů přispívá jejich vícedimenzionálnímu vzhledu.

Černý trojúhelník označující běžící aplikaci, byl nahrazen mnohem subtilnějším indikátorem, který vypadá jako svítící modrá LED dioda. Je téměř neviditelný, pokud se na něj nezaměříte, pak je viditelný velmi dobře. Odrazy, stíny, textury, světla a průsvitnost dělají z Doku něco známého a současně také nového. Nový dok vypadá špatně jen když jste posedlí detaily. Pokud hledáte důvod, být naštvaný, můžete najít spoustu věcí; čím více se zaměříte na detaily, tím více rozčilující budou. Ale myslím, že nemá smysl se rozčilovat nad tím na kterou stranu padá stín atd.

Společně s průhlednou nabídku Leoparda, také nové Dok byl místem, které uživatelé neradi mění. Objevovaly se stejné připomínky uživatelů, jako vždy, když Apple měnil různé formy spouštění, přepínání, minimalizace v klasickém Mac OS na Dok. Apple byl otevřený některým změnám, jako například snížením průsvitnosti nabídek v posledních buildech či vytvoření oddělovače mezi aplikacemi Doku a dokumenty na pravé straně. Ale k žádným větším změnám se nenechal přinutit uživateli.

Asi největší stížností byly ikony v Doku, které občas vytvářejí dva stíny (protože mnoho ikon již stín obsahuje), a to vypadá divně, zejména pokud ikony umístíte na vertikální stranu. Dok umístěný na vertikální straně má také jednu "grafickou vadu. Všechny ikony totiž vypadají, jako by visely ve vzduchu. Upřímně řečeno Vertikální strana doku není příliš vhodné místo z praktického důvodu. Boční strany, zejména širokoúhlých obrazovek jsou totiž mnohem menší než dolní část a tak se do Doku vejde méně položek.

Haldy zpět v Doku

Mnoho uživatelů do Doku umisťuje každou aplikaci, kterou kdy použije, což vede k neuvěřitelně dlouhé řadě ikon přes celou délku displeje a ikony se musí vykreslovat menší. Uživatel s mnoha otevřenými okny je bude také chtít minimalizovat, čímž na Dok tlačí z druhé strany. To trochu zastiňuje původní myšlenku Doku, kterou je přinést mnoho užitečných informací v jednoduchém podání. V Leopardovi jsou dvě výrazné novinky, které umožní vyčistit Dok.

První z nich jsou Haldy (stacks). Pokud do Doku umístíte složku, stane se z ní Halda. Ikona se změní z původní na kolekce reprezentující její obsah. To je však jediné rozptýlení, které může z Haldy dělat něco zmateného a roztříštěného.

Skutečný přínost však vzniká až kliknutím na Haldu. Jestliže je v Haldě více položek, vyskočí z ní všechny jako balíček karet v rukou kouzelníka. Klepnutím na položku ji spustíte, v případě, že se jedná o složku, tak ji otevřete ve Finderu. Jestliže je položek v Haldě příliš mnoho, zobrazí se matice (tabulka) obsahující všechny položky Haldy. Uživatel si může nastavit jakým způsobem se obsah Haldy bude zobrazovat - od určitého počtu položek či používat jen jediný styl. Lze také nastavit zobrazování podle jména, data přidání, vytvoření, změny či druhu.

Aplikační Haldy

Druhou výraznou změnou je Halda pro aplikace, které pomocí efektu jako u Exposé umožňuje zobrazit aplikace, které nepoužíváte tak často, což znamená že nemusíte do Doku umisťovat aplikace, které nepotřebujete každý den. A jak dobře to funguje? Extrémně: Klepnete na aplikační haldu a zobrazí se její obsah, ani nemusíte hledat v ikonách aplikaci, kterou potřebujete, stačí aby jste napsali první písmeno nebo několik prvních písmen pro označení aplikace. Pak stačí enter a aplikace se spustí. Můžete se samozřejmě pohybovat pomocí kurzorových kláves či zmáčknout další znak pro posun na novou aplikaci. Funguje skvěle.

Jedinou temnou stránkou je, že vývojáři trvají na tom, aby si aplikace pojmenovávali podle sebe. Typicky Adobe a Microsoft. Bylo by to tak složité pojmenovat Adobe Photoshop je Photoshop?

Samozřejmě že aplikační Halda není jedinou cestou jak rychle spustit aplikaci, která není v Doku. Spotlight funguje jako spouštěč aplikací také velmi dobře. Stačí zmáčknout Jablíčko-Mezerník (Tuhle kombinaci nesnáším, protože jsem si už zvykl touto kombinací vyměňovat klávesnici) zadat ill a téměř ihned se bude zobrazovat Adobe Illustrator (pokud jej máte nainstalován) pak už jen stačí zmáčknout mezerník pro spuštění. Kombinace Spotlightu, Aplikační haldy tak vytváří hodně místa pro vaše dokumenty, které můžete umisťovat do Doku.

Halda dokumentů

Pochopitelně nemusíte všechny vaše dokumenty umísťovat do Doku. Navíc k nabídce Apple - Poslední dokumenty, která je nabízí už velmi dlouho, nová Halda dokumentů poskytuje rychlý přístup k vašim složkám a dokumentům stejně jako Aplikační halda. Když už jste si zorganizovali soubory vašeho projektu do složek jak vám to vyhovuje, přesunem složky do Doku je velmi jednoduše zpřístupníte.

To vám ušetří klikání ve Finderu, vytváření nových oken, jestliže chcete zachovat existující, vybrání okna Dokumenty a pak vyhledání zamýšlené složky v dlouhém seznamu. S Haldou dokumentů si můžete rychle nechat zobrazit správnou podsložku bez pomalé a zdržující navigace.

Fakt, že Leopard nyní dynamicky nastavuje aktuální ikonu jako obsah vlastního dokumentu (stejně jako to dělá Windows Vista) vytváří z Haldy dokumentů rychlou cestu jak dokument ztratit - bez otevření okna Finderu a označení správného zobrazení. Halda dokumentů má však velmi dobře propracované hledání - můžete vytvářet vlastní výběr obrázků, dokumentů či filmů a posílat je do Haldy s vlastním popisem.

Halda stažených dokumentů

Leopard přišel s dalším pravidlem pro stahované soubory. Místo aby se stažené soubory či uložené přílohy objevovaly na ploše, v základním nastavení se ukládají do vlastní složky ~/Downloads. Halda stažených dokumentů pak zobrazuje právě tuto složku stejným způsobem, jako ostatní haldy a bez nutnosti prohledávat okna Finderu, kde se stažený soubor objeví.

Když něco stáhnete, Halda stažených dokumentů začne skákáním označovat, že se dokončilo stahování dokumentu. Ikona je také aktualizována aby indikovala kdy byl stažen poslední soubor. Když si necháte rozevřít haldu, naposledy stažený soubor je vždy dole, což má logické odůvodnění - nemusíte tolik běhat myší.

Čistý nový Dok

Všechny tři zmiňované haldy nabízí příjemnou minimalizaci ikon, které uživatel chce mít lehce přístupné v Doku a ponechává prostor pro více minimalizovaných oken bez nutnosti měnit velikost ikon. Jinými slovy, udržet Dok v relativní čistotě.

Nový dok společně se Spotlightem umožňují jednoduše nalézt a zacílit na aplikaci a soubory. Kromě toho funguje jako polička pro soubory a složky či aplikace pro pozdější použití.

Ikona Finderu v Doku získala také nové možnosti - můžete si vytvořit nové okno, Novou "chytrou" složku, začít hledat, jít na konkrétní místo či připojit se k serveru (ať již pomocí WebDAV, FTP, AppleShare, NFS či SMB).

Jediný problém, který tedy zůstal je hromada minimalizovaných oken v Doku. Jestliže nenávidíte výběr mezi tím mít plochu zabranou spoustou otevřených oken nebo Dok plný minimalizovaných oken, Leopard nabízí další novou funkci, která řeší toto dilema. Ta však bude až v pondělí, protože dnes jsem příliš vypsaný.:-)

Jestli chcete vidět obrázky k článku, tak se podívejte na původní článek, už nemám dost času k tomu, abych to přidal zde.

Poslat Dok v Leopardovi na facebook
Publikováno 12.10.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License