Apple včera oznámil iBooks Author aplikaci

Apple včera oznámil iBooks Author aplikaci

Zcela podle očekávání spekulantů, Apple neoznámil nový iPad, ale aplikaci iBooks Author, která umožňuje vytvářet interaktivní knihy. V podstatě se jedná o dlouho očekávané řešení pro spisovatele, kteří mohou přetažení MS Word souboru vytvořit knihu v ePub formátu, ale také například pro učitele, kteří chtějí svým studentům na iPadu představit látku. Navíc systém iBooks umožňuje vytvořit v knize i kvízy.

Odvážnějším lidem je umožněno publikovat knihu na iBookStoru, což vyžaduje vytvoření obchodního účtu, stažení iTunes Produceru (aby bylo možné uploadovat obsah) a podepsání publikační smlouvy. Všechny publikované knihy musí obsahovat ukázku zdarma, ale je na autorovi, který může rozhodnout kolik a jaký obsah bude k dispozici. Limit velikosti souboru je 2 GB, ale Apple doporučuje, aby si knihy zachovaly velikost pod 1 GB a poznamenává, že čtenáři na 3G sítích mohou mít omezené stahování na 20 MB nebo méně.

Zajímavě se Apple postavil k DRM - žádné zde není - a to včetně videí, které mohou být součástí knihy. Všechny knihy jsou chráněny pouze přes iTunes FairPlay.

Podle mne zasadil tímto krokem Apple velmi výraznou ránu všem běžným čtečkám (čtečky s elektronickým inkoustem buď neumí přehrávat video, neumí barvu a nebo nejsou dostatečně výkonné pro přehrávání videa) a co je podstatnější, zjednodušil autorům práci při vytvoáření elektronických knih a umožnil širokému množství lidí, aby si velmi jednoduše byli schopni vytvořit vlastní knihy. Nemusí se však jednat o knihy jako takové, ale například podkladové materiály k přednáškám ke školení atp. Je otázkou, nakolik se zjednoduší vydávání knih začínajícím autorům, kteří musí často i několik měsíců obcházet nakladatelství, než najdou někoho, kdo jim knihu publikuje.  Na jednu stranu by Apple mohl tuto záležitost uspíšit. Na druhou stranu by se pak mohlo stát totéž co v Android Marketu - kvalita by ustoupila kvantitě.

P.S: Podle toho, že nová verze iBooks 2 obsahuje všechny obrázky 2x (jednou v menším a jednou ve velkém rozlišení), předpokládá se, že se objeví iPad s retina displejem.

Poslat Apple včera oznámil iBooks Author aplikaci na facebook
Publikováno 20.1.2012
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License