10 důvodů proč zůstat s Vistami a zapomenout na Linux

10 důvodů proč zůstat s Vistami a zapomenout na Linux

Windows Vista jsou vypuštěny již téměř dva roky, díky kampaním Microsoftu (Zejména ta s Gatesem a Seinfeldem) se rozrůstají aby čelili hrozbám ze strany Linuxu, XP a Mac OS X. Nic z toho však nezabrání tomu, aby byly Visty nejlepším operačním systémem Microsoftu který kdy byl. - 10 reasons to stick with Vista and forget Linux.

Nechci nijak obhajovat nebo vyvracet názor autora, nicméně některé jeho argumenty mne opravdu pobavili a vybavilo se mi pár anekdot. Ale zpět k článku.

Davis M Williams popsal 5 důvodů proč by se mělo upgradovat z Vist na Linux (v jiném článku ITWire), těchto pět důvodů je:

  1. Můžete aktualizovat jakýkoliv kousek software ve vašem počítač pomocí jedné akce
  2. Je to nejbezpečnější systém vůbec
  3. Vaše PC se os sebe postará
  4. Počítač můžete spouštět zdarma bez porušování zákona
  5. Své nastavení počítače si můžete vzít s sebou kamkoliv jdete

Alex Zaharov-Reutt oproti tomu tvrdí, že dokáže vyvrátit všech těchto pět bodů a přidat dalších pět, které zdůvodňují, proč jsou Visty lepší než cokoliv jiného. Argumenty které k tomu používá jsou k popukání. Ale teď k těmto argumentům:

Důvod č. 1: Podle Alexe je pravda, že v Linuxu můžete sice jakoukoliv komponentu kdykoliv nainstalovat či odinstalovat, ale Visty přece nabízejí automatické aktualizace, takže k čemu by tato vlastnost vůbec byla?

Důvod č. 2: Pokračujeme druhým bodem, Mac OS X a Linux je nejvíce háklivý na triky z oblasti social engeneeringu (jako by pro Windows tento problém neexistoval) a tím odsuzuje uživatele k nechtěnému spouštění různého mallware, zatímco na Windows je k dispozici zdarma spousta antivirových a antispy software.

Důvod č. 3: To je úplně nejelegantnější odůvodnění, které jsem v článku našel ale opravdu mne velmi, ale velmi pobavilo. Windows Vista má prý úžasný nástroj, který je schopen automaticky za provozu defragmentovat disk, který si uživatel dokonce může spustit kdykoliv si přeje. Krom toho Windows Vista automaticky instalují bezpečnostní opravy své i svých bezpečnostních aplikací. A světe div se, Windows Vista se umí i zálohovat.

Právě tato část ve mně vyvolala vzpomínku na jednu starou anekdotu:

Zaměstnanec Microsoftu, Intelu a Apple po společné konferenci odejdou na toaletu. Potkají se při mytí rukou a je na nich vidět odlišný přístup k hygieně. Zatímco zaměstnanec Microsoftu při utírání rukou vypotřebuje téměř celou zásobu ubrousků a zaměstnanci Intelu stačí bohatě čtvrtina ubrousku, zaměstnanec Apple odchází bez mytí rukou. Což vzbudí dotazy. Zaměstnanec Microsoftu prohlásí, že v jeho firmě mají ve zvyku být pečliví a pracovat dokonale. Zaměstnanec Intelu, že mají ve zvyku maximálně využít veškerý prostor co mají k dispozici, nejlépe pokud jim ještě prostor zbude pro další úlohy. Nechápou však, proč zaměstnanec Apple zcela kašle na hygienu a odchází bez mytí a tak se ho dotáží. Zaměstnanec Apple jen pokrčí rameny a prohlásí: "My od Apple si nemočíme na ruce."

A o tom to je. Zatímco Linux i Mac OS X mají souborové systémy na kterých se téměř neprojevuje fragmentace disku, jsou zcela zamítnuty, protože Visty mají úžasný nástroj který počítači dovoluje fragmentaci potlačovat za cenu zvýšeného využívání CPU a přístupu k disku. A navíc si ho uživatel může sám spouštět.

Důvod č. 4: Operační systém sice není zdarma, ale stejně si přece kupujete počítač. Windows Vista jsou automaticky nainstalovány na každém novém počítači a je to přeci jen zlomek celkové ceny. A kdo by nechtěl Windows s tak skvělou podporou pro široké spektrum aplikací?:-)

Důvod č. 5: Podle Alexe to můžete prý udělat taky (vzít s sebou nastavení počítače) říká se tomu laptop. Tady asi někdo nepochopil, že je velký rozdíl vzít si s sebou počítač vážící minimálně 1 kg a vzít si s sebou flashku, která váží několikanásobně méně, nehledě na rozměry.

Důvod č. 6: Úžasná podpora hardware. Asi nemá o tom smysl diskutovat, pokud máte značkový hardware, Windows vám budou výborně fungovat, nemá smysl poukazovat na to, že většina značkových výrobců ať již je to Apple, HP, IBM a další většinou svůj značkový hardware certifikují pro kompatibilitu nejen pro Windows, ale také pro Linux či další systémy. 

Důvod č. 7: Nejširší výběr software, miliardy aplikací třetí stran dostupné pro Windows. Alespoň podle Alexe. Nechci být detailista, ale obávám se, že v tomto případě jasně vítězí kvantita nad kvalitou. Ale neberu Windows, že může spouštět hromadu aplikací. Podle mne je stále otázkou, zda tyto aplikace jsou k něčemu dobré (v obecné rovině, je pochopitelné že v některých oblastech mohou mít Windows i jeho protějšky navrch)

Důvod č. 8: Úžasná podpora Microsoftu pro Windows. Zřejmě Alex ještě nikdy nevolal na horkou linku Microsoftu. Nebudu mu kazit iluze. V každém případě podporu pro operační systém nemusí zajišťovat pouze výrobce, jsou i další firmy, jsou i Linuxy, které lze zakoupit s podporou, ať již se jedná o Red Hat, či SuSE atd.

Důvod č. 9: Vývoj uživatelského rozhraní dělá z Visty nejlepší Windows, které kdy Microsoft vypustil. V tomto s Alexem plně souhlasím. Na druhou stranu musím říci, že ještě zdaleka nedosahují kvality Mac OS X, ale rozhodně jsou to nejlepší Windows.

Důvod č. 10: Je to produkt Microsoftu. Proti tomuto se opravdu těžko argumentuje.:-)

Nevím, při čtení původního článku si připadám, jako stařec. Mám dojem, že použité argumenty bych mohl vidět leda tak u desetiletého dítěte, kterému se zalíbilo červené autíčko a vůbec mu nevadilo, že nemá kolečka zatímco to modré plně funkční nemá rád, protože nemá červenou barvu. Asi stárnu :-) a články tohoto typu mi připadají dětinské. Vlastně jediný důvod pro napsání tohoto článku byl důvod č. 3 a vzpomínka na dávnou anekdotu.

 

Poslat 10 důvodů proč zůstat s Vistami a zapomenout na Linux na facebook
Publikováno 9.9.2008
 

Změna barev | Autorská práva | Kontakt | Podpora | RSS kanály
© 2006 Gandalf, Design by Mirek
Creative Commons License