Apple získal patent na 3D projektor, ke kterému nepotřebujete brýle

Apple získal patent na 3D projektor, ke kterému nepotřebujete brýle

Apple získal patent na zobrazovací systém umožňující více pozorovatelům vidět vysoce kvalitní 3D obraz promítaný na obrazovku bez nutnosti speciálních brýlí a to bez specifického místa, kde sedí. Tento patent je zajímavý nejen z hlediska zábavy, ale také pro medicínskou diagnostiku, simulaci letů, kontrolu letového provozu, simulaci bitev, diagnostiky počasí, reklamy atd.

Patent naleznete pod číslem 7 849 449. Většina současný 3D displejů vyžaduje po divákovi, aby sledoval obraz pomocí speciálních brýlí. Většina lidí však obecně nerado nosí na očích nějaké zařízení a je to nepraktické, zejména pokud chce obraz sledovat náhodný kolemjdoucí.

Patent Apple popisuje speciální reflexní obrazovku se zvlněnou texturou, která vytváří autostereoskopický projekční systém - tedy systém který umožňuje zobrazit různé verze snímků pro obě oči bez nutnosti nosit brýle. Systém sleduje oči diváka a vypočítává jejich polohu v prostoru a pak umisťuje každý bod stereoskopického obrazu do přesného místa na vlně obrazovky, kde se obraz odráží do levého nebo pravého oka. Jestliže to Apple umí provést pro jeden pár očí, umí to také provést i pro několik uživatelů najednou.

Apple není jedinou společností, která se zabývá 3D systémem bez brýlí. Toshiba demonstrovala 3D televizi bez brýlí na Ceatec electronics výstavě v Japonsku a měla by se prodávat koncem prosince. Nintendo 3DS má dovolit hrát 3D hry bez brýlí a mělo by být v prodeji v Japonsku a Evropě od února. Uvidíme, jestli se Apple povede zakomponovat tento patent do skutečného produktu.

Poslat Apple získal patent na 3D projektor, ke kterému nepotřebujete brýle na facebook
Publikováno 2.12.2010
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License