Adobe zachránilo PDF z drápů Microsoftu

Adobe zachránilo PDF z drápů Microsoftu

Tento titulek ala blesk, se objevil na IT-enquirer. Osobně s ním příliš nesouhlasím, ale pojednává o zajímavé věci, která se děje okolo MS Office a nativní podpoře PDF.

Adobe totiž zakázalo Microsoftu nabízet nativní podporu pro PDF z obavy fragmentace a úprav PDF formátu Microsoftem ve smyslu vlastních standardů, podle tiskového prohlášení Adobe 12. června.

Výsledkem je podpora exportu PDF souborů volitelně stažitelná od Microsoftu, ale není v základní instalaci. Microsoft se hájí tím, že PDF/A je ISO standard a jako takový nemůže být chráněn patentovými právy. Modul, který umožňuje export do formátu PDF pak používá pouze specifikace udané ve standardu, nikoliv vylepšení standardu, které nyní nabízí Adobe.

Podle některých je problém v penězích. PDF je neuvěřitelně populárním formátem, což se projevuje také tím, že se "tiskne" do PDF pomocí různých nástrojů, včetně nástrojů prodávaných Adobe. Adobe má vlastní řešení, jak "tisknout" MS Office dokumenty do PDF. Tím, že Microsoft uvolní nativní řešení pro export PDF dokumentů, Adobe přijde o zisky, které mu plynou z prodeje jeho nástrojů.

U nás si problematiky všiml Blog počítačového nadšence.

Poslat Adobe zachránilo PDF z drápů Microsoftu na facebook
Publikováno 15.6.2006
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License