Bezpečnost Maca vůči virům

Bezpečnost Maca vůči virům

Ačkoliv počítače Apple nejsou magicky immuní vůči virům a dalšímu malware, jsou více méně bez těchto zvířátek po většinu své historie. Ale znamená to, že můžete ignorovat antivirový software?

Hrozba

V roce 1982 se rozšířil virus Elk Cloner mezi Apple IIs pomocí kopírování do boot sektoru diskety. Elk Cloner neudělal žádnou škodu (po 50tém nastartování počítač se zobrazila na obrazovce básničnika), ale zcela jistě vystrašila počítačové uživatele, kteří dosud neviděli počítačový vir.

O dvacet dva let později se objevil Leap-A. Maskovaný jako soubor s obrázkem, Leap-A modifikoval soubory na napadeném Macovi a když byl otevřený iChat, rozeslal infikované soubory kamarádům v iChatu.

Mnoho lidí uvažovalo, že Leap-A vir označuje konec idylky Mac OS X bez virů. Ale Leap-A za celou dobu své existence byl schopen napadnout celkem 49 Maců. O dva roky později se objevily proof-of-concept viry, ale žádný se nedostal mimo "laboratoře". Proč?

Bezpečnostní expert Bruce Schneier si myslí, že za to může malý podíl na trhu. "Jestliže se dívaté na masy naivních uživatelů, jsou to Windows kam půjdete," tvrdí. Adam O'Donnell ředitel technologikí v Cloudmarku souhlasí. Aplikoval na tento problém teorii her a došel k závěru, že produkovaní virů pro Maca je ekonomicky životaschopné až po té co podíl na trhu dosáhne 16ti procent. (nyní je pod 9 %). O'Donnell tvrdí "Není žádný ekonomický užitek investovat čas v kompromitování Mac, když můžete kompromitovat 10x až 20x více systémů stejnou úrovní práci když půjdete po PC"

To však neznamená, že by jste měli přestat dávat pozor. Spouštění Windows na Intelovském Macovi - ať již pomocí Boot Campu nebo s pomocí virtualizačního software jako Parallels Desktop či VMware Fusion - vás vystaví stejným bezpečnostním riziků jako kdyby jste běhali se systémem pod jakýmkoliv jiným hardwarem. A ačkoliv Macy nejsou háklivé na viry z emailu, mohou přenést nebezpečné soubory na Windows uživatele.

Další důvodem proč zde nejsou viry je také fakt, že se mnozí autoři malware zaměřili na phishing taktiku a snaží se získávat čísla kreditních karet.

Antivirové programy

Ačkoliv Macy samotné jsou vůči virům zatím více méně odolné. Stále existuje riziko, že Macy budou fungovat jako přestupní stanice a uživatel Maca tak v dobré víře nechtěně bude rozesílat viry svým známým s Windows. Jestliže nechcete podílet na šíření virů pro Windows, doporučuje se zakoupení některého z Antivirových software a nebo použít alesponě ClamXav - volně šiřitelná verze antiviru. Ta je sice pomalejší (mnohem) než její komerční bratranci, avšak svou práci udělá taky.

Poslat Bezpečnost Maca vůči virům na facebook
Publikováno 8.10.2008
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License