7 smrtelných hříchů Windows 7

7 smrtelných hříchů Windows 7

Občas mne pobaví titulky, které se objeví v souvislosti s čísly jednotlivých softwarových titulů. Toto je jeden z nich. Také článek, který vyšel na tmcnet.com se na Windows podíval poměrně neotřelým způsobem. Podívejme se tedy, jak Windows rozebral:

Obžerství: Windows 7 vyžaduje hodně hardwarového "jídla". Windows 7 pokračují cestou Visty ohledně nároků na spotřebu RAM a CPU utilizace, zdánlivě podporující větší množství základních služeb. Jak ukázaly testy na Infoworldu, poslední verze Windows bude fungovat dostatečně, pokud je nainstalována na vícejaderném hardware a některé jeho "super" funkce, jako Aero, vyžadují nový grafický hardware a/nebo aktualizovat ovladač.

Tady se chvíli zastavíme. Článek na Infoworldu se totiž podrobně zabývá výkonem a kromě optimalizace Windows 7 také zmiňuje smutný fakt. Windows XP na současných strojích podle čistě CPU výkonu fungují rychleji než Windows 7 na stejném stroji. Je také zajímavé, že se Apple z celé suché a nudné věci jako vylepšování software pro vícejaderné procesory podařilo udělat něco lesklého, nového a "exkluzivního" pro Apple. Tím se zabývá další článek stejného autora. Možná se ještě k němu vrátím.

Mezi operačními systémy jsou Window 7 opravdu na špičce nenasytnosti. Jsou obrovské, těžkopádné a s neskutečným apetitem na špičkový hardware. V zásadě přechroustají CPU a paměťovou kapacitu, jako by již vyšla z módy. Ale proč? Co je důvodem, proč by měly být Windows 7 lepší než jeho línější předchůdci Visty? To by měly být otázky, které by se vám měli honit hlavou před pomalým a bolestným procesem vtlačování Windows 7 do vašeho drahého PC.

Lakomství: Windows 7 vás budou něco stát, a zase a zase. Microsoft je chamtivá společnost. Její posedlost záchranou zisků zamezením softwarového pirátství vedla k nepříjemné "Windows Genuine Advantage" (volně přeloženo ochraně proti kopírování) mechanismus, který zaplavil Visty a v trochu menším měřítku Windows 7. Mezitím zaměření Microsoftu na zisk vedl k zrušení/oddálení kritických technologií jako Microsoft Desktop Optimalization Pack (MDOP) a Enterprise Desktop Virtualization (MED-V).

Další zlodějská taktika: Spojení těch několika výhod Windows 7 pouze se serverovou platformou Microsoftu. Chcete využívat technologie jako Branch Cache nebo Windows DirectAccess? Tak si pospěště a upgradujte CAL (client access licenses - licence za uživatele) protože Windows Server 2008 R2 právě přijíždí do města.

Hněv: Windows 7 penalizují ty, kteří nechtějí platit za nepořádek, který zbyl po Windows Vista. Windows 7 je hlavní bod nenávisti vůči Microsoftu. Vzniká ze zklamání z nemožnosti přímého upgradu z XP a z frustrace za placení něčeho což je v zásadě oslavovaný Vista Service Pack. Korporace jsou šilené z Microsoftu, který takto komplikuje přechod na Windows 7. Jako by nestačilo, že ignoroval jejich zájmy se zahmyzovanými, zákaznicky orientovanými Vistami. Microsoft začal mít potřebu házet do otevřených ran sůl, aby efektivně potrestal společnosti za to, že se pokusili zachránit XP.

To je zneužití zákazníka nejhoršího druhu, a přesto můžete mít pocit že něco zmeškáte, pokud nenastoupíte do rozjetého vlaku z Redmondtu. Jenom si pamatujte, že Microsoft neodpouští. Ti kteří odmítnout dlouhodobou strategii budou litovat za to, že nenastoupili do parády okolo Windows. Jen se zeptejte těch ubohých duší, kteří se rozhodli přeskočit Visty. Zaplať hned, nebo budeš příště platit mnohem více. To je způsob, jakým funguje Microsoft.

Závist: Staré a nové chyby Windows 7 přinutili uživatele přemýšlet o přechodu na Mac OS X nebo dokonce na Linux. Windows 7 inspirují závist. Specificky, roste hlavně okolo produktů, jako Mac, které opravdu fungují ihned po vytažení z krabice. Microsoft sliboval podobnou zkušenost s Windows 7 (kdy vše ihned funguje). Ale reálně je stále jště příliš daleko za ideálem Apple a tak se rodí závist.

Pro nové uživatele bude překvapením, že procesy instalace a údržby software se nezměnily za posledních deset let. Stále jsou zmatečné, do nabídek se trefujete, s problémy jako poškození registrů a DLL peklo stále zaplavuje Windows 7. Tito uživatelé vidí, jak snadné je nainstalovat aplikaci pod platformy jako Mac OS X, ale nemohou si pomoci a závidí.
Silnější uživatelé si brzy najdou cestu jak upravit Windows 7 tak, aby vyhovoval jejich práci. Ale tyto možnosti jsou omezené díky uzavřenosti. Černé skřínce, která je přirozená pro proprietární kód. Tito uživatelé vidí, jak je snadné upravit Linux či Mac OS X (Ne to není překlep. Linux je opravdu jednoduché upravit, pokud si přečtete dokumentaci, či najdete odpověď na nějakém diskusním fóru) a začnou se kroutit závistí. Chtějí to co tyto platformy nabízí a brzy začnou přecházet na ostatní operační systémy.

Smilstvo: Těm co musí u Windows zůstat: držte pod dozorem ty, co začnou mít známky nespokojenosti se systémem. Pokud je to možné, učiňte kroky pro potlačení jejich nezdravých tužeb změnou zaměření. Nováčky udržte na jejich desktopech pomocí skupinových pravidel. Silným uživatelům dodávajte nové nástroje jako PowerShell a slibte jim administrátorská práva.

Pýcha: Windows 7 fanoušci mohou pomoci adopci Windows -- nebo všechny od Windows 7 odtáhnout. Windows 7 je prostě sen. Plný nových widgetů a hejblátek, to poskytuje spoustu šípů na nepřítele: každého kdo kdy používal Maca. Nevadí, že šípy jsou tupé a velmi často netrefí zamýšlený cíl. Tito fanoušci jsou přesvědčeni, že verze 7 je reinkarnace Windows 95 a že svět pochopí, proč jsou tak hrdí kdykoliv někdo zmíní jejich milovaných OS.

Pro rychlé IT administrátory kteří chtějí prodat organizacím Windows 7, jsou tito nadšenci kletbou i požehnáním. Na jednu stranu pomáhají vylepšit profil nového operačního systému díky nekonečnému vychvalování. Na duhou stranu také vystraší všechny uživatele, kteří se budou bát migrovat na cokoliv co jiného než věc od Microsoftu.

Vaše nejlepší možnost je usměrnit jejich pýchu a energii v pomoci jim migrovat na Windows 7. Zkuste "zaúkolovat" agresivní typy a nechte je pracovat jako experty uvnitř pracovní skupiny. Touto cestou se stanou "užitečnými idioty" z Bolševické revoluce. Konec konců, bylo to dost dobré pro Stalina, bude to dost dobré pro vás.

Lenost: Přirozenost Windows 7 je, že musí hromadu času strávit jako IT domovník. Windows 7 je neorganizovaný nepořádek. Stejně jako jeho předchůdce, dědí směs konfigurace a management technologie, které velmi vzácně fungují dohromady a to ponechává jejich drobky a kusy rozházené po celém operačním systému. Jsou jako puberťák, který se nestará o to aby uklidil mléko zpět do lednice nebo aby sklidil drobky z brambůrků, které snědl po fotbale.

Nejvýraznějším příkladem jsou registry. Tato archaická konstrukce byla zdrojem více problémů a bolehlavů než jakákoliv jiná komponenta Windows platformy. Osiřelé klíče, konfliktní/zastaralé hodnoty, vysoká fragmentace -- to jsou často věci, ze kterých se IT help desk může zbláznit. Situace je tak špatná, že dokonce i Microsoft opouští od tohoto přístup (neradujte se, nikoliv ve Windows 7). Mnoho novějších projektů používá jednoduchý XML konfigurační soubor. (Hm, zajímalo by mě, odkud vzali ten nápad.:-))

Nikdo nechce žít v nepořádku a tak jak je vaší prací vyčistit si svá Windows pomocí nástrojů. Systémové nástroje jako Crap Cleaner, mohou pomoci. Stejně jako omezení pravidel ohledně instalování a odinstalování software (velkým zdrojem nepořádku ve Windows). A pokud vše ostatní selže, nebojte se nukleární varianty: čisté instalace.

Poslat 7 smrtelných hříchů Windows 7 na facebook
Publikováno 20.10.2009
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License