Bezpečnost Mac OS X jen marketing?

Bezpečnost Mac OS X jen marketing?

Trochu mne zamrzel článek, který se objevil na iTWire, který popisuje neschopnost Apple reagovat na problémy zjištěné v DNS serveru Bind. Bohužel většina článků nebere vůbec v úvahu, že jsou postiženy verze, které již nějaký ten pátek nejsou podporovány a tak Apple na ně ani nepublikuje bezpečnostní záplaty. Obecně politika Apple je v tomto ohledu jasná. Apple podporuje bezpečnostní aktualizace na systému, který je o generaci starší. V tuto chvíli je takto podporován Mac OS X 10.4. Zbylé systémy již podporu nemají.

Pro ty co neví o co se jedná: Bind je tzv. DNS server, aplikace vyvíjená jako open source, který se do Mac OS X Serveru dostal jako součást Unixového prostředí, tedy se jedná o aplikaci třetí strany. DNS server (zjednodušeně řečeno) slouží k rozlišování jmenných adres (např. aktuality.firstnet.cz) na číselné IP adresy (např. 192.168.1.1) a naopak.

A v čem je problém? V aplikaci Bind byla nalezena závažná chyba, která umožňuje útočníkům podvrhnout IP adresu. V extrémním případě se pak může stát, že se budete připojovat na adresu http://www.ebanka.cz/, ale místo toho aby se vám zobrazily stránky banky, zobrazí se vám stránky útočníka, který tak získá vaše přihlašovací údaje. Problém je o to větší, že jsou již publikované nástroje, které umožňují zneužívání této chyby.

Výše zmíněná chyba však ovlivňuje pouze staré verze Mac OS X - 10.1.x a 10.2.x, na které se již žádné aktualizace nepublikují.

Apple již delší dobu čelí kritice, že ve svém operačním systému neaktualizuje dostatečně často Unixovou vrstvu. Podle mého soudu je v tomto nevinný a současný stav tedy souvisí spíše s tím, že již nechce podporovat staré verze systémů. Ostatně každý administrátor, který má všech pět pohromadě by tak staré systémy na serveru už mít dávno neměl.

Společnost Secunia publikuje na svém webu statistiky ohledně bezpečnostních děr v aplikacích a operačních systémech. Již v roce 2004 tvrdila, že Mac OS X má reputaci bezpečného operačního systému, ale tato relativní bezpečnost je bez záruky. Ale podívejme se na čísla.

V roce 2008 je k dnešnímu dni u Mac OS X evidováno 7 chyb, z toho jedna (z 23.6.2008) méně kritická dosud není opravena. V minulém roce bylo nalezeno 26 chyb, z toho 3 nebyly dosud opraveny.

Pokud se podíváme na Windows Vista, u nich bylo v tomto roce nalezeno 15 chyb, z toho jedna méně kritická nebyla dosud opravena. V minulém roce bylo nelezeno 17 chyb a jedna nezávažná chyba nebyla opravena.

Osobně si myslím, že není ani tak důležité kolik bylo objeveno chyb (těch je ve všech systémech zcela jistě velké kvantum), ale spíše o to, jak rychle a zdali se objevuje náprava. A hlavně aby byly všechny velmi kritické chyby co nejdříve opraveny. Steve Jobs měl evidentně na mysli právě tento problém, když ohlašovat že Sněžný Leopard nebude mít nové funkce (řekněme v uvozovkách, protože uvnitř bude funkčních změn mnoho), ale spíše se zaměří na stabilitu a optimalizaci.

Poslat Bezpečnost Mac OS X jen marketing? na facebook
Publikováno 29.7.2008
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License