Apple store podle Microsoftu

Apple store podle Microsoftu

Vypuštění Windows Mobile 6.5 a Marketplace app storu se blíží. Microsoft se rozhodl koupit reklamní kampaň uvnitř iPhone aplikací, aby získal pozornost vývojářů. Dokonce plánuje být ještě restriktivnější než Applovský App Store a zkásne vývojáře o 99 dolarů za odeslanou aplikaci při čemž také zabije mnoho existujících WiMo titulů a zakáže Javu.

Podle všeho se Microsoft rozhodl oslovit přímo iPhone vývojáře, nabízí jím hotovost za portování iPhone aplikací do Windows Mobile. Nové reklamy iPhone se však zobrazují uživatelům a vyzývají je ke klepnutí na banner „odeslat aplikaci"

Poněkud ironicky, reklama Microsoftu je vztažena na iPhone App Store, který se otevřel před patnácti měsíci, jako „Soutěž k výzvám trhu". Microsoft se snaží dohnat svůj pozdní vstup na trh s mobilními aplikacemi tím, že vývojářům kteří se budou účastnit nabízí šanci vyhrát „úžasné ceny" za novou Windows Mobile Aplikaci, včetně Microsoft Surface table, online marketing a reklamu a „jedinečnou trofej".

99 dolarů za přihlášení

Vývojářský program je poznamenám respektem k Apple, za stejných 99 dolarů získá účastník přístup jako registrovaný vývojář. Nicméně Microsoft bude účtovat dalších 99 dolarů za každou odeslanou aplikaci, ať již zdarma nebo placenou, tedy po úvodní periodě do konce roku 2009, kdy prvních pět aplikací bude zdarma.

„Musí proběhnout náročný certifikační proces, který zajistí optimální funkce pro uživatele a že zařízení a síťové zdroje nebudou zneužívány.", říká Microsoft na stránkách Marketplace. „Tento certifikační proces sebou nese náklady, věříme, že 99 dolarů je akceptovatelnou cenou za obchod, který může přinést milióny zákazníků po celém světě."

Apple neúčtuje vývojářům žádné další poplatky za vypuštění aplikace, což vyústilo v šílené množství schvalování, které vyústilo v hromadu stížností na zpoždění a nekonzistence ve schvalovacím procesu. Většina ze 75 000 aplikací na App Storu byla schválena během prvních dvou týdnů zdarma, zaměstnanci Apple nebo recenzenty. V červenci Apple oznamoval FCC, že zpracuje 8 500 žádostí u publikování aplikace každý týden.

 Pravidla, které ve svém obchodě zavádí Microsoft říkají: „Jestliže je vaše aplikace odmítnuta, získáte adekvátní vysvětlení, znění pravidla které aplikace porušuje, případně test který u aplikace selhal. Jako od vývojáře se očekává, že vyřešíte problémy před odesláním aplikace k dalšímu schválení. Poplatky za odeslání aplikace jsou nevratné, a budete muset zaplatit další poplatek (99 dolarů) za každý pokus o odeslání aplikace."

Dále, „Microsoft si vyhrazuje právo kdykoliv odstranit aplikaci z Windows Marketplace for Mobile.Applikace může být odstraněna, pokud má nevhodný obsah nebo má neobvykle vysoký počet žádostí zákazníků o vrácení peněz." Současně také společnost říká: „není vyžadováno poskytovat podporu pro aplikace, které již nejsou k dispozici na Windows Marketplace for Mobile."

Alternativní obchody

Omezení Microsoftu na Marketplace jsou podobné pravidlům Apple SDK, včetně zákazu pokus prodat další obsah nebo upgrady jakéhokoliv druh na místech, které konkurují vlastnímu obchodu Microsoftu, to zahrnuje:

„Aplikace které odkazů, navádí uživatele ke stažení, nebo jinak provádí reklamu jiným obchodům."

„Aplikace, které provádí reklamu nebo odkazují uživatel na www stránky nebo obsahují jakoukoliv funkci uvnitř aplikace, která vyžaduje aby uživatel zakoupil nebo upgradoval aplikaci mimo Windows Marketplace for Mobile."

Na rozdíl od iPhone a App Storu, Microsoft pozvedává důležitost softwaru, který je postaven na platformě, která zde již existuje deset let. Microsoft tak riskuje problém s jinými WiMo obchody, který již fungují s požehnáním Microsoftu, včetně vývojářů, kteří již prodávají Windows Mobile aplikace pomocí adware nebo business modelu založeném na přihlášení.

Žádný mobilní VoIP, žádný Google Voice

Jsou také zakázány velmi povědomé VoIP (Voice over IP) služby přes sítě mobilního operátor nebo jakékoliv snahy „nahradit, smazat nebo modifikovat základní dealer, SMS nebo MMS interface." To je jasně preemptivní útok vůči Google Voice, který se setkal s podobným odporem u Apple.

Apple zažil horké chvilky při schvalování nativní verze Google Voice a neschválil aplikace, které byly svázány s Google GV službami. Avšak iPhone nebyl nikdy uváděn jako široká otevřená platforma, tak jako tomu bylo u Windows Mobile.

Dále Windows Mobile již saturoval trh aplikacemi třetích stran, které replikovaly a vylepšovaly vestavěné funkce svého rozhraní. To činí pokus Microsoftu vytvořit vlastní obchod velmi tvrdým oříškem. Dokonce riskuje zabití současných partnerských vztahů bez garance sólového úspěchu, stejně jako Zune zničilo ekosystém PlaysForSure mediálních obchodů a hardwarových partnerů k neplodné snaze soutěžit s iPodem Apple. Microsoft by měl také uvést nový Windows Mobile telefon, čímž ještě více naruší partnerství ve WiMo ekosystému.

Žádný alternativní prohlížeč, hledání či přehrávač multimediálního obsahu

Nové pravidla v Microsoft Markeplace také zakazují aplikacím pokus o „změnu základního prohlížeče, prohledávacího klienta nebo přehrávače médií na zařízení."

Apple byl často kritizován za to, že iPhone uvedl na trh jako uzavřené zařízení se základním prohlížečem, ukazujícím na Yahoo a Google a vlastním přehrávačem multimédií postaveném na QuickTimu. Ve stejném čase, když otevřel App Store, rok po té co se iPhone dostal na trh, zde prakticky nebyla žádná poptávka po alternativním prohlížeči, vyhledávacím klientovi nebo mediálním přehrávači, protože ty které Apple poskytuje jsou již mezi nejlepšími, které jsou k dispozici.

Na druhou stranu, Windows Mobile byl na trhu mnoho let s mnoha alternativami třetích stran pro jeho Pocket Internet Explorer, vyhledávacími funkcemi nebo přehrávačem multimédií. Windows Mobile prohlížeč je odmítán dokonce i nejbližšími popularizátory Microsoftu a často doporučují uživatelů stahovat si NetFront, Operu nebo další alternativní prohlížeče.

Vstup na zavedený, soutěživý trh a vypuštění nových omezení populárních alternativ pro každého kdo je používá je velkým odklonem od toho, co udělal Apple a agresivnější krok k sestavení volby, kterou nebude možné obejít. Stejně jako to Microsoft udělal při uvedení Internet Exploreru na Windows aby zabil prohlížeč Netscapu.

Žádné Java aplikace

Podobně se Microsoft postavil k „Aplikacím které spouštějí kód uvnitř Microsoft runtimu (nativní, spravované a widgety)" je identický v rozsahu pravidel, které Apple učinil proti alternativní runtimům, frameworkům a plguinů ve snahách obejít použití nativního Cocoa Touch API.

Velkým rozdílem u Windows Mobile je to, že mnoho aplikací v Javě a dalších programech již bylo napsáno. Sun byl velmi překvapen, když zjistil že Microsoft chce mít pryč všechny JavaFX for Windows Mobile, společně s Mysaifu JVM, CrE-ME a phoneME.

Ve stejném čase, Microsoft dělá reklamu Flash Lite podpoře v prohlížeči, protože jeho vlastní alternativa Flashe není dosud k dispozici pro mobilní zařízení. Až bude Silverlight dostupný, bude runtime Adobe zakázán? Pravděpodobně. Microsoft tvrdí, že si ponechává právo měnit pravidla obchodu.

Další konflikty zájmu

Microsoft má však i další pole zájmu, o které Apple nestojí. Například Apple nemá internetový vyhledávač nebo neprodává reklamu na internetu. iPhone uživatelé mají možnost vybrat si mezi Google a Yahoo a dovoluje třetím stranám psát vlastní vyhledávací aplikace. Microsoft nabízí iPhone vývojářů svázat své aplikace s jádrem Bing.

Apple také dovoluje vývojářům, aby prodávaly reklamní proužky ve svých aplikacích. Microsoft má vlastní internetovou reklamu, takže dovolí uživatel prodávat reklamu ve WiMO, ale tyto společnosti nebudou mít dostatečnou pozici pro prosazení vlastních podmínek reklamy.

Microsoft má vlastní mapovací službu, která je v přímé konkurenci s Google Maps. To je další příklad, kdy Apple zůstává neutrální u iPhone. iPhone vývojáři mají možnost využívat mapy od Google i Microsoftu.

Výhledy WiMo Marketplace

Rigidní pravidla Microsoftu nevypadají, že by vzali do úvahy zmenšující se podíl WiMo zařízení na trhu. V poslední čtvrtletní zprávě uvedené společnostní Canalys, Windows Mobile spadl na čtvrtou příčku ve světě s podílem 9 %.

Ještě před rokem, Microsoft si držel téměř čtvrtinu trhu s chytrými telefony. Nyní nemá tak velký podíl ani ve státech. Na trhu ve státech je na špičce RIM a Apple, kteří dohromady mají 75,3 %. Ve zmenšujícím se okně příležitosti nové pravidla obchodu, které popichují vývojáře a ničí soutěžící obchody, nepomohou Microsoftu obrátit hru v jeho prospěch.

Ve stejné době, Microsoft nebude moci použít současnou základnu telefonů, protože Windows Mobile Marketplace vyžaduje Windows Mobile 6.5. Většina současných WiMo telefonů nejsou schopné aktualizace na nový operační systém, kromě několika modelů, které Microsoft zmínil v únoru - které specificky mohou upgradovat na WiMo 6.5, jako Touch Pro2 a d Diamond2 od HTC.

To limituje potenciál pro nový Marketplace store na uživatele, kteří si koupili WiMo tento rok. Také to znepřátelí mnoho zákazníků, kteří si koupili drahé WiMo zařízení před rokem či dvěmi, jejichž cena se blížila 700 dolarům. Někteří se rozhodli riskovat rozbití zařízení instalováním neautorizované a nepodporované verzi WiMo 6.5 ROM, ale žádná obecná volba upgradu zde není.

Zune, představuji ti Windows Mobile

Microsoft také nic nedělá aby svázal Windows Mobile chytré telefony se Zune, aby vytvořil větší, unifikovaných trh software pro Windows CE zařízení. Tým Zune neprovozuje žádný skutečných obchod, pouze nabízí pár vybraným vývojářům, aby nabízeli software zdarma. Ačkoliv Zune HD zvýrazňuje možnost hrát hry, není zde žádná pobídka pro vývojáře, aby začali hry pro Zune psát.

Brian Seitz, marketingový manažer Zune, říká že Zune HD je zaměřen hlavně na hudbu a přehrávání videa. To je docela podivná pozice pro Microsoft, když se podíváte jak těžce investuje do reklamy PC her a utopil doslova miliardy v Xboxu, aby získal pozici silného hráče v herním průmyslu. Když se zeptali, jaké má Zune HD plány v závislosti na WiMo Marketplace, Seitz hovoří o Windows Mobile jako by to byla jiná společnost.

„Právě teď nejsou produktové plány kompletně souladu, aby mohly doplnit to co dělají (ve Windows Mobile Marketplace) nebo obráceně. To znamená, že víme co lidé chtějí na svém zařízení, takže to postavím sami, dostanou super vysokou kvalitu a bude to k dispozici zdarma. Časem možná najdeme cestu jak spolupracovat s Windows Mobile nebo další skupinou uvnitř společnosti, která vytváří aplikační obchod a využijeme této výhody."

Na druhou stranu Apple stále oficiálně podporuje každý iPhone a iPod touch postavený od roku 2007 s poslední verzí iPhone 3.1 softwarem v App Storu, což znamená instalovanou základnu 50 000 000 zařízení pro každého iPhone vývojáře. To vytvořilo 75 000 aplikací, včetně 21 000 her. Není tedy žádným překvapením, že Microsoft chce získat jejich pozornost.

Poslat Apple store podle Microsoftu na facebook
Publikováno 16.9.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License