Blíže o protokolu 802.11n

Blíže o protokolu 802.11n

Již dlouhou dobu se spekulovalo o tom, že nové počítače od Apple budou schopné provozovat protokol 802.11n, hlavně díky lidem, co rádi rozebírají počítače a všimli si příslušného čipu. To trochu ubralo na kráse prohlášení, které Apple udělal na Macworld Expu.

Před čtyřmi lety, Apple také vyšel ven s draft verzí bezdrátového protokolu, konkrétně to byla verze 802.11g a nedopadlo to zase tak špatně.

Jak verze G, tak verze N vyšly jako specifikace institutu pro elektrické a elektronické inženýrství (Institute of Electrical and Electronics Engeineers - IEEE). Tato standardizační skupina vypracovala draft a upravila jej do finální podoby.

Když Apple přišel s podporou protokolu 802.11g, práce na tomto protokolu byly již téměř kompletní. Byly nutné jen některé změny ve firmware, aby se zaručila plná kompatibilita s finální verzí protokolu - schváleného o šest měsíců později - a kompatibilita s dalším G zařízeními.

Čipy s protokolem 802.11n, které Apple začal montovat do počítačů jsou postaveny na mnohem starší verzi protokolu. Draft 1.0 byl podstatně změněn a současný Draft 2.0 se má schvalovat v březnu. Panuje jistá obava, že čipy vyhovující Draft verzi 1.0 nedosáhnou plného potencionálu protokolu, který by měl být definitivně schválen začátkem roku 2008.

Vypadá to, že Apple obdržel velmi výrazné ujištění o budoucích možnostech aktualizace čipů od svých partnerů. Je zřejmé, že uvidíme mnoho aktualizací firmware u bezdrátových čipů, podle toho, jak se bude specifikace protokolu vyvíjet. Je také možné, že sítě, které budou založeny na protokolu 802.11n dodávané před rokem 2007 budou překonány sítěmi, které fungují na novější specifikaci protokolu.

Hlavní myšlenkou za protokolem verze N je zvýšení rychlosti. Když protokol 802.11g měl deklarovanou rychlost 54 Mpbs, mnozí byli zklamáni, že se stěží dostali na 20-25 Mbps při reálném provozu.

Největším přínosem nové verze protokolu je tak rychlost 300 Mpbs a reálná rychlost 100 Mpbs. To dovoluje tomuto protokolu lehce překročit 100Mbps ethernet, který je stále standardem v mnoha kancelářích. Ačkoliv poměr 100:300 vypadá stále horší než 25:54, cílem bylo zaměřit se na reálnou průchodnost sítě, ne na teoretickou rychlost sítě. (Úvodní testy PC Worldu potvrdily, že zařízení se reálně opravdu pohybuje na rychlosti 100 Mbps).

Aby protokol N fungoval s malými přístroji jako například iPhone a Wifi kamerami, IEEE přišla s kompromisem, který dovoluje rychlejší přenosy bez porušení kompatibility. Rychlejší zařízení s protokolem N mohou dosáhnout až 600 Mbps v teoretické rovině (možná okolo 200 až 300 Mpbs reálně) a budou využívána v korporátní oblasti, budou stát více než vybavení pro spotřebitelský trh. Stejně jako je protokol N zpětně kompatibilní se staršími verzemi protokolu, stejně má být protokol N kompatibilní se všemi ostatními rychlostmi tohoto protokolu.

Důvody tak masivního zrychlení protokolu jsou tři: efektivnost, větší vysílání, širší spektrum.

Efektivnost lze vysvětlit jednoduše - protokoly A,B a G mají větší režii při průchodu rádiovými vlnami. Upravením režie se získalo několik desítek procentních bodů rychlosti navíc.

Protokol 802.11n používá anténní pole MIMO (multiple-in,multiple-out). Specifikace vyžaduje minimálně dvě antény pro příjem a dvě antény pro vysílání. To vyžaduje také nejméně dva rádiové signály. V každém signálu je pak samostatný datový tok.

Zdvojnásobení rádiových signálů teoreticky zdvojnásobuje průchodnost sítě. Má to také za následek, že zařízení, které takto komunikují mohou být od sebe více vzdáleny.

Další a poslední věcí, která zrychluje protokol je využívání nejen 2,4 GHz frekvence pro vysílání, ale také 5GHz frekvence. Zatímco 2,4 GHz síť má k dispozici pouze 11 kanálů, 5GHz síť jich má k dispozici 23 (což se liší země od země díky legislativě).

Protože však protokol 802.11a může také využívat 5 GHz síť, protokol N vyžaduje, že v případě detekce starší verze sítě, aby ustoupil a nezasahoval do starších sítí.

Závěrem lze jen dodat, že pokud si přejete koupit takovéto rychlé zařízení, můžete si koupit zařízení od Apple, které je v současné době nejrychlejší, jestliže jste schopni zajistit kompatibilitu s protokolem N v rámci vaší sítě. Jestliže však plánuje využívat i starší protokoly, měli by jste vyčkat do druhého čtvrtletí 2007, kdy by se měly vyřešit nejhorší problémy s kompatibilitou.

Poslat Blíže o protokolu 802.11n na facebook
Publikováno 19.1.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License