Apple inspiruje Linux

Apple inspiruje Linux

Jednou z nejzajímavějších vlastností Mac OS X jsou "univerzální binárky". Způsob práce s binárními soubory, který umožňuje spouštět aplikaci současně na PowerPC a Intel platformách. Ačkoliv je cenou větší binární soubor, je to pohodlnější pro koncového uživatele a vývojářům to usnadňuje distribuci aplikace. Linux dosud nic takového nemá a tak se Ryan Gordon rozhodl, že nastal čas to změnit.

Ryan Gordon, který profesionálně portuje hry, přišel s projektem FatELF, který prakticky přináší univerzání binární soubory do Linuxového prostředí. FatELF souborový formát umožňuje vložit do jednoho souboru binární data uřčená pro více platforem. Ryan šel ještě dál a předvedl tuto možnost i s kódem určeným pro FreeBSD a Solaris.

Ryan spustil stránky FatELF projektu kde hovoří o tom, že s tímto souborovým formátem bude možné vytvořit univerzální Linuxové instalační DVD, které bude automaticky pracovat pro x86 a x86_64 systémy (nebo dokonce i na PowerPC, MIPS a dalších). FatELF nabízí široké možnosti použití i v podpoře jednotlivých sdílených knihoven, podporu kernelových ovladačů cílených na různé architektůry v jednom souboru  a další.

Ryan s tímto formátem pokročil tak daleko (včetně dokumentace), že má připravené patche pro Linuxový kernel, soubory, binutils a gdb. Nejsou hotové patche na module-init-tools, glibc a elfutils. Podpora pro nelinuxové platformy je v tuto chvíli jako jeden z cílů.

Ryan také provedl proof-of-concept virtuální stroj, který demonstruje FatELF.

Poslat Apple inspiruje Linux na facebook
Publikováno 27.10.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License