Apple vystrašil operátory vestavěnou SIM kartou

Apple vystrašil operátory vestavěnou SIM kartou

Podle nepotvrzených zpráv, Apple připravuje vestavěný programovatelný SIM modul do budoucích modelů iPhone. Někteří operátoři jsou tak podle všeho velmi zaskočeni tímto krokem, protože se obávají že ztratí kontrolu nad výběrem operátora a předají tak kontrolu Apple a zákazníkům. Ti začali tvrdit, že zruší velké dotace, které nabízí zákazníkům, kteří podepíší smlouvu. To pak na druhou stranu povede ke snížení prodejů iPhone telefonu.

Apple prý spolupracuje s výrobcem SIM, společností Gemalto na výrobě programovatelného SIM modulu, který může být vestavěn a zapečetěn v iPhone. Module by měl obsahovat malý flash disk, který by se aktualizoval s informacemi specifickými pro operátora. To by také umožňovalo vzdálenou aktivaci. S tímto modulem by pak Apple mohl aktivovat iPhone pro jakéhokoliv operátora v obchodu nebo přes web.

Někteří evropští operátoři mají obavu, že programovatelná SIM může podkopat vztah s jejich zákazníky a dát Apple příliš velkou kontrolu nad aktivačním procesem. Dále bude jednodušší pro uživatele přejít k jinému operátorovi nebo je tlačit ke krátkodobějším smlouvám. Programovatelná SIM se může eventuálně stát noční můrou operátorů - jednoduše sloužit jako roura pro hlas a data. (Což pro zákazníka zase nevypadá tak špatně)

Zdroje u evropských operátorů prozradili Financial Times, že Apple riskuje válku, která může vyústit v neochotu operátorů dotovat tyto telefony jako ostatní - což je 400 - 500 dolarů - když si zákazník koupí nový iPhone. Bez těchto dotací bude iPhone významně poškozen - podle některých analytiků až o 12 %, ačkoliv na některých trzích to může být horší.

Nicméně operátoři mají větší problém než Apple a iPhone. GSM Asociace, která pomáhá definovat standard v mobilní komunikaci, ve čtvrtek oznámila, že sestavuje tým, který bude mít za úkol vyvinout programovatelný SIM modul, který by se měl objevit v zařízeních začátkem roku 2012.

Podle pozdějších zpráv, Apple ustoupil nátlaku operátorů (že přestanou iPhone dotovat) a upustil od plánu vytvořit vestavěnou SIM kartu pro iPhone. Podle těchto zpráv však toto nemusí platit pro budoucí iPad. Apple prý má být schopen nabídnout integrovanou SIM kartou iPad již tyto vánoce nebo začátkem příštího roku.

Poslat Apple vystrašil operátory vestavěnou SIM kartou na facebook
Publikováno 22.11.2010
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License