Apple versus Microsoft: Multitouch myši

Apple versus Microsoft: Multitouch myši

Jak Apple, tak Microsoft uvedli myši s multitouch technologií. Je to nepochybně první významnější vylepšení myši od doby, kdy byla v roce 1968 vynalezena Dougem Englebartem. Applovský produkt Magic Mouse je již dostupný za 69 dolarů. Microsoft má 5 prototypů myši, které jsou ještě ve vývojové fázi.

Běžné myši se pohybují pomocí dlaně a klikají pomocí levého, pravého a prostředního tlačítka. Proč tedy nedetekovat vstup ze všech 5 prstů po celém povrchu myši? Multitouch technologie pro dotykové obrazovky dovolila detekci více současných stisknutí na obrazovce. Multitouch myši jednoduše aplikují tuto technologii na myš. Porovnejme co plánuje Microsoft a co již má Apple.

Apple: Magic Mouse

Magic Mouse je přímočarou aplikací vícedotykové myši a je drobným vylepšením oproti radikálnímu designu Microsoft. Magic Mouse je postavena na regulérním těle myši, ale pokrytá dotykovými senzory. Tyto senzory jsou totožné s těmi používanými v běžným dotykových obrazovkách, stejně jako u iPhone.

Senzory detekují kde jsou vaše prsty na myši a jestli jste stiskli myš. Jednou z novou věci tedy je, že můžete kliknout kdekoliv na povrchu myši. Můžete také posunout okno vertikálně nebo horizontálně pomocí pohybu prstů nahoru, dolů, vlevo či vpravo. Můžete se také pohybovat mezi různými soubory pomocí pohybu dvou prstů.

V současnosti pouze jedno gesto pracující se dvěma prsty se u Apple používá, nicméně Magic Mouse je schopna detekovat minimálně pět prstů najednou.

Microsoft: Pět prototypů

Vývojáři u Microsoft vyvinuli 5 prototypů myši s multitouch technologií. Použili několik designů aby experimentovali s dalšími možnostmi.

Jeden z návrhů byl téměř identický s Magic Mouse. Prototyp 3 (Cap Mouse) používá také kapacitní senzory. Vývojáři tvrdí, že díky podobnosti Cap Mouse s existujícími zařízeními, testeři ji používal tradičním způsobem bez využití výhod multitouch technologie.

Druhý prototyp (Orb Mouse) má speciální funkce pro navigaci ve 3D střílečkách. Orb mouse se skládá ze standardní myši s infračervenou kamerou umístěnou uvnitř a zaměřenou na polokulaté zrcadlo, které dovoluje vidět celý povrch myši. Může detekovat kde přesně jsou vaše prsty při dotyku myši.

Přesouváním těl myši posouvá hrdinu ve hře dopředu, dozadu, či ho otáčí vlevo a vpravo. Posun prstů na myši spustí střelbu. Přesouváním prstů nahoru a dolů spustí skákání. Posun dlaně na povrchu myši způsobí naklonění vlevo a vpravo. Tímto způsobem na mnoho z toho na co jste potřebovali klávesnici a myš si nyní vystačíte pouze s myší.

3D manipulace

Pátý prototyp (Arty Mouse - zkratky od Artikulace) je využívá multitouch technologii pro manipulaci s 3D objekty. Arty Mouse má dvě artikulační ramena. Pracuje pomocí tří optických senzorů, jeden jen pod tělem myši, jako obvykle. Další je pod každým ramenem.Nedetekuje dotyk na vlastním těle myši. Vývojáři hlásili, že Arty Mouse byla ze všech myší přijata testery nejlépe. Podle všeho se s ní nejlépe pracuje a je fyzicky nejpříjemnější.

A jak pracuje? Pokud pohybujete pravým ramenem, otáčíte 3D objekt vertikálně, ale pokud hýbete pravým ramenem, posouváte objekt horizontálně. Pohybováním obou ramen se pak objekt otáčí v rovině.

Zvětšování

Další zajímavou aplikací pro myš je zvětšování obrázků. To je demonstrováno prototypem myši Side Mouse. Side Mouse se skládá ze standardní myši vybavené infračervenou kamerou zobrazující okolí myši. Nedetekuje pozici prstů na myši, ale v jejím okolí.

Zvětšování se pak provádí podobně jako u iPhone, myš to jen dokáže u počítače.

Microsoft Surface na vašem PC

První prototyp FTIR Mouse ukazuje jako Microsoft Sufrace aplikace může být ovládána na PC pomocí multitouch technologie. Myš detekuje dotyky pomocí Frustrated Total Internal Reflection. Infračervené světlo je snímáno pomocí průhledné akrylátového povrchu, kam uživatele dává své prsty. Když se prst dotkne akrylátu, naruší infračervené světlo. Kamera v těle myši detekuje toto narušení a určí, který z prstů to byl.

Jednoduchá demonstrace na stránkách viz dole pak ukazuje jako detekce více dotyků dovoluje ovládat aplikace pro Microsoft Surface na vašem PC. Surfaře je zařízení o velikosti stolu, které je ovládáno standardní multitouch obrazovkou. S multitouch myší může být simulována dotyková obrazovky Surface.

Doporučuji si prohlédnout původní článek, jsou tam videa a obrázky.

Poslat Apple versus Microsoft: Multitouch myši na facebook
Publikováno 24.11.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License