České korektory ve www prohlížečích

České korektory ve www prohlížečích

Toto je spíše tip než aktualita, ale rozhodl jsem se ji publikovat již nyní :-) a ne některé pondělí.

 • Firefox 2

  Firefox 2 je zde již nějakou dobu a tak nepřekvapí, že má oproti předchozí verzi několik novinek. Mezi jinými je to také korektor textu. Někteří jako já, je zcela jistě přivítají. Jediný problém je, dostat do Firefoxu český slovník.

  Po nainstalování Firefoxu by jste měli navštívit stránky Firefox Add-ons - Slovníky. Zde si vyberte svůj slovník (český/slovenský či jakýkoliv jiný) klepnutím na Install. Slovník se nainstaluje do Firefoxu jako extenze a pak se Firefox restartuje.

  Použití slovníku je pak jednoduché. Stačí si klepnout s tlačítkem kontrol na obsah pole a vybrat příslušný slovník. Klepnutím na podtržený text v poli s klávesou kontrol získáte seznam doporučených slov.

 • Safari

  Nesmutněte, i Safari má svůj korektor, nicméně také budete muset dovybavit software. Tentokráte o celý český korektor pro systém. Mne nejvíce vyhovoval CocoAspell. Ten instaluje aspell (klasický linuxový korektor) a přidává k němu funkce operačního systému.

  CocoAspell si stáhnete viz odkaz. Nainstalujte jej. Navštivte pak také stránku se slovníky pro aspell. (Doporučuji stáhnout soubor aspell6-cs-20040614-1.tar.bz2 - je to poslední verze slovníku)

  Rozbalenou složku se slovníkem umístěte to složky /Libraries/Application Support/cocoAspell/, případně do složky ~/Libraries/Applicatino Support/cocoAspell. Pak si otevřete systémové předvolby, měli by jste tam mít položku Spelling. Po klepnutí na tento panel se začne zpracovávat český slovník, trvá to pár minut. Až se dokončí zpracování, můžete si zaškrtnout položku Czech. Čímž je systém nastaven, aby uměl česky.

  Dalším krokem je pak nastavení Safari. Nabídka Edit -> Spelling -> Check Spelling as You Type. A položky a Edit -> Spelling -> Spelling ... . A zde si vyberte český slovník (položka Czech (aspell)). Při psaní se vám text bude kontrolovat korektorem. A nejen to, stejnou funkci budete mít k dispozici ve všech Cocoa aplikacích, které využívají integrovaný spellchecker systému.

Poslat České korektory ve www prohlížečích na facebook
Publikováno 19.2.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License