Apple uvádí zavádějící informace ve smlouvách

Apple uvádí zavádějící informace ve smlouvách

Je to trochu smutné, po letech, kdy Apple víceméně Českou republiku na mapě Evropy přehlížel, se rozhodl, že zde zavede internetový obchod. Přeložil tedy všechny texty a začal prodávat. Problém je v tom, že právo v USA je jinde než v ČR a Evropě, proto si překladem svých smluv spíše naběhl. Nepochybuji o tom, že je to spíše šlendrián právního oddělení, než záměr. Pochopitelně, když už taková bota vznikla, Apple se bude snažit všemi prostředky to zamést, aby neotevřel dveře dalším žalobám. Všichni si tedy začali přihřívat svou polívčičku, překvapilo mne však, že se do Apple pustil i DTest.

Nejsem odborník na právo, ale moje chabé právní povědomí tvrdí, že pokud je ve smlouvě část, která odporuje zákonu, je tato část neplatná a smlouva nemusí pozbývat platnosti. Ale podívejme se, co časopis DTest našel na smlouvách Apple:

Záruční doba

Apple má ve smlouvách záruční dobu 1 rok, další je možné dokoupit. Ve smlouvě je však také poznámka: "PRO SPOTŘEBITELE PLATÍ, ŽE JEDNOROČNÍ OMEZENÁ ZÁRUKA UVEDENÁ V USTANOVENÍ 10.1 VÝŠE NEVYLUČUJE, NEOMEZUJE NEBO NEPOZASTAVUJE ŽÁDNÉ PRÁVO SPOTŘEBITELE VYPLÝVAJÍCÍ Z NESOULADU SE SMLOUVOU, JEŽ SPOTŘEBITELI NÁLEŽÍ DLE PRÁVNÍHO ŘÁDU ČESKÉ REPUBLIKY, ZEJMÉNA DLE USTANOVENÍ PARAGRAFU 499 ZÁKONA Č. 40/1964 SB., OBČANSKÉHO ZÁKONÍKU A ZÁKONA Č. 634/1992 SB., O OCHRANĚ SPOTŘEBITELE. APPLE VŠAK VYLUČUJE ZÁKONNOU A IMPLICITNÍ ZÁRUKU V ROZSAHU ZÁKONEM DOVOLENÉM A POKUD TAKOVOU ZÁRUKU NENÍ MOŽNÉ VYLOUČIT, JE TAKOVÁ ZÁKONNÁ ZÁRUKA V ROZSAHU ZÁKONEM DOVOLENÉM OMEZENA NA DOBU TRVÁNÍ VÝSLOVNĚ UVEDENÉ ZÁRUKY A NA OPRAVY ČI VÝMĚNY DLE VLASTNÍ ÚVAHY SPOLEČNOSTI APPLE."

Jinými slovy, Apple rozdělil záruku na dvě období. V 1. roce přijme zboží bez řečí. V 2. roce bude muset zákazník prokázat, že problém vznikl vadou výrobku. Našel jsem na SuperApple článek, který se tímto zabývá a jím oslovený právník tvrdí:

"Apple v souladu s platnými českými zákony rozděluje dvouletou zákonnou lhůtu dostupnou v Česku na dvě období. V prvním roce trvání záruky musí on-line Apple Store porouchané zboží bez okolku přijmout a je na něm, aby případně dokázal, že nemá zákazník na reklamaci nárok (například že si poškodil věc nesprávným zacházením). Ovšem pozor, to se mění příchodem druhého roku záruky, kde on-line Apple Store nevezme věc do opravy, dokud zákazník neprokáže, že jde o vadu prodejce. V tomto případě, kdy subjekt podniká z Irské republiky, tento postup v rozporu s českou legislativou dle mého názoru není."

Vznik kupní smlouvy

Jako všechny americké firmy, trpí i Apple paranoiou, že by se na něm mohl začít někdo hojit v případě, že by nedodržel část smlouvy, v tomto případě například objednávku. Z tohoto důvodu jsou obchodní podmínky napsané tak, že je obchod uzavřen v okamžiku, kdy vám dorazí zboží, nikoliv při jeho objednávce. Apple tak má možnost kdykoliv objednávku zrušit.

DTest nejde do podrobností, nicméně existuje zde ještě jeden možný důvod. Některé verze Maců byly oficiálně prodávány s vyšší frekvencí procesoru či základní desky, vyšší velikostí disku atp.  než bylo uvedeno v marketingových materiálech. Dělo se tak u některých modelů na konci jejich prodejní doby, kdy Apple mírně upravil tuto řadu. Je možné, že právě z tohoto důvodu je smlouva psaná ve prospěch Apple.

V každém případě je smutné, že i když Apple nemusí vámi objednané zboží dodat, vezme si od vás kontaktní údaje a čísla bankovní karty.

Odstoupení od smlouvy

Apple ve smluvních podmínkách píše, že zboží můžete do 14 dnů vrátit v původním a nepoškozeném obalu. Stejně tak nenese odpovědnost za škody způsobené přepravou výrobku, přestože zákazník nemůže ovlivnit výběr zásilkové služby, kterého si vybírá Apple.

DTest uvádí, že se nedozvíme příliš o obchodní firmě a povinné informaci dodavatele, nicméně v obchodních podmínkách je adresa:

Apple Sales International
c/o Syncreon Technology
Van Hilstraat 23
5145 RK Waalwijk
The Netherlands

Je také smutné, že nelze vrátit (byť třeba s manipulačním poplatkem) zařízení, které má vygravírovaný nápis na zadní straně.

Omezení odpovědnosti za škodu

Nevím co má DTest proti omezení odpovědnosti za škodu, jako každá americká společnost chce samozřejmě minimalizovat svou zodpovědnost na minimum. Nelze jí tedy mít za zlé, že to zkouší. Není také pravda, že se k českému textu přichází obtížně (viz odkaz níže), a že je uprostřed knížky s obchodními podmínkami mezi arabštinou a dánštinou? Vždyť jazykové mutace jsou seřazeny abecedně.

Navíc podle evropských právních norem, výrobci odpovídají za všechny škody, které jsou způsobeny vadou výrobku. Apple tak je velmi omezen v tom, kdy se může odpovědnosti zbavit.

Závěr

Smlouvy českého Apple Storu evidentně psal tlumočník do českého jazyka, nikoliv právník. A pokud ano, tak snad jedině z Plzeňských práv. Podobný problém však nemá Apple jen v Čechách. V Itálii dostal Apple pokutu 750 000 liber za zavádění spotřebitele, právě ve vztahu k záručním podmínkám.

Poslat Apple uvádí zavádějící informace ve smlouvách na facebook
Publikováno 23.3.2012
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License