Bezpečnostní chyby Mac OS X

Bezpečnostní chyby Mac OS X

Na stránkách heise-security vyšel článek, který se k bezpečnosti OS X nestaví příliš pozitivně. Na základě chyb zveřejněných stránkami Month of Apple Bugs poukazuje na fakt, že Mac OS X nebyl doopravdy navržen jako multiuživatelský systém a jednoznačná separace uživatelských účtů nebylo důležitým designovým cílem.

Německý softwarový vývojář Oliver König objevil bezpečnostní díru, která může kompromitovat systém bez přihlášení. Pokud se administrátor připojí přes SSH může spustit příkaz:

sudo osascript -e ´tell Application "Finder" to beep´

Find se otevře za přihlašovacím oknem s právy roota. Každý kdo má pak fyzický přístup k počítači jej pak může využít. V tomto případě by přihlašovací okno mělo zablokovat přístup k Finderu, který nepatří aktuálnímu GUI. Tento scénář pochopitelně nemůže být použit pro útok na počítač (aplikace se moc často nespouští v GUI přes SSH), ale demonstruje to mizerný design bezpečnosti v operačním systému.

Aby byla situace ještě horší, HackMac.org publikoval instrukce, které ukazují jak je jednoduché přidat další administrační účet bez znalosti administrátorského hesla. Podle všeho to lze udělat pomocí běžného technické kanálu, kdy systém neběží správně nebo jste do něj zapoměli heslo. Není třeba žádný instalační disk, jak tomu normálně bývá. Podle HackMac.org stačí podržet klávesu Jablíčko a S během startu a přejít tak to tzv. single user módu. Tím uživatel získá práva superuživatele. Na rozdíl od Linuxu, Mac OS X ve standardní instalaci nevyžaduje heslo. Útočník pak může připojit pevný disk, a smazat soubor /var/db/.applesetupdone a restartovat počítač. Když se počítač znovu restartuje, objeví se dialogové okno vyžadující nastavení počítače. Pak stačí zadat jen své údaje a počítač je váš.

Poslat Bezpečnostní chyby Mac OS X na facebook
Publikováno 20.9.2007
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License