Apple podává protižalobu na Nokii

Apple podává protižalobu na Nokii

Apple podává na Nokii další žalobu ohledně devíti patentů, kvůli kterým Nokii žalovala v USA, tentokráte na půdě Velké Británie. Spory mezi Apple a Nokií začaly minulý rok, když v říjnu Nokia žalovala Apple kvůli údajnému porušování patentů u GSM a bezdrátových LAN technologiích. Obecně se věří, že se jedná o jednu z posledních možností jak může Nokia získat zpět alespoň část původního trhu s telefony.

Spory obou společností budou probíhat ještě několik let, protože obě společnosti očekávají slyšení u soudu v roce 2012. Americká mezinárodní obchodní komora - skupina, u které byly stížnosti podány - souhlasila, že bude dohlížet na stížnosti Apple a Nokie.

Nokii se od nástupu iPhone na trh nedaří příliš dobře. Šéf Nokie odstoupil a na jeho místo přišel Stephen Elop (bývalý šéf Microsoft Business Division). Nokie sice zůstává největší telefonní společností na světě ve smyslu podílu na trhu (Apple cílí pouze na segment chytrých telefonů), ale ztratila velkou část významného trhu.

A proč podával Apple žalobu na Nokii také ve Velké Británii? Podle profesora Marka Lemleyho z právnické fakulty univerzity ve Standfordu to Apple dává větší šance zvítězit alespoň v jedné zemi, přestože spor prohrají v zemi druhé. Osobně se však domnívá, že je možná druhá alternativa. Pokud se bude konat soud ve Velké Británii dříve než ve státech, právníci mohou argumentovat také tím, že Nokie již prohrála stejný spor ve Velké Británii. Nejsem si zcela jistý, jak moc jsou právní normy Velké Británie shodné/podobné s Kanadou a Austrálií, ale je zde také možnost, že po úspěchu ve Velké Británii by se možná dalo úspěch zopakovat právě v Kanadě a Austrálii.

Poslat Apple podává protižalobu na Nokii na facebook
Publikováno 29.9.2010
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License