Adobe Lightroom 3 Beta

Adobe Lightroom 3 Beta

Adobe uvolnilo veřejnou beta verzi Adobe Light Room 3. Pro ty, co by si ji rádi vyzkoušeli bude fungovat bez sériového čísla až do uvolnění finální verze, tato beta verze expiruje 30. dubna 2010. Pro uživatele starších Maců bude asi trochu smutnou zprávou, že Adobe Lightroom již nebude k dispozici pro PowerPC Macy. Bude totiž fungovat pouze na Intel procesoru. V tuto chvíli se neplánuje několik beta verzí Lightroomu, protože se Adobe rozhodlo, že si nebude nechávat příliš svazovat ruce.

Jak to tak bývá, beta verze mají také své problémy:

 • Přetažení jednoho obrázku do Lightroom ikony způsobí, že se importují všechny kompatibilní soubory ve složce
 • Pokud již Lightroom běží, nový importní dialogové okno selže po spuštění, pokud se připojí k systému compact flash nebo SD karta
 • Export prezentace do JPEG na Windows může mít vložen špatný barevný profil
 • iDVD není schopny vypálit nebo zakódovat videa vytvořena Slideshow modulem Sady fotek s "nevhodnými" znaky (/ = + atd.) selžou při publikování na Flickr Export katalogu do stejného adresáře ve kterém je uložen původní katalog může selhat
 • Pouze první obrázek uzavřené sady je vložen do exportu katalogu
 • Klíčová slova nejsou importována z jiného katalogu Lightroomu
 • Po spuštění SlideShow, Lightroom ztratí výběr fotek
 • Offline síťové disky zpomalí import na Windows Export na CD/DVD vyžadující více disků selže po Disku 1 na Macovi
 • Může se objevit problém s prokládáním na některých přednastavených typech videa na Windows
 • Exportovaná H.264 prezentace nemusí pracovat dobře na Windows XP a Windows Vista se základními mediálním přehrávači. Adobe doporučuje Adobe Media Player pro zachování kompatibility
 • Nahrávací časy obrazu 1:1 v Lupě a Compare View jsou pomalejší než obvykle díky vylepšování kvality obrazu. Optimalizovaná verze nebyla dosud implementována.
 • Jezdec jasu je potlačen, aby se testeři mohli více věnovat novým algoritmů pro redukci barevného šumu

Podporované formáty:

 • JPEG
 • TIFF (8bit, 16bit)
 • PSD (8bit, 16bit)
 • DNG
 • RAW - konzistentně s Lightroom 2.5 a Camera Raw 5.5

A co nový Lightroom slibuje? Podle vývojářů se vrací zpět k návrhu a začali se soustředit okolo dvou hlavních témat: výkonu a kvality obrazu. Lightroom byl ořezán na jádro, aby se mohla přestavět architektura, která bude vyhovovat zvyšujícím se nárokům fotografů na zvětšující se sbírky fotografií a navyšuje se rozlišení fotografií. Základní zpracovávající jádro bylo také přepracováno až k základům algoritmů, které dovolují ostření a redukci šumu. Mezitím se testeři mohou zaměřit na:

Import
Import fotografií byl přepracován, takže vizualizuje jak Lightroom zpracovává vaše soubory. Uvidíte přesně, kam jste požádali Lightroom, aby překopíroval vaše fotografie a pak můžete využít import v kompaktním režimu, aby jste získali rychlé a opakovatelné výsledky pokaždé. Můžete také rychle prohlížet váš pevný disk, aby jste našli správný soubor.

Publikace sbírek
Protože žijeme v propojeném světě, fotograf potřebuje přímý přístup k publikování fotografií v oblíbené www stránce přímo z Lightroom Knihovny. V Lightroom 3 je poskytnut přímý přístup na Flickr stránky, takže přidávání obrázků na tyto web stránky je jednoduché jako drag & drop. Vidíte všechny uploadované obrázky a pokud v nich uděláte změny, budou automaticky aktualizovány i na Flickru (pouze u Pro účtů). Pokud návštěvník okomentuje fotografie, Lightroom může převzít tento komentář přímo do knihovny, takže příspěvek uvidíte přesně tam, kde by jste jej vidět měli. Adobe také pracují s vývojáři, kteří připravují plug-iny pro další foto www stránky. Publikování sbírek může dělat více než publikovat fotky. Můžete také sdílet fotografie pomocí iPhone sync složek s jednoduchostí drag & drop.

Kvalita obrazu
Zostřování a redukce šumu
V Develop modulu se Adobe zaměřilo na zpracovávající algoritmy aby extrahovaly neuvěřitelné detaily a kvalitu z vašich fotografií. Ostření a vylepšení Redukce barevného šumu pracují dohromady, aby poskytly neuvěřitelné výsledky bez ztráty detailů. Adobe je pouze v půlce své snahy o redukci šumu, ale věří že budete velmi překvapeni dosavadním pokrokem. Předchozí jezdec redukce šumu byl potlačen, aby se testeři mohli soustředit na novou implementaci.

Zrnitost
Zatímco Lightroom vylepšuje redukci šumu, aby mohl poskytnout tak čisté fotografie, jak je to jen možné, někdy je vhodné použít trochu textury nebo zrna pro vaše fotografie. Adobe přidal nástroje pro zvětšení zrnitosti, která přidává obrazu zrno odpovídající běžnému kinofilmu.

Vinětace
Lightroom tým obdržel velmi příznivé příspěvky na nástroj vinětace v Lightroomu 2, který dovoluje fotografů aplikovat nádherně stylizované vinětace po ořezání obrazu. Zatímco tento nástroj byl přijat velmi dobře, zjistili jsme že fotografové potřebují flexibilnější nástroj než možnost kreslit pouze černobíle na okrajích obrazu. Proto Adobe přidává dva módy: Preference barvy a Preference jasu aby poskytl přirozenou vinětaci, kterou fotografové požadovali.

Verze vyvolání
Protože změny zmíněné výše byly tak razantní od doby kdy byl uveden Camera Raw plug-in v roce 2003, bylo třeba přidat koncept verzí vyvolání (Process version). Verze procesu určuje, jakou verzí algorytmů využitých v Camera Raw bude vykreslen a upraven soubor. Verze vyvolání tak může ovlivnit RAW, DNG, TIFF? JPEG i PSD soubory. Verze vyvolávání je zvýšena pouze tehdy pokud se objeví velké změny při zpracování formátu. V Lightroom 3 se toho změnilo hodně. Podle toho, co je aplikováno na obraz se mohou výrazně měnit charakteristiky výsledné fotografie. Verze vyvolání je pak možné změnit v Settings -> Process Version dostupné u Develop modulu. V základním nastavení se všechny nové soubory zpracovávají nejnovějšími algoritmy.

Export prezentace
Jedním z nejelegantnějších způsobů jak prezentovat obraz je v doprovodu hudby. Ale až nyní je možné přehrávat hudbu přímo v Lightroom aplikaci. Slideshow nyní umožňuje export do formátu H.264 včetně hudby.

Vlastní tisk
Lightroom 3 přidává možnost upravit si stránku s tiskem fotografií přesně podle požadavků fotografa. Je možné přidat jakékoliv množství fotografií na jedné nebo více stranách.

Vodotisk
Lightroom 3 nový systém vodotisku umožňuje vložit vaši identitu nebo další informaci do samotného obrazu. Můžete aplikovat text nebo grafickou značku do fotografie s upravitelnou velikostí, pozicí a průhledností. Je dostupná jak v modulech Tisk, Web, tak Exportu.

Tolik z oficiálních poznámek k vydání, v poznámkách je toho trochu více, nicméně kdo bude chtít, jistě si na to raději přijde sám.:-)

Poslat Adobe Lightroom 3 Beta na facebook
Publikováno 23.10.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License